DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
17. oktobrī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

Šodien atzīmē divdesmitgadi UNESCO Konvencijai par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu

Šodien, 17. oktobrī, tiek atzīmēta UNESCO Konvencijas par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu 20. gadadiena. Tālab arī šoruden UNESCO nedēļa, kas norisinās no 14. līdz 21. oktobrim, ir veltīta dzīvajam jeb nemateriālajam kultūras mantojumam un tā izzināšanai, sekmējot sabiedrībā kultūrpratību. 

“Aicinām ikvienu ielūkoties dažādās dzīvā jeb nemateriālā kultūras mantojuma izpausmēs un praksēs Latvijā un novērtēt to nozīmi kopienu un visas sabiedrības noturības stiprināšanā,” teic UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Kultūras sektora vadītāja Inga Surgunte. “Nemateriālo kultūras mantojumu, kas tiek nodots no paaudzes paaudzē, kopienas un grupas nemitīgi rada no jauna atkarībā no apkārtējās vides, mijiedarbībā ar dabu un savu vēsturi, un tas veido identitātes un pēctecības izjūtu, tādējādi veicinot cieņu pret kultūras daudzveidību un cilvēka radošo darbību.”UNESCO Konvencija par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu ir nozīmīgākais starptautiskais ietvars nemateriālā kultūras mantojuma definēšanai un saglabāšanai. Tās mērķis ir saglabāt nemateriālo kultūras mantojumu un veicināt daudzveidīgas mantojuma izpausmes un savstarpēju cieņu starp to kopienām. Dzīvais jeb nemateriālais kultūras mantojums ietver paražas, spēles un mutvārdu izpausmes formas, zināšanas un prasmes, kā arī ar tiem saistītus instrumentus, priekšmetus, artefaktus un kultūrtelpas, ko kopienas, grupas un dažos gadījumos atsevišķi indivīdi atzīst par sava kultūras mantojuma daļu.Atzīmējot Konvencijas jubileju UNESCO Latvijas Nacionālā komisija sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru piedāvā nemateriālajam kultūras mantojumam veltītu video, kurā Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte, mudinot ielūkoties Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā www.nematerialakultura.lv, teic: “Latvija ir viena pirmajām desmit dalībvalstīm, kura ir pievienojusies Konvencijai. Mums patiešām rūp tas, lai Latvijā vienmēr būtu dzīvs nemateriālais kultūras mantojums, kas tiek nodots tālāk no paaudzes paaudzē.”

Konvencija tika pieņemta 2003. gada 17. oktobrī Francijā, Parīzē, savukārt Latvija Konvencijai pievienojās 2005. gada 14. janvārī.Atzīmējot UNESCO nedēļu 2023, laikā no 14. līdz 21. oktobrim notiks izglītojoša kampaņa “No paaudzes paaudzē” sociālo tīklu platformā “Facebook”, kurā UNESCO Latvijas Nacionālā komisija iepazīstinās ar Konvenciju un nemateriālā kultūras mantojuma sarakstos iekļautajiem elementiem starptautiski un Latvijā.Ceturtdien, 19. oktobrī, Siguldas novada kultūras centrā “Siguldas devons” norisināsies UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas sadarbības tīklu konference “Kultūrpratība sadarbībai: kopīgas valodas meklējumos”, kurā piedalīsies skolu pedagogi, tīkla “Stāstu bibliotēkas” bibliotekāri, UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas atmiņu institūciju darbinieki un UNESCO katedru pārstāvji.Piektdien, 20. oktobrī, ikvienam interesentam būs iespēja pārbaudīt savas zināšanas par nemateriālo kultūras mantojumu tiešsaistes erudīcijas spēlē “UNESCO viktorīna”, ko rīko UNESCO Latvijas Nacionālā komisija sadarbībā ar erudīcijas spēļu rīkotāju “Lielā viktorīna”.UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma konvencijas 20. gadadienai veltīto UNESCO nedēļu 2023 “No paaudzes paaudzē” UNESCO Latvijas Nacionālā komisija rīko sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru un kopienām, kuru mantojums iekļauts UNESCO un Latvijas nemateriālā mantojuma sarakstos.UNESCO Latvijas Nacionālā komisija aicina ne vien piedalīties UNESCO nedēļas 2023 pasākumos, bet arī dalīties ar savu pieredzi, izmantojot mirkļbirkas #UNESCOnedēļa2023, #UNESCOLatvijasDārgumi.  UNESCO nedēļa Latvijā norisinās ik gadu oktobrī kopš 2011. gada, tā iezīmējot 1991. gada 14. oktobri, kad Latvija tika oficiāli uzņemta UNESCO. UNESCO nedēļa ir platforma dažādu institūciju un nozaru sadarbībai, starptautiskas un nacionālas pieredzes, viedokļu un ideju apmaiņai, kā arī jaunu iniciatīvu īstenošanai, iedvesmojoties no UNESCO izceltajām vērtībām gan nacionālā, gan starptautiskā mērogā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI