DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

Programma “Latvijas skolas soma” izdod metodisko materiālu skolotājiem par kultūras norišu izmantošanu mācību saturā

Publicitātes foto

Gadu mijā pie lasītājiem ceļu sāk kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” sagatavotais metodiskais materiāls “Kultūras norises kā mācīšanās resurss. Izmantošanas principi un labās prakses piemēri". Krājumā iekļauti pamatprincipi un praktiski ieteikumi kultūras norišu izmantošanai mācību procesā, kā arī 19 skolotāju pieredzes stāsti par to, kā viņi sasaistījuši konkrētus kultūras notikumus ar mācību satura apguvi noteikta vecuma skolēniem. 

Krājuma veidošana sākās 2024. gada pavasarī, kad, redzot vajadzību sniegt skolotājiem metodisko atbalstu, programma “Latvijas skolas soma” pasūtīja Izglītības attīstības centram (IAC) izstrādāt un aprobēt profesionālās kompetences pilnveides programmu “Kultūras norises kā mācīšanās resurss mācību un audzināšanas darbā”. Izstrādātā programma ietver gan iespēju apgūt jaunas metodes pilnvērtīgai kultūras norišu izmantošanai mācību saturā, gan dalīties savā pieredzē un saņemt ekspertu un kolēģu komentārus un ieteikumus.

Programmu aprobēja skolotāju grupa, kuras sastāvā bija dažādu reģionu skolotāji un skolu administrācijas pārstāvji, kuri trīs intensīvas dienas mācījās pieredzējušo IAC pasniedzēju Ingūnas Irbītes un Dainas Zelmenes vadībā. Bija jāveic arī praktiskais darbs - jāapraksta viena pašu mācību procesā izmantota kultūras pieredze, aprakstā ietverot arī kultūras norises plānošanas procesu un pielietotās metodes norises integrēšanai mācību procesā ("pirms" un "pēc" aktivitātes). Iegūtā pieredze ietverta šajā metodiskajā materiālā, lai iedrošinātu, sniegtu jaunas idejas un atbalstu plašākai pedagogu auditorijai.

Krājums ir pieejams bez maksas digitālā un drukas versijā.

Krājuma saturu veido:

  • IAC pasniedzēju Ingūnas Irbītes un Dainas Zelmenes ieteikumi krājuma izmantošanai un praktiski padomi darbībām pirms un pēc sastapšanās ar kultūras norisi;
  • kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” vadītājas Aijas Tūnas ieteikumi kvalitatīvu kultūras norišu izvēlei;
  • 19 skolotāju pieredzes stāsti kultūras norišu izmantošanai mācību saturā;
  • Izdrukāšanai un lietošanai gatavas darba lapas, ko iespējams pielāgot arī citām norisēm;
  • pārskats par krājumā iekļautajām kultūras norisēm, kas ērti ļauj atrast nepieciešamo pieredzes  aprakstu, meklējot pēc kultūras nozares, skolēnu vecumposma un citiem parametriem;
  • digitālo resursu piemēri Latvijas kultūras un mākslas iepazīšanai;
  • u.c.

Digitālā versija

Krājuma digitālā versija pieejama programmas “Latvijas skolas soma” mājaslapā: https://latvijasskolassoma.lv/resursi/metodiskie-ieteikumi/kulturas-norises-ka-macisanas-resurss_2024/.

Tā versija veidota tā, lai lietotājs ērti varētu pārvietoties tā iekšienē, kā arī izmantot iekļautās saites un kvadrātkodus uz ārējiem resursiem. Tāpat iespējams izdrukāt krājumā iekļautās darba lapas. 

Drukātā versija

Krājuma drukāto versiju iespējams bez maksas saņemt Latvijas Nacionālajā kultūras centrā (Zigfrīda Annas Meierovica bulvārī 14-7, Rīgā), iepriekš sazinoties, rakstot uz e-pastu pasts@latvijasskolassoma.lv vai zvanot 67228985.

Krājuma veidotāji

Sastādītāja un satura redaktore: kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” vadītāja Aija Tūna.

Satura un vizuālā noformējuma veidošanā piedalījušies kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” eksperti: Inga Bika, Aleksandrs Kabakovs, Sabīne Ozola, Ilze Tormane-Kļaviņa.

Krājumā izmantoti kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” norišu un profesionālās pilnveides programmas dalībnieku fotomateriāli.

Dizains un makets: Ervīns Elliņš / https://www.freakart.lv/

Literārā redaktore: Antra Legzdiņa

Druka: “Jelgavas tipogrāfija”

Izdevējs: Latvijas Nacionālais kultūras centrs

Kopš 2018. gada rudens kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma” skolēniem nodrošina valsts apmaksātu iespēju regulāri iepazīt Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes mūzikā, teātrī, dejā, cirkā, vizuālajā mākslā, kino, arhitektūrā, dizainā, kultūras mantojumā, literatūrā un grāmatniecībā, saistot tās ar mācību saturu. Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros katru mācību semestri vairāk nekā 230 000 skolēnu pieredz vienu no 5 000 kultūras norisēm. Programmu “Latvijas skolas soma” administrē Latvijas Nacionālais kultūras centrs.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI