DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
26. maijā, 2025
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Latvijas speciālisti Biržos dalās zināšanās par mākslīgo mitrāju pielietojumu

Publicitātes attēls

Dalīties uzkrātajās zināšanās par mākslīgo mitrāju pielietojumu notekūdeņu attīrīšanā – ar šādu mērķi Zemgales plānošanas reģiona (ZPR), Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) un Baltijas Vides foruma (BEF) eksperti šā gada 15. un 16. maijā viesojās Biržos, Lietuvā, starptautiskā projekta “NATALIE” ietvaros. 

Praktiskā pieredzes apmaiņa, kas ietvēra diskusijas un vietējo objektu apmeklējumus, īpaši fokusējās uz mākslīgo mitrāju vietu atlasi, to projektēšanas pamatprincipiem un uzturēšanas jautājumiem. Šī informācija sniegs būtisku atbalstu Biržu rajona pašvaldībai, kas projektā darbojas kā sekotājreģions, nepieciešamās priekšizpētes veikšanā un šo dabā balstīto risinājumu iespējamai izmantošanai nākotnē.

ZPR projektu vadītājs Raitis Madžulis iepazīstināja ar Zemgales kā “NATALIE” pilotteritorijas aktivitātēm, kas ietver divu jaunu mākslīgo mitrāju izveidi Vecaucē un Staburaga pagastā un četru jau esošo mitrāju monitoringu. Īpaša uzmanība tika veltīta Latvijas partneru – ZPR, LBTU un BEF – kopīgi izstrādātajiem un praksē pārbaudītajiem mākslīgo mitrāju vietu atlases kritērijiem. LBTU asociētā profesore un vadošā pētniece Līga Grinberga detalizēti skaidroja šo dabā balstīto risinājumu tehniskos aspektus - darbības mehānismus, projektēšanas un klimata pielāgošanas principus. Eksperte iepazīstināja ar īpaši izstrādātu rīku, kas palīdz izvērtēt, vai konkrēta vieta ir piemērota mākslīgā mitrāja ierīkošanai, kā arī izveidoto Zemgales notekūdeņu attīrīšanas iekārtu kartējumu. Partneri pārrunāja iespējas šo datubāzi nākotnē papildināt ar Biržu rajona datiem, tādējādi veidojot vērtīgu pārrobežu informācijas resursu.

Biržu rajona pašvaldības administrācijas projektu koordinatore Renata Gražinienė izklāstīja Lietuvas puses aktuālo situāciju un nākotnes ieceres, kā galveno prioritāti izvirzot visaptverošu priekšizpēti par mākslīgo mitrāju ierīkošanas potenciālu rajonā. Diskusijās ar Latvijas partneriem tika pārrunāts šī pētījuma saturs un praktiskā pielietojamība. Plānots, ka priekšizpētes gaitā tiks ne tikai identificētas mākslīgajiem mitrājiem piemērotākās teritorijas, bet arī novērtēta tehniskā bāze, juridiskā atbilstība un finansiālās īstenošanas iespējas, tostarp potenciālais pienesums vietējai notekūdeņu attīrīšanas sistēmai un sabiedrības izpratnes veicināšanai. Tāpat tika uzsvērta nepieciešamība apzināt vietējo iedzīvotāju un lauksaimnieku kā galveno ieinteresēto pušu vajadzības un attieksmi, kā arī ņemt vērā reģiona specifiskos izaicinājumus, piemēram, īpašos ģeoloģiskos procesus.

Lai gūtu plašāku priekšstatu par Biržu rajona notekūdeņu apsaimniekošanas infrastruktūru un potenciālajām vietām dabā balstītu risinājumu ieviešanai, Latvijas delegācija apskatīja trīs vietējo uzņēmumu attīrīšanas iekārtas. Pašvaldības uzņēmumā "Biržu vandenys" tika pārrunāta pieredze ar dažādām notekūdeņu attīrīšanas tehnoloģijām, ieskaitot agrāk izmantotus mākslīgos mitrājus. Linu fabrikā "Siulas" uzmanību piesaistīja sadarbībā ar zinātniekiem ievērojami uzlabota ķīmiski piesārņotu ražošanas notekūdeņu attīrīšanas sistēma. Savukārt gaļas pārstrādes uzņēmums “Agaras” iepazīstināja ar integrētu pieeju, kur notekūdeņu attīrīšanas procesā no organiskajiem atkritumiem tiek ražota biogāze, kam seko moderna attīrīšana ar bioloģiskiem filtriem un dīķu sistēmām.

Vizītes noslēgumā partneri apliecināja kopīgu apņemšanos turpināt veiksmīgo sadarbību projekta “NATALIE” ietvaros. Biržu pašvaldība Latvijas ekspertu sniegtās zināšanas izmantos, gatavojot priekšizpēti mākslīgo mitrāju potenciālam savā rajonā, un jau nākotnē plāno apmeklēt Zemgali, lai klātienē sekotu līdzi mākslīgo mitrāju izbūves progresam Latvijas pilotteritorijās.

Projekts “NATALIE” tiek īstenots “Apvārsnis Eiropa – Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programma 2021. - 2027. gadam” ietvaros. Projekta kopējais finansējums ir 16 311 045,25 EUR, no kuriem Programmas līdzfinansējums 15 033 486,25 EUR.

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Zemgales plānošanas reģions, un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI