TĒMA: Reģistri

Tiesa nereģistrē informāciju, kura pirmstiesas iestāde veikusi pirmstiesas izmeklēšanu

J
jautā:
15. septembrī, 2019
Olegs

Cik cilvēku tika sodīti ar reālu brīvības atņemšanu kopš 1995. gada KNAB izmeklēšanas rezultātā?

A
atbild:
26. septembrī, 2019
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs
Pirmās pārvaldes Ceturtā nodaļa
Tiesu administrācija
Ina Degle, Projektu vadības un starptautiskās sadarbības nodaļas vecākā statistiķe

No Tiesu informatīvās sistēmas Tiesu administrācija var sniegt statistikas datus par personu skaitu, kurām ir stājies spēkā notiesājošs spriedums, arī piemērojot brīvības atņemšanu, par laika periodu kopš 2005. gada.

Datubāzē Tiesu informatīvajā sistēmā tiesas reģistrē datus par apsūdzētajām personām (piemēram, dzimums, iepriekšējā sodāmība, vecuma grupa u. c.), par noziedzīgo nodarījumu veidiem, par tiesvedības gaitā iesniegtajām sūdzībām vai protestiem, par iztiesāšanas rezultātiem un par tiesvedības procesā pieņemtajiem nolēmumiem.

Savukārt informācija par to, kura pirmstiesas iestāde ir veikusi pirmstiesas izmeklēšanu, Tiesu informatīvajā sistēmā netiek reģistrēta, jo šajā datubāzē tiek reģistrēta informācija par tiesu darbu.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kopš 2016. gada veic informācijas (statistikas datu) apkopojumu par KNAB izmeklēto kriminālprocesu virzību, tostarp krimināllietu skaitu, notiesāto personu skaitu un tām piespriestajiem sodiem.

Minētā informācija par 2016.–2018. gadu infografikas veidā pieejama KNAB mājaslapā. Savukārt informācija par 2019. gadu vēl nav apkopota. KNAB vērš uzmanību, ka personu par vainīgu atzīst un sodu piemēro tiesa.