DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
09. janvārī, 2025
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

LNA prezentē Vidzemes bruņniecības bibliotēkas krājuma seniespiedumus 

Publicitātes attēls

Rīt, 10.janvārī Latvijas nacionālā arhīva (LNA) arhīva eksperte Renāte Berga prezentēs Latvijas Nacionālā arhīva Vidzemes bruņniecības bibliotēkas krājuma seniespiedumus starptautiskā seminārā “Latviešu raksti un raksti Baltijā 16.–19. gadsimtā – pētniecības aktualitātes un problēmas”. Šogad semināru rīko Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultāte sadarbībā ar LNB. Seminārs veltīts agrāko gadsimtu rakstu pētniecībai no dažādiem aspektiem. 

Renāte Berga atzīmē: “LNA bibliotēka glabā lielāko vēsturiskā Vidzemes bruņniecības bibliotēkas krājuma daļu – ap 1600 vienību, šie izdevumi ir tapuši laikā no 1506. līdz 1830. gadam. Veicot eksemplāru elektronisku kataloģizēšanu, ir iespējams izvērtēt arī katra seniespieduma kultūrvēsturisko nozīmi. Tiek veikta rūpīga eksemplāru bijušo īpašnieku – gan organizāciju, gan privātpersonu fiksēšana, kas nākotnē var raisīt pētnieku interesi. Tāpat ir konstatēts, ka vairāki izdevumi ir tādi, no kuriem Latvijā un pasaulē līdz mūsdienām zināmi saglabājušies tikai daži eksemplāri vai pat LNA bibliotēkā glabātie var izrādīties vienīgie”.  

LNA plāno digitalizēt tos eksemplārus, kas bibliogrāfiskas izpētes rezultātā varētu tikt atzīti par unikāliem, tādējādi padarot tos pieejamus interesentiem visā pasaulē. Tāpat kataloģizētās vienības būs ērti atrodamas LNA bibliotēkas elektroniskajā katalogā gan pēc autora, nosaukuma, izdošanas vietas, satura atslēgas vārdiem, gan bijušajiem īpašniekiem un pieejamas pētniekiem bibliotēkas lasītavā.  

Starpdisciplinārajā seminārā piedalīsies valodnieki un literatūrzinātnieki, kas stāstīs par aktuālajiem pētījumiem un atradumiem. Seminārā savus darbus prezentēs zinātnieki, kas pārstāv Latvijas, Lietuvas un Zviedrijas augstskolas un pētniecības iestādes. 

Priekšlasījumos pētnieki pievērsīsies dažādiem valodas, rakstu un grāmatu vēstures aspektiem: G. Manceļa devumam latviešu valodas attīstībā, 19. gadsimta rakstu vēsturei, 20. gadsimta latviešu un lietuviešu pētnieku ieguldījumam, manuskriptu nozīmīgumam valodas vēstures izpratnē, valodas leksikas vēstures jautājumiem. Būs arī referāti, kas veltīti 17. gadsimta grieķu tekstiem, seniespiedumu krājumiem, kā arī citiem kultūrvēstures jautājumiem. 

Semināra programma: LRRB_15_Programma.pdf 

Seminārs notiek LNB ciklā „Latviešu grāmatai 500”. Daudzveidīgā pasākumu programma par godu pirmajam latviešu valodā iespiestajam tekstam (1525) norisinās no 2021. līdz 2025. gadam un izceļ nozīmīgākos procesus, kas iekustinājuši un attīstījuši latviešu rakstītā un iespiestā vārda izplatību 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI