E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17248
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Atkritumi
1
14
1
14

Par atkritumu izmešanu svešā konteinerā ir paredzēts administratīvais sods

J
jautā:
12. jūnijā, 2019
Juris

Labdien! Dzīvoju daudzdzīvokļu mājā, kur uz visu māju ir kopējs atkritumu konteiners un par atkritumu izvešanu visi dzīvokļi maksā pēc galviņām. Problēma ir tajā, ka pie mūsu konteinera bieži piebrauc sveši auto un izmet tur savus atkritumus. Nereti atkritumi tiek novietoti blakus konteineram un mums nākas maksāt par svešu atkritumu izvešanu – tas nav godprātīgi. Vēlos uzzināt – vai ir iespējams sodīt par atkritumu izmešanu svešā konteinerā vai novietošanu blakus konteineram vai lielgabarīta atkritumu laukumā?

A
atbild:
13. jūnijā, 2019
Linda Balode
LV portāls

Atkritumu apsaimniekošanas likuma 16. pants paredz, ka sadzīves atkritumu sākotnējam radītājam vai valdītājam:

  • jāpiedalās pašvaldības organizētajā sadzīves atkritumu apsaimniekošanā, t.sk. atkritumu dalītajā savākšanā, ievērojot normatīvos aktus par atkritumu apsaimniekošanu (arī pašvaldības izdotos saistošos noteikumus) un noslēdzot līgumu par sadzīves atkritumu savākšanu un pārvadāšanu ar atkritumu apsaimniekotāju, kurš ir noslēdzis attiecīgu līgumu ar pašvaldību;
  • jāsedz visas izmaksas, kas saistītas ar viņa radīto sadzīves atkritumu, t.sk. sadzīvē radušos bīstamo atkritumu, apsaimniekošanu.

Saskaņā ar minētā likuma 15. pantu īpašniekam vai nomniekam, kura īpašuma teritorijā tiek radīti sadzīves atkritumi, ir pienākums nodrošināt vietu atkritumu konteineram un tā atkritumu apsaimniekotāja transportlīdzekļa piekļuvi sadzīves atkritumu savākšanas punktam, kurš ir noslēdzis līgumu ar pašvaldību par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu.

Savukārt zemes īpašnieks, kura īpašumā tiek prettiesiski novietoti sadzīves, bīstamie un ražošanas atkritumi tam neparedzētā vietā, nodod tos atkritumu apsaimniekotājam, kurš ir saņēmis atļauju attiecīgo atkritumu apsaimniekošanai, sedz šo atkritumu apsaimniekošanas izmaksas un ir tiesīgs prasīt zaudējumu atlīdzību no šo atkritumu radītāja. Ja attiecīgo atkritumu radītājs ir noskaidrots, atkritumu apsaimniekošanas izmaksas sedz šis attiecīgo atkritumu radītājs.

Tas nozīmē, ka personas, kura izmet savus atkritumus svešā konteinerā, rīcība ir prettiesiska, proti, viņa nepilda tai uzliktos pienākumus. Kamēr attiecīgo atkritumu radītāju nepieķers, par svešajiem atkritumiem Jūsu gadījumā būs jāmaksā daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājiem. Vienlaikus, tikko kā būs noskaidrots šis svešais atkritumu radītājs, iedzīvotājiem būs tiesības prasīt zaudējumu atlīdzību.

Jūs varat izsaukt valsts vai pašvaldības policiju, kura sastādīs administratīvo aktu (protokolu). Ja vainīgo izdosies atrast, tas tiks saukts pie atbildības pēc Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (LAPK) 58. panta, kas par gaisa, zemes, mežu vai iekšējo ūdeņu (virszemes vai pazemes) piesārņošanu ar notekūdeņiem, ķīmiskām vielām, t.sk. bīstamām vai citām kaitīgām vielām, materiāliem vai atkritumiem, piegružošanu vai citādu kaitīgu iedarbību uz tiem jebkādā veidā paredz naudas soda uzlikšanu fiziskajām personām no 70 līdz 700 eiro apmērā, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanai izmantotos transportlīdzekļus vai bez konfiskācijas, bet juridiskajām personām – 350–2900 eiro apmērā, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanai izmantotos transportlīdzekļus vai bez konfiskācijas.

Labs saturs
14
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU