Kas jāveic, pirms sākt līgumdarbu

J
jautā:
08. februārī, 2019
Līva

Ikdienā esmu algots darbinieks valsts iestādē. Plānoju paralēli tam uzsākt līgumdarbus ar ārzemju kompānijām (freelancer). Kas jāizdara, pirms uzsāku līgumdarbu? Jāreģistrē saimnieciskā darbība, jāreģistrējas kā pašnodarbinātajam? Kādi nodokļi būs jāmaksā?

A
atbild:
14. februārī, 2019
Valsts ieņēmumu dienests
Stratēģiskās vadības lietu un sabiedrisko attiecību pārvaldes Sabiedrisko attiecību daļa

Uzsākot saimniecisko darbību, tā ir jāreģistrē Valsts ieņēmumu dienestā (VID) vai Uzņēmumu reģistrā (UR) kā komercdarbība. Tas, kuru formu labāk izvēlēties, ir rūpīgi jāapsver katrai personai pašai, izvērtējot konkrēto situāciju – kāda joma, kādi būs veicamie darbi, cik bieži tiks sniegti pakalpojumi vai pārdotas preces utt. Lai vieglāk būtu veikt šo izvēli, VID piedāvā savā tīmekļvietnē detalizētu informāciju gan par reģistrācijas kārtību, gan arī par iespējamiem nodokļu maksāšanas režīmiem no saimnieciskās darbības ienākuma. Aicinām lasītāju ielūkoties šajās sadaļās:

  1. “Privātpersonām” – Pirmie soļi topošajiem uzņēmējiem;
  2. “Privātpersonām” – Saimnieciskās darbības veicēji.