TĒMA: Nodokļi

Vai jāmaksā nodokļi, ja pārskaita naudu starp saviem kontiem

J
jautā:
19. maijā, 2020
Vita

Ja es reemigrēju uz Latviju un no sava ārzemju bankas konta pārskaitu naudu uz savu Latvijas kontu, vai man par to ir jāmaksā nodokļi?

A
atbild:
25. maijā, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pārskaitot naudu no viena sava konta uz citu savu kontu, ienākums, no kura būtu jāmaksā nodokļi, neveidojas.

Ja esat saglabājusi Latvijas nodokļu rezidenta statusu, tad jāņem vērā, ka ārvalstīs strādājošajiem Latvijas rezidentiem ik gadu ir jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā gada ienākumu deklarācija (ja vien likumā nav atbrīvojuma), un šis pienākums saglabājas arī pēc atgriešanās Latvijā.

Situācijas ir divas: strādāts Eiropas Savienības (ES) valstī vai strādāts citā valstī.

Latvijas rezidentiem, kuri kādā ES valstī guvuši tikai algota darba ienākumus, kas ir pakļauti aplikšanai ar iedzīvotāju ienākuma nodoklim līdzīgu (atbilstošu) nodokli, tie nav jādeklarē gada ienākumu deklarācijā.

Gada ienākumu deklarācija ir jāiesniedz un nodokļi Latvijā jāmaksā tad, ja ir gūti cita veida ienākumi:

  • strādājot uz starptautiskajos pārvadājumos izmantojama kuģa;
  • kā darbiniekam, kuru personāla iznomātājs iznomā personāla nomniekam – Latvijas rezidentam;
  • ārpus darba tiesiskajām attiecībām, piemēram, pensija, autoratlīdzība u. c.;
  • no kapitāla, piemēram, no dividendēm, no nekustamā īpašuma atsavināšanas u. c.

Savukārt tiem Latvijas rezidentiem, kuri ienākumus guvuši trešajā valstī (kas nav ES dalībvalsts), jāiesniedz gada ienākumu deklarācija un jādeklarē visi ārvalstīs gūtie ienākumi, arī no darba algas. Arī šajā gadījumā nav jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis par algota darba ienākumu, kas gūts tādā valstī, ar kuru Latvijai ir noslēgta un stājusies spēkā konvencija par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu, kā arī algota darba ienākums ir bijis pakļauts aplikšanai ar nodokli attiecīgajā ārvalstī.

Ja iegūts ārvalsts nodokļu rezidenta statuss, atgriežoties Latvijā, lai kļūtu par Latvijas rezidentu nodokļu aprēķināšanas nolūkiem, ir jāiesniedz iesniegums VID.

Vispārējā gadījumā nerezidentam nav jāsniedz gada ienākumu deklarācija Latvijā, taču likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 20. pantā ir noteikti ienākumu veidi, par kuriem deklarācija ir jāiesniedz.