DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

RĪGAS MEŽI uzsāk mežizstrādi Rīgas mežniecībā, Mārupes novada Skultē 

Lai veicinātu meža ainavas daudzveidību, priedēm labvēlīgus augšanas apstākļus un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu, SIA “Rīgas meži” janvāra izskaņā uzsāks mežizstrādes darbus Skultes meža teritorijā. 

Īsumā par plānotajiem darbiem: 

  • Darbu mērķis: meža ainavas izkopšana un dažādošana; dažāda vecuma koku kopšana; konkurences mazināšana priedēm, mežaudzes retināšana; invazīvo koku un krūmu izzāģēšana; pameža kopšana; bioloģiskās daudzveidības saglabāšana.
  • Darbu veids: izlases cirte, izmantojot atvērumu metodi. 
  • Darbu plānotais laiks: 2025.gada ziema  
  • Darbu platība: 20 ha.  
  • Darbu plānotā secība: ceļu sakārtošana atbilstoši transporta vajadzībām; pameža tīrīšana; koku ciršana un materiālu izvešana; zaru un ciršanas atlieku izvešana; ceļu sakārtošana. Darbi var notikt vienlaikus, pakāpeniski vai neatbilstošu laikapstākļu dēļ var tikt uz laiku apturēti.

Teritorijas apmeklētāji darbu laikā aicināti ievērot drošības prasības un pārvietošanās ierobežojumus! 

Skultes meža mežizstrāde 

Mežizstrāde notiks tikai teritorijās, kuras ir iekļautas MAP – “Rīgas pašvaldības meži Rīgas pilsētas teritorijā 2018. – 2026” (556.kvartāls). Pārējā Skultes meža daļā mežizstrādes darbi pagaidām netiek plānoti.  

Plānotajai cirtei tiks pielietota atvērumu izlases cirtes metode. 

Darbu mērķis ir radīt meža apmeklētājiem ainavu ar dažādiem ainavas elementiem. Proti, saglabāt gan neskartas vietas, kur patverties meža dzīvniekiem, gan īpaši izcelt kādas reljefa formas, piesaistot apmeklētāju skatus un dažādojot meža vizuālo izskatu. Gan plānoto meža apsaimniekošanas pasākumu vietas, gan meži, kas ieskauj šīs mežaudzes, atbilst ES nozīmes biotopa veidam Mežainas piejūras kāpas (biotopa kods 2180). 

Tāpat darbu mērķis ir mežaudzes retināšana, invazīvo koku un krūmu izzāģēšana, pameža kopšana, rūpes par bioloģisko daudzveidību, kā arī konkurences mazināšana priedēm, īpaši vecākajām, tādējādi paildzinot to dzīves ilgumu. Priedēm, jo īpaši vecākām, ir nepieciešama gaisma ne tikai galotnes daļai, bet arī stumbriem. Meža kopšana un konkurences mazināšana priedēm ir svarīga arī bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai un attīstībai. Plānotās cirtes kopumā dažādos mežaudžu vecuma struktūru, bet paliekošie koki ar saules apspīdētiem stumbriem nodrošinās potenciālas dzīvotnes aizsargājamām kukaiņu sugām, piemēram, priežu sveķotājkoksngrauzim (Nothorhina muricata). Suga ir visnotaļ prasīga pret specifiskiem dzīvotnes apstākļiem – apdzīvo tikai vecas (parasti vecākas par 150 gadiem) priedes ar biezu mizu, kas ir saules apspīdētas.  

Mērens zemsedzes traucējums un atvērumi mežaudzēs uzlabos dzīvotnes gaismu mīlošām aizsargājamo augu sugām, piemēram, smiltāja neļķei Dianthus arenarius, kas sastopamas tuvējās mežu platībās. Paredzams, ka apsaimniekotajā platībā uzlabosies apstākļi  dažādu sūnu, ķērpju un ziedaugu augšanai, kas savukārt ir svarīgas dzīvotnes sastāvdaļas dažādām sauso priežu mežu kukaiņu un putnu sugām.    

Meža masīvā, kur notiks mežizstrāde, izvērtējot dabas vērtības un plānojot darbus, identificētas vairākas teritorijas:  

  • Rekreācijas teritorijas jeb pamata zona. Te mežizstrādes darbus plānots veikt izmantojot Izlases cirtes paņēmienu veidojot atvērumus līdz 0,2ha platībā.

Šajās teritorijās mērķis ir izretināt mežaudzi, tādejādi radot paliekošajai audzei labvēlīgākus augšanas apstākļus – mazināt konkurenci par barības vielām, palielināt audzes noturību pret tādiem apkārtējās vides apstākļiem, piemēram, sniega un vēja postījumiem. Kā arī radot vairāk gaismas radīsies iespēja iesēties un attīstīties jaunajai priežu paaudzei. 

Veicot izlases cirtes rekreācijas teritorijas pameža stāvā (līdz 6 metru augstumam) tiks izcirsti priežu mežam neraksturīgie un invazīvie pameža krūmi un koki, piemēram, vārpainā korinte (Amelanchier spicata), parastā kļava (Acer platanoides). Bet netiks cirstas lazdas, mežābeles un kadiķi.  

Šāda pameža kopšana notiks arī turpmāk, ik pa 2-3 gadiem, atkarībā no aizzelšanas ātruma un nepieciešamības.  

Rekreācijas teritorijas valdaudzē un mežaudzes zemākajā stāvā tiks izcirsta lielākā daļa traucējošu lapu koku, izņemot ozolus, liepas, kā arī atsevišķas ainaviskas kļavas un bērzus. Kopšanas cirtē pamatā tiks retināta arī priežu audze, primāri izcērtot atpalikušos, slimību bojātos un invadētos kokus.  

  • Atvērums – Cirsmā paredzēts veidot atvērumus, kuru platība nepārsniegs 0,2 ha. Atvērumos tiks izzāģēti visi koki, tādējādi dodot vairāk gaismas un vietas jaunās priežu paaudzes attīstībai. Atvērumus plānots apstādīt ar priedi 2026.gadā. 
  • Mitra ieplaka – Mitra vieta, kurā nav plānots veikt mežistrādes darbus atstājot neskartu pamežu, zemes virskārtu, saglabājot visas tai dabiskās iezīmes.
  • Reljefs – Daļā teritorijas kur plānota mežizstrāde atrodas ES nozīmes biotops Mežainas piejūras kāpas (biotopa kods 2180). Pašās kāpās darbība netiek paredzēta, saglabājot tās dabisko reljefu. 
Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI