TĒMA: Tieslietas

Kādos gadījumos persona zaudē aizdomās turētā statusu

J
jautā:
08. septembrī, 2020
Arta

Labdien! Cik ilgi var būt aizdomās turētā statuss kriminālprocesā pēc KL 195. panta trešās daļas?

A
atbild:
22. decembrī, 2020
Linda Ņikona
LV portāls

Saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 68. pantu persona zaudē aizdomās turētā statusu, ja:

  • kriminālprocess tiek izbeigts kopumā vai pret konkrēto personu;
  • tiek atcelts lēmums, ar kuru šī persona tika atzīta par aizdomās turēto;
  • tā tiek saukta pie kriminālatbildības un uzsākta tās kriminālvajāšana;
  • pret to uzsākts process medicīniska rakstura piespiedu līdzekļu noteikšanai.

Tas, ka tiek atcelts lēmums, ar kuru persona tika atzīta par aizdomās turēto, nav šķērslis atkārtotai šīs personas atzīšanai par aizdomās turēto, ja ir iegūti papildu pierādījumi, kas dod pietiekamu pamatu pieņēmumam, ka, visticamāk, noziedzīgu nodarījumu izdarījusi tieši šī persona, tomēr tā saglabā tiesības uz kriminālprocesa pabeigšanu saprātīgā termiņā. Ja lēmums tiek atcelts, bet kriminālprocess pret attiecīgo personu netiek izbeigts, tā saglabā tādas personas statusu, pret kuru uzsākts kriminālprocess.

Personu, pret kuru bijusi uzsākta kriminālvajāšana, nevar atzīt par aizdomās turēto tajā pašā noziedzīgā nodarījumā.

Respektīvi, nav tāda minimālā vai maksimālā termiņa, kurā persona automātiski zaudē aizdomās turētā statusu.