DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
14. maijā, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

Brīvības piemineklis skatāms atklātajā Eiropas kultūras vērtību digitālo paraugu krātuvē

Šodien, 14.maijā, Eiropas Savienības (ES) Izglītības, jaunatnes, kultūras un sporta ministru padomes ietvaros kultūras ministre Agnese Logina līdz ar citiem ES valstu kultūras ministriem atklāja Eiropas kultūras mantojuma digitalizācijas kampaņu ““Twin it! 3D for Europe’s culture”.

Latvija Eiropas kultūras vērtību digitālo paraugu krātuvē iekļauj Brīvības pieminekli, izceļot tā nozīmīgumu un sniedzot iespēju digitālajā modelī tuvplānā sīkāk aplūkot detaļas, kas nav pieejamas vai saskatāmas.

Pēc tēlnieka K. Zāles projekta uzceltais Brīvības piemineklis izvēlēts kā izcils tēlniecības un arhitektūras sintēzes paraugs, nozīmīgākais Latvijas valsts un tautas neatkarības un brīvības simbols, kas celts par tautas saziedotiem līdzekļiem.

Pasākumā tika demonstrēts mūsdienu tehnoloģiju potenciāls attīstīt kultūras mantojuma nozares darbu, atbalstīt kultūras vērtību digitālo datu saglabāšanu un veicināt jaunas lietojuma iespējas, piemēram, konservācijas un restaurācijas plānošanā vai tūrisma jomā.

Kultūras mantojuma digitalizācijai un digitālo datu drošai glabāšanai šobrīd ir pievērsta īpaša uzmanība kontekstā ar krīzēm, ko piedzīvojam, un draudiem, ko tās rada kultūras vērtībām.

Pasākumā pulcējās ES dalībvalstu kultūras ministri, augsta līmeņa pārstāvji no ES institūcijām, politikas veidotāji gan Eiropas, gan nacionālajā līmenī, kā arī īpaša ekspertu un inovatoru grupa, kas strādā, lai veicinātu kultūras mantojuma saglabāšanas un mūsdienu tehnoloģiju sinerģiju.

"Twin it!" kampaņa tika uzsākta 2023. gada jūnijā, lai stiprinātu Eiropas centienus veicināt kultūras mantojuma 3D digitalizāciju, kā to paredz Eiropas Komisijas Rekomendācija (ES) 2021/1970 par kopēju Eiropas datu telpu kultūras mantojumam.

Eiropas kultūras vērtību digitālo paraugu krātuve aplūkojama šeit: Twin it! A pan-European collection of heritage 3D models | Europeana.

Kultūras ministrija pateicas Nacionālajai kultūras mantojuma pārvaldei un Latvijas Nacionālajai bibliotēkai par ieguldījumu, sadarbību un atbalstu Eiropas Komisijas kampaņas “Twin it!” īstenošanā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI