Katra pašvaldība nosaka savu kārtību, kādā notiek bērnu pieteikšana bērnudārzā

J
jautā:
10. maijā, 2020
Tatjana

Labdien! Man ir jautājums par bērnudārziem. Bērnam tagad ir pusotrs gads, un drīz pienāks laiks apmeklēt bērnudārzu. Uzreiz pēc piedzimšanas 2018. gada novembrī iestājāmies 3 bērnudārzu rindās Rīgā (vietas rindā pašlaik: 224 no 471, 106 no 248, 185 no 416), taču nesen pārvācāmies uz dzīvi Engures novadā, kur ir mana deklarētā dzīvesvieta. Bērns ir deklarēts Rīgā. Mēs gribētu, lai bērns apmeklē Lapmežciema bērnudārzu. Kā mums būtu pareizi jārīkojas? Cik sapratu, elektroniski nevar pieteikties vai apskatīties, kāda tur ir situācija ar rindām un no kāda vecuma tiek pieņemti bērni. Vai ir jāzvana uz pašu bērnudārzu vai kaut kur citur? Vai ir jāmaina deklarētā dzīvesvieta bērnam? Vai ir iespēja saglabāt arī vietu kādā Rīgas bērnudārzā, ja tomēr man būs grūti izbraukāt uz darbu Rīgā un nolemsim pārcelties atpakaļ? Paldies!

A
atbild:
08. jūnijā, 2020
Linda Ņikona
LV portāls

Katra pašvaldība nosaka savu kārtību, kādā notiek bērnu pieteikšana bērnudārzā, un, protams, reģistrāciju vēlams veikt pēc iespējas ātrāk. To var izdarīt  klātienē, iesniedzot nepieciešamos dokumentus (jāuzrāda dzimšanas apliecība, vecāka personas apliecinošs dokuments, jāiesniedz iesniegums), vai elektroniski, ja pašvaldība piedāvā tādu iespēju, izmantojot e-pakalpojumus.

Kārtību, kādā notiek bērnu reģistrēšana rindā un uzņemšana Engures novada pašvaldības izglītības iestādēs, kas īsteno vispārējās pirmsskolas izglītības programmu (turpmāk tekstā – izglītības iestāde), kā arī atskaitīšanu no izglītības iestādes un kārtību, kādā tiek piešķirts pašvaldības atbalsts Izglītības iestāžu reģistrā reģistrētām privātajām pirmsskolas izglītības iestādēm, kā arī privātajiem bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējiem, ja pašvaldība nevar nodrošināt bērnam vietu izglītības iestādē, nosaka Engures novada 2019. gada 26. septembra saistošie noteikumi Nr. 10 “Par pirmskolas vecuma bērnu reģistrācijas un uzņemšanas kārtību Engures novada pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēs” (turpmāk tekstā – Engures saistošie noteikumi).

Engures saistošie noteikumi paredz, ka izglītības iestādē uzņem bērnu no pusotra gada vecuma (vecums uzņemšanas brīdī: 18 mēneši) līdz pamatizglītības ieguves uzsākšanai. Pirmsskolas izglītības programmu bērni var apgūt: izglītības iestādē, privātajā izglītības iestādē, kā arī pie privātā bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēja, kas reģistrēts normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā un sniedz atbalstu pirmsskolas izglītības programmas apgūšanai bērna ģimenē (līdz 4 gadu vecumam).

Bērnu uzņemšanai Engures pašvaldības izglītības iestādē, sākot no bērna dzimšanas reģistrācijas dienas, var reģistrēt viens no bērna vecākiem vai likumiskajiem pārstāvjiem. Visi iesniegumi saņemšanas secībā tiek reģistrēti Engures pašvaldības pirmsskolas izglītības iestāžu bērnu rindas reģistrā, ievērojot personas datu aizsardzības nosacījumus.

Lai pieteiktu bērnu reģistrācijai Engures pašvaldības izglītības iestādē, vecāki iesniedz izglītības iestādē noteiktas formas iesniegumu (Engures saistošo noteikumu 1. pielikums), uzrādot savu personu apliecinošu dokumentu un bērna dzimšanas apliecību. Persona, kas realizē bērna aizgādību, uzrāda arī bāriņtiesas lēmumu. Pēc bērna reģistrēšanas reģistrā vecāki var veikt izmaiņas līdz kārtējā gada 31. aprīlim vai atsaukt pieteikumu.

Vienlaikus, līdzīgi kā daudzās citās pašvaldībās, arī Engures pašvaldības saistošie noteikumi noteic, ka bērnus izglītības iestādē uzņem šādā prioritārā secībā:

  • Engures novada administratīvajā teritorijā deklarētus bērnus, kuram viens no vecākiem ir NBS karavīrs;
  • Engures novada administratīvajā teritorijā deklarētus bērnus, kuru norīko ar Engures novada Sociālā dienesta lēmumu (bērnus no maznodrošinātas vai trūcīgas ģimenes);
  • Engures novada administratīvajā teritorijā deklarētus bērnus, kuram speciālās programmas apguve nomainīta uz vispārējo pirmsskolas izglītības programmu saskaņā ar pedagoģiski medicīniskās komisijas lēmumu;
  • Engures novada pašvaldības izglītības iestāžu darbinieku bērnus uz darba tiesisko attiecību laiku, ja bērns ir deklarēts Engures novada administratīvajā teritorijā;
  • Engures novada administratīvajā teritorijā deklarētus bērnus no daudzbērnu ģimenes (trīs un vairāki bērni), kuru vismaz viena vecāka dzīvesvieta ir deklarēta Engures novada administratīvajā teritorijā;
  • Engures novada administratīvajā teritorijā deklarētus bērnus, ja bērna un vismaz viena vecāka dzīvesvieta ir deklarēta Engures novada administratīvajā teritorijā;
  • rindas kārtībā bērnus no reģistra, kuru dzīvesvieta ir deklarēta Engures novada administratīvajā teritorijā;
  • rindas kārtībā bērnus no reģistra, kuru dzīvesvieta nav deklarēta Engures novada administratīvajā teritorijā.

Proti, ja bērna deklarētā dzīvesvieta nav Engures novada pašvaldībā, atbilstoši prioritārajai secībai bērns reģistrā tiks reģistrēts pašās beigās.

LV portālam nav informācijas par to, kādas ir bērnudārza rindas Engures pašvaldības bērnudārzos. Konkrēti Lapmežciema PII (bērnudārzs) kontaktinformāciju var meklēt Engures novada pašvaldības mājaslapā.

Arī Rīgas domes saistošo noteikumu Nr. 191 “Kārtība, kādā Rīgas pilsētas pašvaldība īsteno pirmsskolas izglītības nodrošināšanas funkciju36. punktā noteikts, ka elektroniskajā datubāzē tiek izveidots pretendentu saraksts pieteikumu reģistrēšanas kārtībā, ievērojot šādu secību:

  • bērni, kuriem piešķirts statuss “obligātās izglītības vecums” (no 5 gadiem);
  • bērni, kuriem piešķirts statuss “komisijas lēmums” (statusa “komisijas lēmums” piešķiršana notiek saistošo noteikumu 27–29. punktā noteiktajos gadījumos);
  • bērni, kuriem piešķirts statuss “brālis/māsa”;
  • Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā deklarētie bērni, kuru vecāku vai bērna likumiskā pārstāvja deklarētā dzīvesvieta ir Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā;
  • Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā deklarētie bērni, kuru vecāku vai bērna likumiskā pārstāvja deklarētā dzīvesvieta nav Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā;
  • bērni, kuru deklarētā dzīvesvieta nav Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā.

Ja šobrīd pieteiksieties rindā uz bērnudārzu Engurē, Rīgā reģistrētās vietas pagaidām saglabāsies. Taču LV portāls vērš uzmanību, ka elektroniskajā datubāzē pieteikums uz Rīgas pašvaldības izglītības iestādes programmu tiek anulēts, ja vecāki vai bērna likumiskais pārstāvis 15 dienu laikā no rakstveida informācijas saņemšanas brīža par iespēju uzņemt bērnu izglītības iestādē neiesniedz nepieciešamos dokumentus.