Patriotu nedēļas piedāvājumā šogad ir 11 pilnmetrāžas filmas un trīs animācijas īsfilmas mazajiem skatītājiem, programmā ietilpst arī ieskats Latvijas kinovēsturē, svinot dažādu gadu jubilejas trim kinorežisoriem – Ivaram Seleckim (90), Arvīdam Krievam (80) un Ilonai Brūverei (70). Kopumā šāgada Patriotu nedēļas programma veido kinematogrāfiski augstvērtīgu Latvijas vēstures stāstu, kas ļauj pievērst uzmanību svarīgiem periodiem un pagrieziena punktiem Latvijas ceļā uz šodienu.
Programmas pirmajā sadaļā izceltas sešas pilnmetrāžas filmas no Latvijas kinoprofesionāļu jaunākajiem darbiem, visas tematiski saistītas ar nacionālās vēstures vai patriotisma tematiku. Režisores Ilzes Kungas-Melgailes spēlfilma Mana brīvība (2023, studija Tasse Film) atspoguļo Atmodas laiku un Tautas frontes veidošanos, filmas galvenās varones prototips ir Latvijas brīvībai ļoti nozīmīgā politiķe Ita Kozakēviča (filmā Alīcija).
Par cilvēku, kurš ticēja Atmodai pat visdrūmākajos padomju stagnācijas laikos, vēsta režisores Lienes Laviņas dokumentālā filma Astra (2023), kurā gandrīz vai ar izmeklēšanas metodēm mēģināts savākt iespējami daudz informācijas par vienu no spilgtākajiem Latvijas pretošanās kustības varoņiem – Gunāru Astru (1931-1988).
Par starptautiska mēroga personību tieši Atmodas laikā izvērtās izcilais kinorežisors un operators Juris Podnieks (1950-1992), kurš precīzi un asredzīgi prata notvert laikmeta svarīgākos notikumus Latvijā, Eiropā un grūstošās PSRS impērijas drupās, – viņa radošajam mūžam veltīta dokumentālā filma Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks (2024), ko veidojušas režisores Anna Viduleja un Antra Cilinska.
Vēl senākā pagātnē aizved dokumentālā filma Vesmaņa atgriešanās (2022, režisors Raitis Ābele), kas vizuāli atraktīvā formā stāsta par Latvijas vēsturē svarīga perioda valstsvīru Fridrihu Vesmani (1875–1941) – pirmo Saeimas vadītāju, juristu un politiķi, savulaik arī Jelgavas pilsētas galvu.
Pavisam atšķirīgi – par Latviju tieši „šeit un tagad” – stāsta režisores Lailas Pakalniņas dokumentālā filma Mājas (2021), kas uzņemta neparastā stilistikā – filmas grupa apciemo vairāk nekā 70 ģimenes visā Latvijā un filmē cilvēkus caur viņu māju logiem vai durvīm. „Tik brīnišķīgi ir cilvēki Latvijā!”, secina režisore, kurai vēl ilgi pēc filmas uzņemšanas gribējies smaidīt, par to atceroties.
Jaunāko filmu sadaļu noslēdz režisora Dāvja Sīmaņa spēlfilma Marijas klusums (2024), starptautiskā konkurencē vairākkārt apbalvots kinodarbs par traģisku Latvijas vēstures lappusi 1937. gadā, Staļina Lielā terora laikā. Filma svētku programmā būs pieejama tikai vienu dienu – svētdien, 17. novembrī.
Atsevišķa filmu sadaļa portāla filmas.lv tiešsaistes festivālos vienmēr ir veltīta kinoskatītāju jaunākajām paaudzēm, un šoreiz „kino visai ģimenei” piedāvā leļļu filmu studija Animācijas brigāde. Programmā iekļautas trīs īsfilmas, kuras režisore Dace Rīdūze veidojusi pēc lasītāju iemīļotās stāstnieces un mākslinieces Margaritas Stārastes pasakām, – Zīļuks (2010), Kraukšķītis (2014) un Sārtulis (2014) –, bet pilnmetrāžas formātā ļauties leļļu pasaules piedzīvojumiem piedāvā lielfilma Lielais Indriķis (2023) ar īpaši patriotisku vēstījumu – par to, kā Baltaines speķa pīrāgs Indriķis cīnījās par savas zemes atbrīvošanu no visādiem svešzemju iekarotājiem. Latvijas leļļu animācijas klasiķa, režisora Jāņa Cimmermaņa filma veidota pēc Māra Putniņa populārajiem romāniem par Mežonīgo pīrāgu piedzīvojumiem.
Trešā sadaļa Patriotu nedēļas svētku programmā veltīta trim kinorežisoriem, kam 2024. gadā atzīmētas jubilejas. Latvijas kinovēstures fenomens ir izcilais dokumentālā kino klasiķis Ivars Seleckis, kurš šogad savā 90. dzimšanas dienā svinēja pirmizrādi jaunai filmai; portāla filmas.lv svētku programmā iekļauta viņa visslavenākā un pasaulē visvairāk apbalvotā filma Šķērsiela (1988) un arī Simtgades dokumentālā filma Turpinājums (2018), kuras varoņiem, pieciem bērniem no dažādām Latvijas vietām, režisors sekojis arī pēc pirmizrādes.
Patriotu nedēļas jubilāru sadaļā iekļauts arī kinorežisors Arvīds Krievs, kura 80. jubileju programma atzīmē ar spēlfilmu Ievas paradīzes dārzs (1990) – romantisku un gleznainu mīlestības stāstu, kas risinās šķietami ideālajā Latvijā 20. gs. 30. gados, tomēr pamalē jau jūtama kara negaisa tuvošanās.
Režisore Ilona Brūvere, kurai šogad aprit 70, Latvijas kinematogrāfijā izceļas ar īpašu rokrakstu, mākslinieciski un radoši būvējot filmas ar dokumentālu pamatu, – šādā stilistikā veidota arī Simtgades dokumentālā filma Ievainotais jātnieks (2017), kuras centrā ir tēlnieks Kārlis Zāle (1888–1942), Brīvības pieminekļa autors.
Patriotu nedēļas tiešsaistes festivāls portālā filmas.lv veidots ar Latvijas Nacionālā arhīva Valsts Kinofotofonodokumentu arhīva un Kultūras informācijas sistēmu centra (KISC) palīdzību, projektu atbalsta Latvijas Republikas Ārlietu ministrija.
Filmas tiešsaistē visā pasaulē pieejamas no 11. novembra 00:00 līdz 19. novembra 23:59 atbilstoši katras valsts laika joslai. Patriotu nedēļas programmā filmas tiek demonstrētas latviešu valodā, bez tulkojuma, jo Valsts svētku festivāla kontekstā svarīgs ir atbalsts latviešu diasporai visā pasaulē, palīdzot tautiešiem kopt un saglabāt savu nacionālo identitāti, tostarp valodu.
Lai nodrošinātu Latvijas kinomākslas plašāku pieejamību sabiedrībai, Nacionālais Kino centrs veido un papildina vietni filmas.lv, kas darbojas kā legāla iespēja bez maksas skatīties Latvijas filmas – pārsvarā Latvijas teritorijā, tomēr jau kopš 2019. gada vietnē regulāri tiek rīkoti arī īpaši festivāli, kas konkrētā laika periodā pieejami kinoskatītājiem visā pasaulē. Piecu gadu laikā portālā filmas.lv organizēti jau gandrīz 20 tiešsaistes festivāli pasaulē, tiem izveidojusies sava stabila auditorija diasporā un skatītāju skaits ar katru gadu aug.