Augstākās izglītības modernizācijas procesā tiks būtiski pilnveidota studiju vadība, piedāvājot elastīgu kursu izvēli (arī starp fakultātēm, augstskolām, kā arī citās Eiropas valstīs), ieviešot e-diplomus, veicinot mūžizglītības attīstību un pārejot uz “bez-papīra” procesiem. Modernizācija aptvers arī četras studiju atbalsta sistēmas: integrēto digitālo resursu un bibliotēku vadību ar plašu MI atbalstu meklēšanai un satura apstrādei, mūsdienīgu studējošo prakšu pārvaldību, studiju procesa novērtēšanu un personas datu izmantošanas pārvaldību studentu pētījumos. Šie risinājumi nodrošinās efektīvāku un mūsdienīgāku pieeju izglītības pārvaldībai.
“Latvijas konkurētspēju un sabiedrības labklājību noteiks mūsu spēja visaptveroši izmantot jauno tehnoloģiju iespējas, tai skaitā daudz plašāku augstākās izglītības digitalizāciju. Tā ir Eiropas augstskolu prioritāte, un mēs arī Latvijā ieviesīsim risinājumus, pārņemot labāko starptautisko praksi. Mūsu mērķis ir nodrošināt visiem jauniešiem konkurētspējīgu izglītību un individualizētu pieeju attīstībai, kā arī visiem pieaugušajiem iespējas efektīvi paaugstināt savu kvalifikāciju visa mūža garumā,” norāda izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša.
Visaptveroša studiju risinājumu modernizācija noritēs no 2025. gada rudens līdz 2029. gada beigām. Tā pavērs plašas iespējas studējošajiem, augstākās izglītības iestādēm un sabiedrībai kopumā, radot pamatu modernai, efektīvai un inovatīvai augstākās izglītības sistēmai.
Pasākums “Studiju procesa digitalizācija” tiks īstenots divās kārtās. Pirmo kārtu (23,4 milj. eiro) kopīgi īstenos “Augstākās izglītības un zinātnes informācijas tehnoloģiju koplietošanas pakalpojumu centrs” (Vienotais pakalpojumu centrs – VPC), kura dibinātāji ir četras zinātnes universitātes – Latvijas Universitāte (LU), Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU). VPC ir šo četru zinātnes universitāšu kopīgi veidota biedrība, kuras mērķis ir izstrādāt un attīstīt inovatīvus risinājumus, kas veicina visu augstskolu izaugsmi un sniedz atbalstu visaptverošai zinātnes un augstākās izglītības attīstībai valstī. VPC biedri pārstāv 66% no kopējā studējošo skaita jeb 49 200 Latvijas studējošo.
Izglītības un zinātnes ministrija nodrošina finansējumu studiju modernizācijai, regulējuma izstrādi un pilnveidi, lai sadarbībā ar VPC modernizētu studiju pakalpojumus, kā arī projekta uzraudzību. Tādējādi tiks sniegts labums ne tikai konkrētām institūcijām, bet visai Latvijas augstākās izglītības un zinātnes telpai, sekmējot tās starptautisko konkurētspēju un ilgtspējīgu attīstību.
Otrajā kārtā, kuras kopējais finansējums ir 10 miljoni eiro, paredzēts atbalsts grantu formā jauno risinājumu ieviešanai visās augstskolās, nodrošinot to efektīvu integrāciju. Finansējumu varēs iegūt visas Latvijas augstskolas un koledžas, kas individuāli vai savā sadarbojoties savā starpā pieteiksies grantu programmā, veicinot inovāciju un digitālo pārmaiņu ieviešanu augstākās izglītības sistēmā.
LU zinātņu prorektors, asoc. prof. Guntars Kitenbergs skaidro: “Digitālās tehnoloģijas ir neatņemama mūsu ikdienas daļa. Biļetes vai pakalpojuma pieteikšana viedtālrunī un e-dokumenti ir kļuvuši pašsaprotami. Pasākuma "Studiju procesa digitalizācija” aktivitātes iespējos arī Latvijas augstākās izglītības telpu nākamajam attīstības lēcienam. Mēs varēsim piedāvāt jaunu studiju un pētniecības pieredzi studentiem, docētājiem un pētniekiem. Turpmāk diplomi vai mikroapliecinājumi būs viegli pieejami digitālā vidē. Kļūs vieglāk personalizēt savu studiju ceļu, piemēram, izvēloties no viegli pieejama studiju programmu un kursu kataloga. Mēs, Latvijas Universitāte, apzināmies šādu risinājumu nozīmi, jo LU ilggadēji ir bijis līderis studiju digitālo risinājumu lietotāju skaita ziņā.”
RTU rektors, prof. Tālis Juhna saka: “Mūsu galvenie klienti un sabiedrotie ir studenti, tāpēc mums ir jāuzlabo universitāšu iekšējie procesi tā, lai studentiem būtu pēc iespējas ērtāka un mūsdienīgāka studiju vide un zinātnes universitātēm – vienkāršākas sadarbības iespējas. Digitālie risinājumi ļaus mums strādāt vēl efektīvāk, lai Latvijas zinātnes universitātes globālajā augstākās izglītības vidē varētu sevi pieteikt pārliecinošāk un spētu konkurēt ar citām starptautiski spēcīgām augstskolām.”
RSU rektors, prof. Aigars Pētersons norāda: “Digitalizācijas reforma ir nozīmīgs solis Latvijas augstākās izglītības attīstībā, kuras centrā ir studenti. Rīgas Stradiņa universitātei jau ir uzkrāta vērtīga pieredze šajā jomā – nodrošinām mūsdienīgu digitālo infrastruktūru starptautiskā mērogā. COVID-19 laikā RSU mēneša laikā pirmie un pilnībā pārgāja uz attālinātām studijām, pateicoties agrāk ieliktajiem pamatiem digitalizācijā. Šī reforma ne tikai paplašinās studentu iespējas un uzlabos studiju kvalitāti, bet arī ļaus visām augstskolām sadarboties, samazināt izmaksas un stiprināt mūsu konkurētspēju starptautiskajā vidē. Sadarbībā ir spēks, un kopīgi mēs veidojam izglītības nākotni.”
LBTU rektore, prof. Irina Arhipova uzsver: "Mūsdienīgi digitālie risinājumi, to vienota ieviešana Latvijas augstskolās, un datu apmaiņa ar visām Eiropas augstskolām ir jēgpilns augstākās izglītības attīstības virziens. Tas ļaus efektīvāk pārvaldīt dažādus procesus un stiprinās starptautisko konkurētspēju. LBTU studiju process nav iedomājams bez ciešas sadarbības ar darba devējiem, tādēļ īpaši lielu ieguvumu LBTU saredz vienotajā prakšu pārvaldības sistēmā, kas palīdzēs studentiem ērti atrast savām interesēm piemērotāko prakses vietu. Tikpat svarīga ir vienota studentu identifikācijas sistēma, kā arī aptauju un novērtēšanas modulis, sniedzot iespēju operatīvi iegūt studentu viedokli par dažādiem jautājumiem, vienlaikus taupot universitātes resursus."
Līdz ar digitalizētu un uz studējošo vajadzībām orientētu augstāko izglītību, Latvija stiprinās savu pozīciju starptautiskajā izglītības un zinātnes ekosistēmā.
Par ES fondu pasākumu
Pasākuma “Studiju procesa digitalizācija” mērķis ir ieviest digitālos koplietošanas risinājumus, lai modernizētu studiju vadības sistēmas un procesus, veicinātu studentcentrēta un elastīga studiju procesa nodrošināšanu, kā arī stiprinātu Latvijas augstākās izglītības institūciju konkurētspēju.
ES fondu 4.2.2. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot izglītības un mācību sistēmu kvalitāti, iekļautību, efektivitāti un nozīmīgumu darba tirgū, tostarp ar neformālās un ikdienējās mācīšanās validēšanas palīdzību, lai atbalstītu pamatkompetenču, tostarp uzņēmējdarbības un digitālo prasmju, apguvi, un sekmējot duālo mācību sistēmu un māceklības ieviešanu" 4.2.2.11. pasākums “Studiju procesa digitalizācija”.