Par ceļu zemes nodalījuma joslas platumu

J
jautā:
27. februārī, 2013
Jānis Valners

Labdien. Gar man piederošu zemi iet pašvaldības autoceļš "Suces-Draudziņi", Madlienas pagasts, Ogres novads. Mans nekustamais īpašums iepriekš nav mērīts. Kas nosaka, cik plata ir nodalījuma joslas mala? Un kurš likums attiecas uz nodalījuma joslas platumu? Likums "Par autoceļiem" nosaka pašvaldības autoceļa, kuru būvniecība uzsākta pēc panta stāšanās spēkā (pārejas noteikumi Nr.10), nodalījuma joslas malu 9,5 m no ceļa ass.

A
atbild:
05. martā, 2013
Zanda Lielbārde
LV portāls

Latvijā autoceļu lietošanu, pārvaldi, aizsardzību un attīstību reglamentē likums „Par autoceļiem”. Šī likuma 4.pants noteic, ka pašvaldību un komersantu ceļi un to zemes, tai skaitā ceļu zemes nodalījuma joslas, kā arī māju ceļi ir attiecīgo pašvaldību, komersantu vai fizisko personu īpašums.

27.1 pantā teikts, ka valsts, pašvaldību un komersantu autoceļu ceļu zemes nodalījuma joslas minimālais platums no autoceļa ass uz katru pusi ir:
1) 25 metri – divu brauktuvju autoceļam ar sadalošo joslu līdz 10 metriem;
2) 15,5 metri – vienas brauktuves autoceļam ar klātnes platumu no 12,5 metriem līdz 20 metriem;
3) 13,5 metri – vienas brauktuves autoceļam ar klātnes platumu no 10,5 metriem līdz 12 metriem;
4) 11 metru – vienas brauktuves autoceļam ar klātnes platumu no 8,5 metriem līdz 10 metriem;
5) 9,5 metri – vienas brauktuves autoceļam ar klātnes platumu līdz 8 metriem.

Savukārt likuma pārejas noteikumi paredz, ka šā likuma 27.1 pantā minētais ceļu zemes nodalījuma joslas platums ir attiecināms tikai uz tiem pašvaldību un komersantu ceļiem, kuru būvniecība uzsākta pēc šā panta spēkā stāšanās dienas.

Līdz šā likuma 27.1 panta spēkā stāšanās dienai uz izbūvētiem pašvaldību un komersantu ceļiem attiecināms tas pašvaldību, komersantu un māju ceļu zemes nodalījuma joslas platums, kas noteikts līdz šā panta spēkā stāšanās dienai. Ja līdz šā likuma 27.1 panta spēkā stāšanās dienai izbūvēta pašvaldības un komersanta ceļa platums ir mazāks par šajā pantā noteikto, to var palielināt, ja autoceļa īpašnieks un autoceļam piegulošo zemju īpašnieks par to savstarpēji ir vienojušies.

Lai precizētu, kāds likumā noteiktais regulējums attiecināms konkrētajā gadījumā, iesakām vērsties savā pašvaldībā.