E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19685
Lasīšanai: 5 minūtes
4
3
4
3

Parādnieka pienākums ir komunicēt ar tiesu izpildītāju

J
jautā:
16. martā, 2020
Jānis

Labdien! 2020. gada 13. martā uz manu “Latvijas pasta” PNS norēķinu kontu tika pārskaitīta nauda no VSAA kā sociālā nodrošinājuma pabalsts, proti, otrās grupas invaliditātes pabalsts 734 eiro un 17 centu apmērā (par 6 mēnešiem). Šie naudas līdzekļi man tika pārskaitīti zālēm un iztikas minimumam. Kad ierados “Latvijas pastā”, man darīja zināmu, ka zvērināta tiesu izpildītāja no Rīgas vienas dienas laikā padsmit reižu izpildījusi VID inkaso rīkojumu, 9 reizes pakalpojuma maksa bija 15 eiro par katru reizi, kopsummā 135 eiro, vēl tika atskaitīta maksa par pasta pakalpojumiem, kopsummā 3 eiro. Divas reizes tai pašā dienā no mana PNS konta tika atskaitīti 188 eiro, vienreiz 138 eiro un 65 centi. Kopsummā šajā dienā no mana PNS konta tiesu izpildītāja atskaitīja 652 eiro un 65 centus, atstājot man tikai 81 eiro un 52 centus. Proti, no manas pusgada otrās grupas invaliditātes pabalsta tika ieturēti 88,9%. Vai tas ir normāli, ka no manas otrās grupas invaliditātes pabalsta tiek noņemti 88,9% vienas dienas laikā? Lūdzu ieteikt, ko man darīt un kur lūgt palīdzību.

A
atbild:
20. aprīlī, 2020

Labdien! Šāda situācija acīmredzot ir izveidojusies tādēļ, ka laikus nav nokārtotas parāda saistības.

Summas, uz kurām nevar vērst piedziņu, ir noteiktas Civilprocesa likuma 596. pantā. Piedziņu nevar vērst uz:

1) atlaišanas pabalstu, apbedīšanas pabalstu, vienreizēju pabalstu mirušā laulātajam, valsts sociālajiem pabalstiem, valsts atbalstu ar celiakiju slimam bērnam, apgādnieka zaudējuma pensiju un atlīdzību par apgādnieka zaudējumu;

2) kompensācijas izmaksām par darbiniekam piederošo instrumentu nolietošanos un citām kompensācijām saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas regulē darba tiesiskās attiecības;

3) darbiniekam izmaksājamām summām sakarā ar komandējumu, pārcelšanu un nosūtīšanu darbā uz citu apdzīvotu vietu;

4) sociālās palīdzības pabalstiem;

5) bērna uzturlīdzekļiem Ministru kabineta noteikto minimālo bērna uzturlīdzekļu apmērā, kurus, pamatojoties uz tiesas nolēmumu vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas lēmumu, maksā viens no vecākiem, kā arī uz Uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksājamiem bērna uzturlīdzekļiem.

Ja tiesu izpildītājs ir vērsis piedziņu uz naudas līdzekļiem, uz kuriem pēc likuma nevar vērst piedziņu, Jums par to tiesu izpildītājs ir jāinformē. Piemēram, bloķējot parādnieka kontu, tiesu izpildītājs neredz konta saturu un to, kādi naudas līdzekļi tajā ienāk.

Summas (komisijas), ko savukārt pakalpojuma sniedzējs (PNS) iekasē par rīkojuma pieņemšanu izpildei, visticamāk, izriet no līguma starp pakalpojuma sniedzēju un Jums kā klientu.

Parādnieka pienākumi ir noteikti Civilprocesa likuma 552. pantā:

(1) Parādnieks pēc uzaicinājuma ierodas pie tiesu izpildītāja un sniedz paskaidrojumus par savu mantisko stāvokli un darbavietu, vienlaikus informējot par summām, uz kurām nevar vērst piedziņu (596. pants).

(2) Parādnieks paziņo tiesu izpildītājam par darbavietas vai deklarētās dzīvesvietas, deklarācijā norādītās papildu adreses vai dzīvesvietas maiņu nolēmuma izpildes laikā, kā arī par papildu ienākumu avotiem.

(3) Ja parādnieks pēc uzaicinājuma neierodas pie tiesu izpildītāja, atsakās dot paskaidrojumus vai nesniedz likumā noteiktās ziņas, tiesu izpildītājs var griezties tiesā, lai tā izlemtu jautājumu par šīs personas atbildību. Tiesa var pieņemt lēmumu par parādnieka atvešanu piespiedu kārtā, kā arī uzlikt viņam naudas sodu: fiziskajai personai – līdz 80 eiro, bet amatpersonai – līdz 360 eiro. Par tiesas lēmumu var iesniegt blakussūdzību.

(4) Ja tiek konstatēts, ka parādnieks sniedzis nepatiesas ziņas, tiesu izpildītājs nosūta iesniegumu prokuroram.

Parādniekam ir iespēja mēģināt realizēt savas tiesības, kas noteiktas Civilprocesa likuma 206. pantā: tiesa, kas taisījusi spriedumu lietā, ir tiesīga pēc lietas dalībnieka pieteikuma, ievērojot pušu mantisko stāvokli, bērnu tiesības vai citus apstākļus, pieņemt lēmumu par sprieduma izpildīšanas atlikšanu vai sadalīšanu termiņos, kā arī par tā izpildes veida un kārtības grozīšanu. Lēmums par sprieduma izpildīšanas atlikšanu, sadalīšanu termiņos vai izpildes veida un kārtības grozīšanu izpildāms nekavējoties.

(2) Pieteikumu izskata rakstveida procesā, iepriekš par to paziņojot lietas dalībniekiem. Vienlaikus ar paziņojumu tiesa, nosakot termiņu paskaidrojuma iesniegšanai, nosūta lietas dalībniekiem pieteikumu par sprieduma izpildes atlikšanu, sadalīšanu termiņos, tā izpildes veida vai kārtības grozīšanu.

(3) Par tiesas lēmumu atlikt sprieduma izpildīšanu vai to sadalīt termiņos, kā arī par tā izpildes veida un kārtības grozīšanu var iesniegt blakussūdzību. Blakussūdzības iesniegšana neaptur lēmuma izpildi.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 193 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU