Ja nokavēts termiņš, kurā varēja pieteikties uz mantojumu

J
jautā:
12. aprīlī, 2021
Ivonna

Labdien! Ko darīt, ja nokavēts termiņš, kurā varēja pieteikties uz mantojumu? Īpašums ir apdzīvots. Nokavētais termiņš, kurā varēju pieteikties uz mantojumu, ir 8 gadi. Pieteikšanās uz mantojumu vēl nav izsludināta “Latvijas Vēstnesī”. Vai ir kādi risinājumi šajā situācijā? Vai valsts var atņemt īpašumu? Vai varētu pieteikt konsultāciju pie notāra, un cik tā maksās?

A
atbild:
13. maijā, 2021
Latvijas notārs
Kristīne Šapčenko, zvērināta notāre

Ja jūs esat mantojuma atstājēja (mirušās personas) mantinieks, tad varat kārtot mantojuma lietu un apstiprināties mantojuma tiesībās arī pēc šiem 8 nokavētajiem gadiem, ja jūs mantojuma atstājēja atstāto mantojumu esat pieņēmis faktiskajā valdījumā. Faktiskais valdījums nozīmē to, ka jūs bijāt pārņēmis savā varā visu mantojuma atstājēja mantu, atzīstot sevi par mantinieku, apsaimniekojāt šo īpašumu, uzlabojāt īpašumu, maksājāt visus maksājumus, tostarp nekustamā īpašuma nodokli. Ja nav maksāts nekustamā īpašuma nodoklis vai kādi citi maksājumi, kādēļ mantojuma atstājējam ir izveidojušies parādi, tad mantojuma atstājēja kreditori var uzsākt mantojuma lietu. Un, ja neviens mantinieks nepieteiksies uz mantojuma atstājēja mantojumu un notāram nebūs informācijas, ka mantojums atrodas kāda mantinieka faktiskajā valdījumā, tad zvērināts notārs var izbeigt mantojuma lietu un atzīt, ka mantojuma atstājējam piederējusī manta piekrīt valstij. Tādēļ aicinu jūs vērsties pie jebkura zvērināta notāra uz konsultāciju. Konsultācija pie zvērināta notāra maksā 24,20 EUR. Ja jūs kārtosiet mantojuma lietu pie šā paša notāra, tad notārs maksu par jums sniegto konsultāciju neieturēs.