DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
11. decembrī, 2024
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

182 hektāri 11 ganību teritorijās: Latvijas Dabas fonda mobilais ganāmpulks turpina atjaunot dabiskās pļavas 

Publicitātes foto

Latvijas Dabas fonda (LDF) mobilais ganāmpulks 2024. gada sezonā atjaunojis 182 hektārus Latvijas dabisko pļavu 11 ganību teritorijās. Šogad dzīvnieki darbojās Rīgas pilsētas Vakarbuļļos, Jelgavas pašvaldības pļavās Jelgavas pilsētā, Gaujas Nacionālā parka teritorijās, Teiču dabas rezervāta pļavā “Ozolsala” un citviet Latvijā. Pēc ganību sezonas noslēguma mobilais ganāmpulks uzturas specializētā ziemas novietnē Līgatnē, lai pavasarī atkal dotos palīdzēt atjaunot Latvijas dabiskās pļavas, kuras šobrīd atrodas uz izzušanas robežas. 

LDF projekta GrassLIFE2 eksperte Baiba Strazdiņa stāsta: “Mobilo ganāmpulku devums mūsu veiktajos zālāju atjaunošanas darbos ir nenovērtējams. Ganāmpulks var apsaimniekot vietas, kurās pļaušana reljefa un mitruma apstākļu vai vietu pieejamības dēļ ir ļoti apgrūtināta. Vienlaikus ganību dzīvniekiem ir liela nozīme sēklu izplatībā, nevēlamo sugu ierobežošanā, kūlas mazināšanā, mežmalu atēnošanā un citos dabas atjaunošanas darbos. Viens no lielākajiem šī gada sasniegumiem ir īpaši aizsargājamā zemeņu āboliņa atgriešanās Vakarbuļļu pļavās, kurš pirmajos ganīšanas gados tur nebija manīts.” 

2024. gada ganību sezona tika atklāta 17. maijā Vakarbuļļu pļavās Rīgā, kur mobilais ganāmpulks darbojās jau piekto reizi. Pirmo reizi dzīvnieki ganījās Ķīšezera krastā pie Sužiem, dabas lieguma “Jaunciems” teritorijā. Turpinot projektā GrassLIFE iesākto, mobilais ganāmpulks noganīja vairākas Gaujas Nacionālā parka pļavas, Teiču dabas rezervāta “Ozolsalu” un “Randu pļavas” 17 ha platībā. 

Kopš 2020. gada mobilais ganāmpulks darbojas arī Jelgavas pašvaldības pļavās Jelgavas pilsētā, kur sekmīgi veic Sosnovska latvāņa, Kanādas zeltslotiņu, meža suņuburkšķu, parasto kamolzāļu un citu augsto graudzāļu izplatības ierobežošanu. 

Kopumā 2024. gada sezonā noganīti 11 bioloģiski vērtīgi zālāji. Sezona noslēgta 3. decembrī pļavā “Ozolsala” Teiču dabas rezervātā. Šogad ganību sezona izvērtās īpaši gara, jo pēdejās nedēļās ganību dzīvniekiem tika izbarots līdzenākajās aploka daļās sagatavotais siens. Kopējā atjaunoto teritoriju platība ir 182 hektāri. 

2024. gada sezonā mobilajā ganāmpulkā darbojās 113 Galovejas šķirnes liellopi. Dzīvnieku ziemas novietne atrodas Līgatnē, bet arī aukstajā laikā tie uzturas brīvā dabā, jo apmatojums ar garo un biezo vilnu sniedz aizsardzību jebkuros laikapstākļos. Katru pavasari, sadīgstot zālājiem, mobilais ganāmpulks speciālā piekabē dodas uz LDF ekspertu izraudzītām teritorijām, lai turpinātu saglabāt un atjaunot Latvijas dabiskās pļavas. Mobilā ganāmpulka veiktā noganīšana ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā palīdzēt dabiskajām pļavām atgūt augu sugu daudzveidību. 

Mobilais ganāmpulks šajā sezonā palīdzēja atjaunot vairākus īpaši aizsargājamu zālāju biotopu veidus – Sugām bagātas ganības un ganītas pļavas, Sausus zālājus kaļķainās augsnēs, Parkveida pļavas, Palieņu pļavas, kā arī Piejūras zālājus, kuri sastopami Rīgas pilsētas Vakarbuļļos.  

Piejūras zālāji izceļas ar lielu sugu daudzveidību, jo tajos sastopams gan sausām un mēreni mitrām vietām raksturīgs augājs, gan mitru un slapju vietu augu sabiedrības, gan arī augi, kuri mīt tikai piejūras teritoriju iesāļās augsnēs. Biotops vislielākajā mērā ir atkarīgs no ganīšanas, jo daudzi piejūras zālājiem raksturīgie augi, piemēram, zemeņu āboliņš un jūrmalas āžloks ir maza auguma un spēj izdzīvot vien regulāri noganītās vietās, kur tiem pieejama saules gaisma, bet to sēklu dīgšanai – ganību dzīvnieku izbradāti atsegtas augsnes laukumi.  

Dabiskās pļavas ir sugām bagātas dzīvotnes, kurās sastopama unikāla augu un dzīvo būtņu sabiedrība, kas tajās rod piemērotas mājvietas vai barošanās vietas. Dabiskās pļavas sniedz arī dažādus ekosistēmu pakalpojumus – nodrošina lopbarību un ārstniecības augus, regulē plūdus, veido veselīgu augsni, dod mājvietu kultūraugu apputeksnētājiem un kultūraugu kaitēkļu ierobežotājiem. 

Dabiskās pļavas Latvijā šobrīd atrodas uz izzušanas robežas. Pašlaik tās aizņem tikai 0,9% no valsts teritorijas, bet pirms 100 gadiem tie bija 30%. Tāpēc LDF dabisko pļavu saglabāšanu un atjaunošanu noteicis kā vienu no sava darba prioritātēm. 

Mobilā ganāmpulka pakalpojums tika izveidots 2018. gadā LDF projektā GrassLIFE. Pašlaik tas darbojas ar LDF projektu WoodMeadowLIFE un GrassLIFE2 atbalstu. Šajā sezonā mobilās ganīšanas pakalpojumu īpaši aizsargājamās dabas teritorijās iekļautu aizsargājamo biotopu noganīšanai piedāvāja arī trīs reģionālie ganāmpulki, kuri darbojās Liepājā, Latvijas ziemeļaustrumos un Ziemeļlatgalē. Reģionālo vienību izveidi un darbību atbalsta projekts GrassLIFE2. 

GrassLIFE2 ir Eiropas Savienības LIFE programmas finansēts un Latvijas valsts digitālās attīstības aģentūras un projekta partneru līdzfinansēts projekts, kura mērķis ir atjaunot un ilgtspējīgi apsaimniekot Eiropas Savienības nozīmes īpaši aizsargājamos zālāju biotopus Latvijā. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI