DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Parlamentu priekšsēdētājas kopīgā deklarācijā aicina “Taliban” atcelt likumus, kas diskriminē sievietes

Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa un 16 citu parlamentu spīkeres 25.novembrī – Starptautiskajā dienā vardarbības pret sievietēm izskaušanai – kopīgā deklarācijā aicina atdot afgāņu sievietēm viņu balsi.

“Meitenes un sievietes daudzviet pasaulē padarītas par dažādu kultūru, reliģiju un kara ķīlniecēm. Tām liegta pieeja pienācīgai veselības aprūpei, higiēnas precēm un, kas ne mazāk svarīgi, izglītībai. Ir nepieļaujami, ka esam atgriezušies laikā, kad sieviešu balsis tiek mērķtiecīgi apklusinātas, liedzot pieeju izglītībai. Izglītībai ir jākļūst par iespēju, ne mērķi!” uzsver D.Mieriņa.

Deklarācijā spīkeres atsaucas uz Vispārējās cilvēktiesību deklarācijas pirmo pantu, kas nosaka, ka visi cilvēki piedzimst brīvi un vienlīdzīgi savā cieņā un tiesībās. “Tomēr – afgāņu sievietēm pašām savā zemē ir atņemtas pamattiesības un laupīta cilvēcība. Pēdējos mēnešos ar jaunāko dekrētu par “nepiedienības novēršanu un tikumības veicināšanu” iedzīta pēdējā nagla sieviešu brīvību zārkā. Turpmāk sievietēm aizliegts pamest mājas bez pavadoņa, viņu balsis nedrīkst būt publiski dzirdamas, nav atļauts skaitīt dzeju. Viņu noziegums? Būt sievietei. Viņu kļūda? Viņu eksistence,” pauž spīkeres, atzīmējot, ka meitenēm un sievietēm vairs nav tiesību dziedāt; jebkāda brīvība mācīties un mācīt citus bija atņemta jau agrāk.

Mūsdienās Afganistāna ir vienīgā valsts, kurā aizliegta izglītība sievietēm un meitenēm virs 12 gadu vecuma. Saskaņā ar UNESCO datiem tiesības uz izglītību laupītas 80 procentiem jeb 2,5 miljoniem afgāņu skolas vecuma meiteņu. “Afgāņu meitenēm nedrīkst liegt universālas pamattiesības! Tāpēc nelolosim ilūzijas par “Taliban” režīma arhaisko un teokrātisko dabu, kura noliedz sieviešu cilvēcību un cieņu. Tas ir noziegums, tā ir dzimumā balstīta sistemātiska izrēķināšanās, kas smagi aizskar jebkuru, it sevišķi mūsu – sieviešu politiķu un parlamentu priekšsēdētāju – saprātu,” teikts deklarācijā.

Deklarācijas autores aicina “Taliban” režīmu nekavējoties atcelt šo dekrētu un visus pārējos diskriminējošos likumus. “Mēs nekad nepametīsim afgāņu sievietes. Mēs turpināsim būt apklusināto sieviešu balsis,” pauž spīkeres, akcentējot, ka parlamentārajai diplomātijai vairāk nekā jebkad agrāk jāstrādā sieviešu labā. Parlamentu priekšsēdētājas apliecina apņemšanos saglabāt modrību un nelokāmu nostāju, lai mūsu valdības turpinātu cīnīties par afgāņu sieviešu pamattiesībām un nodrošinātu nepārtrauktu un plašāku humāno palīdzību, jo tās nozīme ir neaizstājama.

“Mēs apņemamies aizstāvēt sieviešu tiesības visur, kur tās tiek mīdītas kājām un iznīdētas, – gan, protams, Afganistānā, gan arī Irānā un jebkur citur, kur tās apdraud fanātisms un tumsonība. Tostarp mūsu pašu valstīs, kurās aizvien lielāku ietekmi gūst pret tiesībām vērstas kustības un kurās vardarbības izskaušanu pret sievietēm visās tās formās nekādā gadījumā nevar uztvert par pašsaprotamu. Šī cīņa par līdztiesību, cieņu un brīvību ir visu sieviešu cīņa. Šī ir cīņa par mūsu kopīgo cilvēcību. Mēs nekad nepārstāsim par to cīnīties,” pauž spīkeres.

25.novembrī tiek atzīmēta Starptautiskā diena vardarbības pret sievietēm izskaušanai, tāpēc daudzviet pasaulē norisinās dažādi pasākumi, lai pievērstu uzmanību šai problēmai. Saskaņā ar ANO datiem vardarbība pret sievietēm un meitenēm joprojām ir visizplatītākais cilvēktiesību pārkāpums pasaulē. Šī gada 7.martā Parīzē norisinājās Sieviešu spīkeru samits, kura ietvaros Francijas Nacionālās Asamblejas spīkere Jaela Brauna-Piveta (Yaėl Braun-Pivet) nāca klajā ar ierosinājumu vienoties par kopīgu deklarāciju, pievēršot īpašu uzmanību sieviešu un meiteņu tiesību pārkāpumiem Afganistānā. Deklarāciju parakstījušas Albānijas, Angolas, Čehijas, Francijas, Kambodžas, Kipras, Kvebekas, Latvijas, Lietuvas, Santome un Prinsipi, Serbijas, Slovēnijas, Spānijas, Urugvajas, Vācijas parlamentu priekšsēdētājas, kā arī Eiropas Parlamenta priekšsēdētāja.

Paziņojums

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI