TĒMA: Reģistri

Īpašuma reģistrēšana uz individuālā komersanta vārda

J
jautā:
25. novembrī, 2016
Juris

Labdien. Uz individuālā komersanta (IK) kā juridiskās personas vārda zemesgrāmatā ir reģistrētas dzīvokļa īpašuma tiesības. Vēlos individuālo komersantu kā juridisko personu likvidēt. Jautājums: kā varu pārreģistrēt īpašuma tiesības zemesgrāmatā uz IK īpašnieka – kā fiziskās personas vārda, vai jānoformē kā darījums, vai iespējams zemesgrāmatā pārreģistrēt, pamatojoties uz Uzņēmumu reģistra lēmumu par individuālā komersanta likvidāciju vai arī ir kāds cits risinājums? Ja ir iespējams uz Uzņēmumu reģistra lēmumu, kādi nodokļi un nodevas būs jāmaksā?

A
atbild:
19. decembrī, 2016
Tiesu administrācija
Vjačeslavs Mitņičuks, Finanšu un administratīvā departamenta Materiāltehniskā nodrošinājuma speciālists

Atbilstoši Komerclikuma 76. panta otrajai daļai individuālais komersants (turpmāk – IK) par savām saistībām atbild ar visu savu mantu. IK reģistrācija nerada jaunu tiesību subjektu, bet fiziska persona kā tiesību subjekts papildus iegūst komersanta statusu. Tā kā IK joprojām saglabā fiziskās personas statusu un joprojām atbild par visām IK saistībām, Komerclikums neparedz IK likvidācijas procesu. IK tiek izslēgts no komercreģistra uz IK pieteikuma pamata Uzņēmumu reģistram bez likvidācijas procesa. Lai veiktu grozījumus zemesgrāmatu likumā, iesniedzams nostiprinājuma lūgums un UR lēmums par IK izslēgšanu no komercreģistra un samaksājot zemesgrāmatas valsts nodevu par tiesību pārgrozīšanu -7,11 eiro. Ja nostiprinājuma lūgumu apliecina zemesgrāmatā, nevis pie zvērināta notāra, papildus maksājama zemesgrāmatas kancelejas nodeva 14,23 eiro.