DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
26. martā, 2024
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības
1
1

Apspriešanai nodoti saistošo noteikumu grozījumi par atkritumu apsaimniekošanu

FOTO: K.Volkovskis

Liepājas valstspilsētas pašvaldība sabiedrības viedokļa noskaidrošanai sagatavojusi saistošo noteikumu projektu par atsevišķiem grozījumiem atkritumu apsaimniekošanas noteikumos ar mērķi veicināt sadzīves atkritumu dalītu vākšanu, tādejādi samazinot atkritumu poligonā noglabājamo atkritumu apjomu. Par sagatavoto saistošo noteikumu redakciju iedzīvotāji var izteikt savu viedokli līdz 9. aprīlim.

Saistošo noteikumu projektā “Grozījumi Liepājas valstspilsētas pašvaldības domes 2023. gada 15. jūnija saistošajos noteikumos Nr. 9 “Liepājas valstspilsētas pašvaldības atkritumu apsaimniekošanas saistošie noteikumi”” paredzēts veikt atsevišķus grozījumus esošajos noteikumos, iekļaujot normas, kas nodrošinās iedzīvotājiem vēl pieejamāku atkritumu šķirošanu, kā arī nostiprinot visu pušu atbildību un pienākumus atkritumu apsaimniekošanā.

Šobrīd Liepājas pašvaldībā vieglā iepakojuma un bioloģisko atkritumu konteineru uzstādīšana ir brīvprātīga, tādējādi dalīti savāktais atkritumu apjoms, īpaši bioloģisko atkritumu, ir neliels. Saistošo noteikumu mērķis ir palielināt dalīti vākto atkritumu apjomu, tāpēc tie paredz papildu prasības attiecībā uz atkritumu šķirošanu.

Iedzīvotāji viedokli par pašvaldības atkritumu apsaimniekošanas saistošo noteikumu projekta redakciju var izteikt līdz 9. aprīlim e-pakalpojumu portālā: https://epakalpojumi.liepaja.lv/lv/project/bC81bWMycG1xTEVrS1VlR3NuQmhTZz09/

Saistošie noteikumi paredz, ka visiem atkritumu radītājiem, kas darbojas kādā no pārtikas piegādes ķēdes posmiem (primārā ražošana, pārstrāde un ražošana, pārtikas mazumtirdzniecība un citāda izplatīšana, restorāni un ēdināšanas pakalpojumi), ir pienākums dalīti vākt bioloģiskos atkritumus. Savukārt daudzdzīvokļu dzīvojamo māju apsaimniekotājiem būs pienākums nodrošināt bioloģisko atkritumu šķirošanu pie mājām, kurās ir vairāk nekā 10 dzīvokļi vai kurās atrodas atkritumu radītāji, kas darbojas kādā no pārtikas piegādes ķēdes posmiem, ja tie to pieprasa. Prasība obligātai bioloģisko atkritumu šķirošanas konteineru izvietošanai stāsies spēkā 2024. gada 1. septembrī.

Ņemot vērā, ka privātmājās pastāv bioloģisko atkritumu kompostēšanas iespēja, kas nav pieejama daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem, daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām ar 10 un mazāk dzīvokļiem un privātmājām bioloģisko atkritumu savākšanas konteineru uzstādīšana joprojām būs brīvprātīga.

Lai veicinātu vieglā iepakojuma un stikla atkritumu šķirošanas apjoma pieaugumu, tiek noteikta prasība, ka konteineri vieglajam iepakojumam jāizvieto pie daudzdzīvokļu mājām, kurās ir vairāk nekā pieci dzīvokļi, savukārt konteineri stiklam – daudzdzīvokļu mājās, kurās ir vairāk nekā 10 dzīvokļi.

Noteikta arī prasība, ka atkritumu dalītās savākšanas punkti vismaz vieglā iepakojuma un stikla atkritumu dalītai savākšanai jāizveido tirdzniecības vietās (veikali, tirgus, tirdzniecības centri) ar platību virs 500 m2 un tirdzniecības vietai piegulošās autostāvvietās (sākot no vismaz 10 vietām, izņemot ielu malu stāvvietas), automazgātavās, kā arī degvielas uzpildes stacijās, kurās uz vietas ir operatori, jānodrošina vismaz vieglā iepakojuma atkritumu dalīta vākšana.

Saistošie noteikumi ir papildināti ar jaunām normām, kas nosaka kārtību, kādā atļauta bioloģisko dārzu un parku atkritumu kompostēšana daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pagalmos. Lai nodrošinātu, ka komposta kastes konstrukcija ir tāda, lai komposts nevarētu izbirt tai cauri, lai kastes sienas nedeformētos un lai vizuāli aizsegtu kompostu, saistošajos noteikumos iestrādāta prasība izmantot rūpnieciski ražotas komposta kastes. Ne vēlāk kā līdz 2024. gada 1. augustam tiks izstrādāti ieteikumi komposta kastu izvietošanai un komposta veidošanai.

Lai nodrošinātu atkritumu apsaimniekošanu atbilstoši faktiskajam radīto atkritumu apjomam, saistošie noteikumi papildināti ar nosacījumu, ja tiek konstatēts, ka  savstarpēji noslēgtā klienta atkritumu apsaimniekošanas līgumā nolīgtais atkritumu konteineru iztukšošanas reižu skaits noteiktajā laika periodā neatbilst faktiski radītajam atkritumu daudzumam, atkritumu apsaimniekotājam un atkritumu radītājam ir  pienākums vienoties par faktiskajai situācijai atbilstošu atkritumu savākšanu.

Saņemtie viedokļi tiks apkopoti, izvērtēti un atspoguļoti šo noteikumu projekta paskaidrojuma rakstā, virzot izskatīšanai komitejās un domes sēdē.

Ja iedzīvotājiem nav pieeja internetbankai, viedokļus un priekšlikumus var iesniegt arī klātienē Liepājas Centrālās administrācijas Klientu apkalpošanas un pakalpojumu centros Rožu ielā 6 vai Peldu ielā 5; nosūtīt pa pastu uz adresi Rožu iela 6, Liepāja, LV-3401 vai parakstīt ar drošu elektronisko parakstu un nosūtīt uz e-pastu: pasts@liepaja.lv.

Pašvaldību likums par saistošo noteikumu izstrādi nosaka, ka saistošo noteikumu projekts un tā paskaidrojuma raksts nododams sabiedrības viedokļa noskaidrošanai pirms tā virzīšanas izskatīšanai un pieņemšanai pašvaldības domē un domes komitejās. Visas aktuālās saistošo noteikumu projektu sabiedriskās apspriešanas tiek apkopotas pašvaldības mājaslapā: www.liepaja.lv/saistoso-noteikumu-projektu-apspriesana/

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI