Iztirgošanas laikā norit arī akcija “Izroc pats”, kas ļauj interesentiem pašiem izrakt stādus, maksājot tikai vienu eiro par stādu.
“LVM Sēklas un stādi” Smiltenes kokaudzētavas vadītāja Baiba Miķe:
“Stādītgribētāju netrūkst, līdz ar to dekoratīvo stādu piedāvājums ik dienas strauji sarūk. Latvijā audzētus, kvalitatīvus un sala izturīgus dekoratīvos stādus savam dārzam var iegādāties ar 20, 40 un pat 70 % atlaidi. Tomēr būtiski saprast, kas tieši klienta dārzam ir piemērotākais, tāpēc labprāt palīdzam arī ar padomu un konsultācijām par stādu kopšanu.”
TOP 3 dekoratīvie stādi šopavasar un to kopšanas padomi:
Viegli kopjams košumkrūms – tūja
Rietumu tūja (Thuja occidentalis), labāk zināma kā dzīvības koks, ir mūžzaļš ciprešu dzimtas augs, kas Eiropā ievests no tālās Ziemeļamerikas Atlantijas piekrastes un kļuvis par vienu par populārākajiem skujkokiem, ko izmanto dārzu un parku apstādījumos Latvijā.
Tūju formu un krāsu dažādība ir plaša. Piemēram, rietumu tūjas šķirne ‘Ovalis’ lepojas ar smalkām koši zaļām skujām. Šīs tūjas sasniedz metra augstumu, vainags – 0,5 metru platumu. Vainaga forma neprasa īpašu veidošanu, jo dabiski veidojas ovāla, un dārzā acis priecē kuplas, zaļojošas kupenas. Tūjas nav prasīgas augsnes ziņā, tās aug gan sausā, gan mitrā, gan kaļķainā augsnē, tomēr stādījuma vietā vēlams iestrādāt trūdvielas. Tūjas ir ēncietīgas, bet labi aug arī saulainās vietās, tās ir izturīgas pret piesārņojuma putekļiem, tāpēc iecienītas kā košumaugi pilsētās. Lieliski iederas nelielos dārzos un kompozīcijās, plaši izmanto zemajiem dzīvžogiem. Labi panes vainaga veidošanu.
Ziemassvētku koks dārzā – egle
Ja ir vēlme dārzā iestādīt eglīti, kuru ik gadu rotāt ziemas saulgriežos, ieteicams izvēlēties neliela auguma koku. Viena no piemērotākajām ir Serbijas egles šķirne ‘Nana’, kas izceļas ar koniskas formas kompaktu vainagu un sudrabainām skujām. Augstumā tā sasniedz 3 līdz 4 metrus, platumā divus metrus. Šīs šķirnes koki spēj piemēroties dažādiem augšanas apstākļiem, tiem patīkama mitra, uzturvielām bagāta augsne.
Pavasarī, kad nokusis sniegs, skujkoki jāmēslo ar tiem paredzēto mēslojumu, iepriekš kokus bagātīgi aplaistot ar ūdeni. Pirmo mēslošanu veic aprīļa beigās, maija sākumā, atkārtoti – jūlija vidū. Skujkoku mēslošanai nedrīkst izmantot svaigus kūtsmēslus vai vircu. Egles formē miera periodā – ziemā. Zarus saīsina aptuveni 1–1,5 cm virs pumpuriem. Egles galveno galotni parasti neīsina, līdz tā nav sasniegusi vēlamo augstumu.
Ziedošs košums – ābele
Purpura ābeles (Malus x purpurea) šķirne ‘Pendula’ ir krāšņa dekoratīvās ābeles šķirne, ko mēdz dēvēt arī par paradīzes ābeli. Ziedēšanas laikā ar savu košumu tā pārspēs pat modīgās sakuras. Zied maijā ar košiem tumši rozā un salīdzinoši lieliem ziediem, rudenī ienākas izteikti dekoratīvi auglīši – nelieli purpursarkani ābolīši, kas koka zaros turas līdz pat pirmajiem sniegiem. Jaunās lapas ir tumši sarkanbrūnas un spīdīgas, vēlāk lapojums kļūst zaļš.
Koka augstums ir potcelma augstums – parasti aptuveni līdz diviem metriem. Aug labi drenētā smilšmāla augsnē. Šī ābele ir saulmīle, piemērota Latvijas klimatiskajiem apstākļiem, jo spēj izturēt arī bargākas ziemas.
Vainags nokarenas formas, to veido tā, lai arī apakšējiem zariem piekļūtu saule.
Apgriež martā vai aprīlī. Ja no stumbra apakšējās daļas aug ārā mežeņi, tie laikus jāizgriež. Pavasarī pēc apgriešanas ābeles jāmēslo. Sausā laikā vēlams arī laistīt.