DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
26. augustā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ārlietas

Baiba Braže un Gabrieļus Landsberģis: ES austrumu robežas drošība ir kritiski svarīga – tā ir pirmā drošības līnija

Drošība un aizsardzība, NATO samita rezultāti un nākamie soļi samita lēmumu praktiskai ieviešanai, situācija Ukrainā, turpmākais atbalsts Ukrainas kaujas spējām un Krievijas iegrožošanas stratēģija, ES aktualitātes, tostarp tās paplašināšanās process, abu valstu divpusējā, reģionālā un starptautiskā sadarbība ES, NATO, ANO u.c. formātos – galvenie jautājumi, ko seminārā 2024. gada 26. augustā Lietuvā pārrunāja Latvijas ārlietu ministre Baiba Braže, Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis (Gabrielius Landsbergis) un abu valstu ārlietu dienesta eksperti.

Abi ārlietu ministri augstu novērtēja Latvijas un Lietuvas ciešo sadarbību un atbalstu gan divpusējās attiecībās, gan daudzpusējos formātos, kas ir īpaši svarīgi pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā.

Ārlietu ministre Baiba Braže: “Lietuva ir mūsu kaimiņš un draugs, un mēs turpināsim stiprināt sadarbību, lai vēl efektīvāk koordinētu informācijas apmaiņu un varētu reaģēt vēl operatīvāk. Kopā ar Lietuvu sargājam ne vien mūsu valstu, bet ES un NATO ārējo robežu un šobrīd cīnāmies ar kopīgiem apdraudējumiem – Krievijas hibrīddraudiem, migrācijas instrumentalizāciju, intensīviem sabotāžas gadījumiem, sankciju apiešanu, kuru mērķis ir destabilizēt ES valstis. Seminārā daudz diskutējām par jautājumiem un reģionālo sadarbību ES un NATO austrumu robežas aizsardzībā.”

B. Braže arī uzsver: “Ukraina ir bijusi un būs mūsu kopīga prioritāte un arī turpmāk visos iespējamos kanālos un formātos – Baltijas valstu un Ziemeļvalstu (NB8), ES, NATO, ANO – iestāsimies par atbalstu Ukrainai līdz tās uzvarai kaujas laukā. Paralēli jāstrādā, pilnveidojot Krievijas iegrožošanas stratēģiju, kas ietver koordinētu ES mēroga darbu pie nākamajām ES sankciju kārtām pret Krieviju un Baltkrieviju un sankciju vienādošanu, kā arī nacionālo valstu rīcību, lai nodrošinātu esošo sankciju efektīvu ieviešanu un novērstu iespējas tās apiet.”

Amatpersonas bija vienisprātis, ka ES dalībvalstu nacionālā līmenī jānodrošina stingrāka nosūtāmo preču kontrole to izcelsmes un deklarēšanas valstīs.

Latvijas un Lietuvas delegācijas apmeklēja arī Lietuvas un Baltkrievijas robežkontroles punktu Adutišķi (Adutiškis), piedaloties Lietuvas un Latvijas robežsardzes dienestu priekšniekiem. Lietuvas robežsargi iepazīstināja Latvijas ārlietu ministri ar aktuālo situāciju uz Lietuvas un Baltkrievijas robežas. Valsts robežsardzes dienesti un ārlietu ministriju delegācijas pārrunāja ikdienas izaicinājumus, galvenokārt, saistībā ar ES sankciju kontroli pret Krieviju un Baltkrieviju.

B. Braže apsekoja robežu un pateicās Lietuvas Valsts robežsardzes dienestam par sadarbību un atbalstu Latvijas Valsts robežsardzei, kopā sargājot Baltijas, ES un NATO robežu. Ministre uzsvēra Latvijas un Lietuvas atbildīgo dienestu milzīgo ieguldījumu un intensīvo darbu, veicot kvalitatīvu kontroli uz ES un arī NATO ārējās robežas, lai efektīvi ieviestu noteiktās sankcijas un novērstu iespējas tās apiet. Viņa arī informēja par savu divu dienu vizīti uz Latvijas, ES un NATO austrumu robežas, kur apmeklēja muitas un robežkontroles punktus – Terehovā (robežkontroles punkts ar Krieviju) un Pāterniekos (robežkontroles punkts ar Baltkrieviju).

Līdzās ar drošību un aizsardzību saistītajiem jautājumiem ministri bija vienisprātis, ka vērtīgs divpusējās sadarbības piemērs ir arī ikgadējā Baltu balva – to šogad pasniegs rudenī Latvijā. Pirmā Baltu balva simboliski tika pasniegta 2018. gadā, kad Latvija un Lietuva atzīmēja valstu simtgades. 

Semināru jau astoto gadu pēc kārtas organizē Latvijas un Lietuvas Ārlietu ministrijas, un šogad tas notiek Paliesē, Lietuvā. Tā mērķis ir stiprināt Latvijas un Lietuvas divpusējās attiecības, pārrunājot starptautisko, reģionālo un divpusējo sadarbību. 2025. gadā seminārs notiks Latvijā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI