DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
23. oktobrī, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

RTU un IZM paraksta līgumu par institucionālā finansējuma ieviešanu 

FOTO: Toms Norde

Lai elastīgāk plānotu budžeta sadali un mērķtiecīgi sagatavotu valsts tautsaimniecībai nepieciešamos speciālistus, Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) kā pirmā Latvijā sāk īstenot institucionālā finansējuma pilotprojektu. Trešdien, 23. oktobrī, RTU un Izglītības un zinātnes (IZM) ministrija parakstīja līgumu par institucionālā finansējuma ieviešanu. 

Iecerēts, ka līdz ar finansējuma modeļa maiņu mainās arī naudas sadales principi, dodot iespēju universitātei brīvāk rīkoties ar studējošo uzņemšanas skaita noteikšanu un industrijas pieprasījuma integrēšanu attiecībā uz absolventu sagatavošanu, vienlaikus sekojot līdzi, lai studiju kvalitātes rādītāji būtu augsti un studējošo atbiruma procents – zems, jo šī finansējuma modeļa pamatnosacījums ir iekšējā kvalitātes kontrole un orientācija uz rezultātu. Tas RTU ļaus sekmīgi iekļauties Eiropas izglītības telpā un pietuvoties Eiropas labāko augstskolu pārvaldības modelim. 

«Institucionālā finansējuma ieviešana ir nozīmīgs solis mērķtiecīgā valsts politikā, kas ir vērsta uz mūsu augstskolu stiprināšanu. Finansēšanas modeļa mērķis ir radīt stimulus augstākās izglītības iestādēm fokusēties uz rezultātu, samazināt birokrātiju, kā arī radīt iespējas piesaistīt plašāku finansējumu no darba devējiem studiju izmaksu segšanai,» akcentē izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša. 

Institucionālais finansējums dos iespēju RTU elastīgāk noteikt studiju samaksas principus, kuri studējošie var studēt valsts budžeta pilnībā finansētās studiju vietās, kuri – par daļēju samaksu jeb līdzmaksājumu un kuri – sedzot pilnu studiju maksu. Plānots, ka izmēģinājumprojekta laikā palielināsies RTU valsts finansēto STEM absolventu skaits, samazināsies bez diploma izslēgto studentu īpatsvars, kā arī tiks veicināta mūžizglītība, finansējuma piesaiste un RTU stratēģiskais fokuss uz STEAM (science, technology, engineering, arts and mathematics) prasmju attīstību. 

«Šis ir vēsturiski svarīgs līgums – mums ir dots uzticības garants, bet līdz ar to – arī liela atbildība. Mainot finansējuma modeli, valsts apliecina, ka tās dibinātajām augstskolām ir nozīmīga loma Latvijas attīstībā, jo mēs, veicot pētniecību un sagatavojot jaunos speciālistus, sniedzam būtisku ieguldījumu tautsaimniecības attīstībā. Institucionālā finansējuma modelis šo augstskolu lomu un ieguldījumu padara skaidrāku un saprotamāku,» uzskata RTU rektors Tālis Juhna.  

Jaunā finansējuma modeļa principi tiks attiecināti uz studentiem, kuri mācības RTU ir sākuši 2024./2025. studiju gadā, un tas tiks aprobēts līdz 2026. gada 31. decembrim.  

Institucionālā finansējuma modeli IZM ir izstrādājusi, lai pilnveidotu un modernizētu valsts augstākās izglītības iestāžu finansēšanas principus, stiprinot augstskolu sasniegto rezultātu atbilstību tautsaimniecības pieprasījumam. Ministrija iecerējusi, ka nākotnē pāreja no esošā budžeta vietu aprēķina modeļa uz institucionālo finansējumu plānota visās valsts dibinātajās augstskolās, kurām būs lielāka autonomija un pavērsies plašākas iespējas sasniegt izvirzītos mērķus, saņemot samaksu par rezultātu, nevis procesu. Tiks nodrošināta augstākās izglītības sistēmas ilgtspējīga attīstība, kas sekmēs kvalitatīvu augstāko izglītību un nodarbinātību, ilgtermiņā veicinot Latvijas ekonomisko izaugsmi un konkurētspēju. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI