Normatīvie akti neregulē polises cenu

J
jautā:
05. jūnijā, 2019
Zanda

Vai ir kādi likumi, noteikumi, kuri kaut kādā veidā nosaka vai regulē apdrošināšanas sabiedrības, proti, KASKO, apdrošinājuma summas?

A
atbild:
12. jūnijā, 2019
Latvijas Apdrošinātāju asociācija
Sandija Šaicāne, sekretāre

Atbildot uz šo jautājumu, jānošķir apdrošinājuma summa un apdrošināšanas prēmija.

Apdrošinājuma summa KASKO gadījumā ir polisē norādītā summa, par kādu tiek apdrošināta automašīna:

  • jaunam auto – dīleru noteiktā pārdošanas cena;
  • lietotam auto – klienta izvēlētā tirgus vērtība.

Klientiem jāzina, ka apdrošinājuma summa ir maksimālā izmaksājamā summa līguma slēgšanas dienā. Vienlaikus jāņem vērā, ka ar katru dienu automobilis nolietojas. Apdrošinātājs kompensēs izdevumus, lai transportlīdzekli varētu izremontēt tā, lai tas būtu tādā pašā stāvoklī kā pirms apdrošināšanas gadījuma.

Zādzības vai bojāejas gadījumā maksimālā izmaksājamā atlīdzība būs transportlīdzekļa tirgus vērtība dienā, kad iestājies apdrošinātais risks, izņemot gadījumu, ja jauns automobilis apdrošināts jaunvērtībā. Atsevišķi apdrošinātāji polisē nenorāda apdrošinājuma summu, jo kompensējamā vērtība jebkurā gadījumā tiek noteikta pēc apdrošināšanas gadījuma iestāšanās.

Savukārt apdrošināšanas prēmija ir maksa par polisi. Kā jautājuma uzdevējs ir ievērojis, polises cenu katrs apdrošinātājs aprēķina pēc savas metodikas, ņemot vērā dažādus faktorus, piemēram:

  • auto vecumu;
  • marku un modeli;
  • vai īpašnieks ir fiziska vai juridiska persona;
  • auto izmantošanas veidu;
  • klienta apdrošināšanas vēsturi;
  • soda punktus;
  • apdrošinātos riskus;
  • pašriska apmēru;
  • polises darbības teritoriju.

Neviena apdrošināšanas veida gadījumā normatīvie akti neregulē polises cenu. Tas būtu pret konkurences un brīvā tirgus pamatprincipiem. KASKO apdrošināšana ir brīvprātīgs produkts, un apdrošinātāji aprēķina cenu katram apdrošināšanas produktam un konkrēti arī katram klientam individuāli. Apdrošināšanas prēmijas tiek aprēķinātas tā, lai tās samērīgi varētu segt iespējamās atlīdzību izmaksas saskaņā ar apdrošināšanas līgumu, turklāt piemērojot arī drošības rezervi, lai nodrošinātu apdrošinātāja ilgtermiņa darbību.