DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
25. jūnijā, 2024
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

“Rīgas meži” iepazīstinās apkaimju biedrības un iedzīvotājus ar plānoto mežizstrādi Mežāru mežā 

Publicitātes attēls

Pirmdien, 1.jūlijā plkst. 17.00, SIA “Rīgas meži” iepazīstinās ar šogad plānoto mežizstrādi uzņēmuma apsaimniekotajā Mežāru mežā (teritorijā starp Kurzemes prospektu, elektrolīniju un Kleistu ielu). Te plānotie darbi saistīti gan ar meža ainavas veidošanu, gan drošības uzlabošanu. Sarunās īpaši gaidīti apkaimju biedrību pārstāvji un iedzīvotāji.  

Pasākums notiks te: https://ej.uz/4w1s (piebraukšana no Slokas ielas). 

Publicitātes nolūkos pasākuma laikā paredzēts fotografēt un / vai filmēt. Iegūtie vizuālie materiāli var tikt izmantoti publicitātes vajadzībām.  

Pēc pasākuma iedzīvotāji varēs iepazīties ar plānotajiem meža kopšanas darbiem “Rīgas meži” mājaslapā un Facebook lapā, mirkļbirkas: #MežāruMežs, kā arī sniegt savus, argumentētus, viedokļus un priekšlikumus. Aicinām viedokļus sūtīt arī uz e-pastu: pr@rigasmezi.lv (temats “Mežāru mežs”).  

Īsumā par plānotajiem darbiem Mežāru mežā 

 • Darbu mērķis: meža ainavas veidošana un dažādošana; bioloģiskās daudzveidības saglabāšana, pameža (invazīvo koku un krūmu) izzāģēšana; mežaudzes retināšana; konkurences mazināšana priedēm, īpaši vecākajām;  
 • Darbu veids: izlases cirte, izmantojot atvērumu metodi, un kopšanas cirte.  
 • Darbu plānotais laiks: 2024.gada jūlijs – 2025.gada pavasaris. Darbi var notikt vienlaikus, pakāpeniski vai var tikt uz laiku apturēti neatbilstošu laikapstākļu dēļ. 
 • Darbu platība: ap 120 ha.   
 • Darbu plānotā secība: pameža izzāgēšana, ceļu sakārtošana atbilstoši transporta vajadzībām; koku ciršana un materiālu izvešana; zaru un ciršanas atlieku izvešana; ceļu un meža zemsedzes sakārtošana.  

Iedzīvotāji un teritorijas apmeklētāji mežizstrādes laikā aicināti ievērot drošības prasības un pārvietošanās ierobežojumus!  

Mežāru meža mežizstrāde 

Mežizstrāde Mežāru mežā notiks tikai teritorijās, kuras ir iekļautas Mežu apsaimniekošanas plānā “Rīgas pašvaldības meži Rīgas pilsētas teritorijā 2018. – 2026” (532.,533.,534.,535.kvartāli). Pārējā Mežāru meža daļā darbi netiek plānoti.  

Darbu mērķis ir radīt meža ainavu ar dažādiem tās elementiem. Proti, saglabāt gan neskartas vietas, kur patverties meža dzīvniekiem, gan izcelt reljefa formas, piesaistot apmeklētāju skatus un dažādojot meža vizuālo izskatu.  

Tāpat darbu mērķis ir invazīvo koku un krūmu izzāģēšana, pameža kopšana, mežaudzes retināšana, rūpes par bioloģisko daudzveidību, kā arī konkurences mazināšana priedēm, īpaši vecākajām, tādējādi paildzinot to dzīves ilgumu.  

Priedēm, jo īpaši vecākām, ir nepieciešama gaisma ne tikai galotnes daļai, bet arī stumbriem. Šai koku sugai meža kopšana un konkurences mazināšana ir svarīga arī bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai un attīstībai, radot labvēlīgus apstākļus dažādu sūnu un ķērpju augšanai, kas savukārt ir svarīga ekosistēma dažādiem kukaiņiem. Piemēram, priežu sveķotājkoksngrauzis (Nothorhina punctata), kas ir prasīgs pret dzīves apstākļiem, apdzīvo tikai vecas (parasti vecākas par 150 gadiem), saules apspīdētas priedes ar biezu mizu.  

Mežāru meža masīvā, izvērtējot dabas vērtības un plānojot darbus, identificētas vairākas teritorijas:  

 • Rekreācijas teritorijas jeb pamata zona. Te meža kopšanas darbus plānots veikt divos veidos – kopšanas un izlases cirte.  

Šajās teritorijās mērķis ir izretināt mežaudzi, tādejādi radot paliekošajiem kokiem labvēlīgākus augšanas apstākļus – mazināt konkurenci par barības vielām, palielināt audzes noturību pret tādiem apkārtējās vides apstākļiem, piemēram, sniega un vēja postījumiem. 

Pamežā (līdz 6 metru augstumam) tiks izcirsti priežu mežam neraksturīgie un invazīvie krūmi un koki, piemēram, vārpainā korinte (Amelanchier spicata), parastā kļava (Acer platanoides). Bet netiks cirstas lazdas, mežābeles un kadiķi. Pameža kopšana notiks arī turpmāk, ik pa 2-3 gadiem, atkarībā no aizzelšanas ātruma.  

Valdaudzē un mežaudzes zemākajā stāvā tiks izcirsta lielākā daļa traucējošu lapu koku, izņemot ozolus, liepas, kā arī atsevišķas ainaviskas kļavas un bērzus.  

Kopšanas cirtē pamatā tiks retināta priežu audze, primāri izcērtot atpalikušos, slimību bojātos un invadētos kokus.  

Izlases cirtei tiks veidoti atvērumi, kā arī nedaudz izretināta audze ap atvērumiem, lai tajos ienāktu vairāk gaisma, kura ir nepieciešama nākotnes koku augšanai. Atvērumu mērķis ir veicināt jauno kociņu veiksmīgu ieaugšanos, radot tiem labvēlīgākus apstākļu un mazinot konkurenci.  

 • Dabiskā teritorija. Vietas, kurās mežizstrādes darbi netiks veikti. 
 • Reljefs. Šajās vietās mežizstrādes darbi netiks veikti. Līdz reljefam tiks izzāģēts pamežs, izceļot lielākās priedes. 
 • Atvērumi. Izlases cirtē neregulāri tiks izvietoti atvērumi, kuros tiks izzāģēti koki un krūmi; to platība nepārsniegs 0,2ha. Nākotnē tiek plānots šajos atvērumos sagatavot augsni, iestādīt priedes un nodrošināt tām labvēlīgus augšanas apstākļus, veicot visu nepieciešamos mežsaimnieciskos darbus (agrotehnisko un jaunaudžu kopšanu). Tas ir veids, kā radīt mūžīgo jeb vienlaidu mežu, kurš sastāv no dažādu vecuma kokiem.  
 • Mitra ieplaka. Vietas, kurās mežizstrādes darbi netiks veikti, atstājot neskartu pamežu, zemes virskārtu, saglabājot visas tai dabiskās iezīmes. 
 • Atstājamā paauga. Tā ir paauga, kuras sastāvā ir pietiekošā daudzumā audzes nākotnes koki – priede. Lai paaugu atstātu neskartu, šajās vietās mežsaimnieciskie darbi netiks veikti. 
 • Vēsturiski ierakumi. Ņemot vērā Mežāru 
 •  meža atrašanā vietu un vēstures notikumus, šajā teritorijā atrodas pirmā un/vai otrā pasaules kara ierakumi. Šajās vietās mežsaimnieciskie darbi netiks veikti. 
 • Dižkoks. Tas ir koks, kura stumbra diametrs ir tik liels, lai atbilstu dižkoka statusam, vai arī tam ir potenciāls kļūt par dižkoku. 
 • Pameža koku grupa. Vietas, kurās aug ainaviski vērtīgās lazdas un korintes. Mežizstrādes laikā tiks pievērsta uzmanība, lai šīm koku grupām netiktu nodarīti postījumi. 
 • Īpatnējs koks. Koki, kuri izceļas ar stumbra izliekumu vai īpatnēju vainagu. Šie koki tiks atstāti neskarti. 
 • Skudru pūznis. Veicot mežistrādes darbus, tiks saudzēti skudru pūžņi un tiem tuvumā esošie koki. 
 • Ligzda. Mežāru mežā ir piecas vistu vanaga ligzdas. 50 metru rādiusā ap tām mežizstrādes darbi netiks veikti. 

“Rīgas meži” mežizstrādes un meža sakopšanas laikā regulāri informēs iedzīvotājus par plānotajiem darbiem, to gaitu un rezultātiem. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI