Pašvaldības mērķis ir saglabāt un attīstīt dabas vērtības pilsētvidē, veicinot bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu. Šobrīd dabas daudzveidību apdraud invazīvās sugas, noteiktu augu un dzīvnieku sugu pārmērīga izmantošana, piesārņojums, dzīvotņu iznīcināšana un klimata pārmaiņas. Lai gan pašvaldība īsteno dažādas aktivitātes šajā jomā, tā var rīkoties tikai sev piederošajos īpašumos. Tāpēc īpaši svarīgi ir iesaistīt arī iedzīvotājus, jo viņu ikdienas paradumi, izvēlētie risinājumi un dārzu apsaimniekošanas prakse var būtiski ietekmēt dabas daudzveidību, vidi un cilvēku veselību.
Jaunie Rīgas pašvaldības saistošie noteikumi “Par finanšu atbalsta piešķiršanu bioloģiskās daudzveidības uzlabošanai Rīgas pilsētas teritorijā” nosaka atbalsta jeb granta piešķiršanas kārtību bioloģiskās daudzveidības veicināšanas aktivitātēm privātīpašumos.
Atbalstam varēs pieteikties fiziskas personas, kurām pieder vai kuras ir tiesiskie valdītāji zemes vienībai ar privātmājas dārzu vai mazdārziņu, ja nav nekustamā īpašuma nodokļa parādu vai citu neizpildītu saistību pret pašvaldību. Vienam dārzam paredzētais atbalsts var sasniegt līdz 1500 eiro.
Lai saņemtu atbalstu, dārza īpašniekam būs jāīsteno vismaz viena no obligātajām aktivitātēm, kā arī vismaz trīs papildu aktivitātes.
Obligāti īstenojamās aktivitātes:
- izveidot dabisko pļavu ar vietējām augu sugām vismaz 5 m² platībā;
- ierīkot ūdens elementu bioloģiskās daudzveidības veicināšanai;
- izveidot mazo ūdenstilpi (vismaz 3 m²);
- izveidot lietus dārzu vai mitrāju;
- atjaunot esošu ūdenstilpi.
Papildu aktivitātes:
- iestādīt vietējos augus, kokus un krūmus, tostarp nektāru bagātus augus;
- veidot apputeksnētājiem draudzīgu vidi ar lakstaugiem;
- izveidot vai saglabāt savvaļas dzīvotņu mājvietas;
- izgatavot un uzstādīt putnu būrīšus;
- izgatavot un uzstādīt kukaiņu mājas;
- izgatavot un uzstādīt sikspārņu būrīšus;
- izveidot un uzturēt kompostēšanas vietu.
Pēc granta saņemšanas dārza īpašniekam būs pienākums vizmaz piecus gadus uzturēt īstenotās aktivitātes, dārza uzturēšanā neizmantot ķīmiskos mēslojumus un pesticīdus, kā arī pielāgot pļaušanas intensitāti dabas daudzveidības labā un kontrolēt invazīvās sugas. Pašvaldības speciālisti, iepriekš saskaņojot apmeklējuma laiku, varēs apsekot īstenotās aktivitātes. Ja tiks konstatēti noteikumu pārkāpumi, pašvaldība var lemt par piešķirtā atbalsta atmaksu.
Lai iedzīvotājiem palīdzētu sagatavot kvalitatīvus pieteikumus, paredzēts izveidot informatīvus materiālus ar padomiem (piemēram, kā ierīkot dīķi vai putnu būrīti, kur iegādāties pļavu sēklas u. c.), rīkot praktisku semināru ar ekspertu konsultācijām, kā arī interesentiem būs iespēja uzaicināt ekspertu uz savu dārzu, lai saņemtu individuālus ieteikumus.
Papildu informācija par Rīgas bioloģisko daudzveidību un tās saglabāšanu pieejama Rīgas ģeotelpisko datu portāla georiga.lv sadaļā “Bioloģiskā daudzveidība Rīgā”.
Konkursa norisi koordinēs Rīgas Pilsētas attīstības departaments, savukārt lēmumus par finansējuma piešķiršanu pieņems īpaši izveidota komisija. Kopējais pieejamais atbalsta apjoms ir 33 000 eiro, un tas pilnībā tiks finansēts no Eiropas Komisijas LIFE programmas projekta “Adaptīva sabiedrībā balstīta bioloģiskās daudzveidības pārvaldība pilsētu teritorijās, lai uzlabotu ekosistēmu savienojamību un veselību (urbanLIFEcircles)” līdzekļiem.
Saistošo noteikumu projekts “Par finanšu atbalsta piešķiršanu bioloģiskās daudzveidības uzlabošanai Rīgas pilsētas teritorijā” pieejams pašvaldības tīmekļvietnes sadaļā “Saistošo noteikumi projekti”.