TĒMA: Politika

Kāpēc politiskās partijas jāfinansē no valsts budžeta

J
jautā:
07. februārī, 2019
Pēteris Veips

Kāpēc nevar aizliegt partiju finansēšanu no sponsoru (ziedotāju) līdzekļiem un valsts budžeta? Partijām vajadzētu rēķināties tikai un vienīgi ar partijas biedru iemaksām, tad deputāti nebūtu atkarīgi no ziedotājiem. Tāds viedoklis bija arī cienījamam ES deputātam Šadurska kungam.

A
atbild:
06. martā, 2019

Mūsdienās politiskās partijas lielākoties nav masu organizācijas un nevar segt to pilnvērtīgai darbībai nepieciešamos izdevumus tikai no salīdzinoši nelieliem biedru maksājumiem. Tādējādi partijas kļūst pārmērīgi atkarīgas no ziedojumiem un rodas koruptīvu attiecību starp partiju un ziedotājiem risks. Proti, partijas var nonākt situācijā, ka tās pieņem lēmumus savu ziedotāju, nevis vēlētāju interesēs. Pastāvīgs valsts finansējums politiskajām partijām samazina šāda riska iespējamību, jo mazina vajadzību piesaistīt ziedojumus.

12. Saeimā pārstāvētajām partijām valsts finansējuma īpatsvars to kopējos ienākumos bija vien aptuveni 20%. Vidēji attīstītajās valstīs šis rādītājs ir 60–80%.

Vairāk par šo tēmu lasiet skaidrojumā Valsts finansējums partijām. Kāpēc un kam.