DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ārlietas

Dalībnieki no Āzijas un Eiropas valstīm Rīgā gūst zināšanas par “Sievietes, miers un drošība” tematiku

FOTO: Laura Celmiņa, Ārlietu ministrija.

No 2025. gada 19. līdz 21. maijam Rīgā notika Ārlietu ministrijas, biedrības “Sievietes drošībai” un Āzijas–Eiropas fondu (ASEF) kopīgi organizētās apmācības izpratnes veicināšanai par “Sievietes, miers un drošība” tematiku. Atklāšanas uzrunā B. Braže akcentēja sieviešu līdzdalības nozīmi konfliktu novēršanā, militārajā plānošanā, miera uzturēšanā un sabiedrības noturības veicināšanā. Ārlietu ministre vērsa uzmanību, ka 19% zemessargu ir sievietes, četras no piecām Latvijas valsts augstākajām amatpersonām jeb t. s. “Lielā ārpolitikas piecinieka” ir sievietes, kā arī sievietes ir labi pārstāvētas zinātnē un diplomātijā.

Ārlietu ministrijas speciālo uzdevumu vēstnieks–Latvijas kandidatūras ANO Drošības padomē sekretariāta vadītājs Andrejs Pildegovičs apmācību dalībniekiem izcēla Latvijas reģionālos un starptautiskos sasniegumus dzimumu līdztiesības jautājumos, kā arī aplūkoja Latvijas sieviešu iesaisti un līdzdalību vēsturiskā perspektīvā.

Ar savu pieredzi, strādājot ar dzimumu līdztiesības un “Sievietes, miers un drošība” tematiku starptautiskajās organizācijās – Eiropas Savienībā, EDSO, ANO un citās organizācijās – iepazīstināja Ārlietu ministrijas Starptautisko organizāciju un cilvēktiesību departamenta direktore Katrīna Kaktiņa-Kalniņa un Eiropas Savienības Vienlīdzības darba grupas vadītāja Jūlja Koha de Biolli (Julia Koch De Biolley).

Eksperti informēja par seksuālo vardarbību Krievijas karā pret Ukrainu un tās saistību ar spīdzināšanu, atrodoties apcietinājumā. Tāpat viņi dalījās ar statistiku par reģistrētiem ar bruņotu konfliktu saistītas seksuālas vardarbības gadījumiem Ukrainā un ierosinātajām lietām, kā arī identificēšanas un izmeklēšanas specifiku. Jautājumu lokā bija uzvedības izmaiņas diplomātijā – par to, kā veidot un īstenot pārmaiņas, piemēram, veicot savstarpēju mentoringu starp valstīm un paaudzēm, daloties praksē un pieredzē, kā arī veidojot dažādas sadarbības, tostarp, lai veicinātu dzimumu līdztiesību un ilgtspējīgu attīstību.

Par Latvijas pieredzi vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē apkarošanā informēja Centra MARTA biedrības vadītāja Iluta Lāce.

Dalībniekiem tika sniegta iespēja piedalīties interaktīvās izspēlēs, piemēram, starptautisko sarunu vešanā.

Trīs dienu apmācībās piedalās 20 dalībnieki no 19 Āzijas un Eiropas valstīm (ASEF partnervalstīm) – diplomāti, valsts iestāžu pārstāvji un nevalstiskā sektora darbinieki. Apmācības sniedz visaptverošu izpratni par dzimumu jautājumiem dažādos ģeogrāfiskos un kultūras kontekstos. Mācības dalībniekiem pasniedz lektori un profesionāļi no vairāk nekā 10 dažādām valstīm Āzijā un Eiropā – savā pieredzē dalās pārstāvji no Afganistānas, Indijas, Japānas, Latvijas, Polijas, Ukrainas un citām valstīm.

Mācībās dalībnieki apguva dažādas tēmas, tostarp dzimumu līdztiesības juridisko ietvaru, starptautisko organizāciju darbu dzimumu līdztiesības jautājumos un tematikā “Sievietes, miers un drošība”, ar dzimumu saistītu vardarbību bruņotos konfliktos, kā arī saistībā ar situāciju Afganistānā un Ukrainā, un kopējo pieredzi Dienvidāzijas reģionā.

Pasākums īstenots publiskās diplomātijas programmā Latvijas kandidatūras ANO Drošības padomes lobija kampaņas atbalstam. Kampaņas mērķis ir nodrošināt Latvijas ievēlēšanu ANO Drošības padomē uz laiku no 2026. līdz 2027. gadam, kur uz vēlētā locekļa vietu Latvija kandidē pirmo reizi. Tās moto – “Kopā par mieru un noturību”. Dalība ANO Drošības padomē būtu viens no nozīmīgākajiem instrumentiem Latvijas ārpolitisko interešu īstenošanai un veicināšanai, kā arī ļautu vēl vairāk paplašināt Latvijas starptautisko sadarbību, dodot ieguldījumu pasaules mieram un noturībai.

Pasākumu atbalsta Eiropas Savienība, Japānas Ārlietu ministrija, Polijas Ārlietu ministrija, kā arī Slovākijas Ārlietu ministrija.

Papildu informācija

Āzijas un Eiropas fonds (ASEF) veicina sapratni, stiprina attiecības un veicina sadarbību starp Āzijas un Eiropas iedzīvotājiem, iestādēm un organizācijām. ASEF ir starpvaldību bezpeļņas organizācija, kas atrodas Singapūrā. Tā ir dibināta 1997. gadā, un tā ir vienīgā Āzijas un Eiropas sanāksmes (ASEM) institūcija.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI