DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
29. septembrī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

2023. gada augustā mazumtirdzniecībā turpinājās kritums

Šī gada augustā mazumtirdzniecības apgrozījums turpināja samazināties, ko joprojām noteica augstais cenu līmenis. Mazumtirdzniecības uzņēmumu kopējais apgrozījums faktiskajās cenās gada laikā samazinājās par 0,5 %, bet, ņemot vērā cenu ietekmi, salīdzināmajās cenās tas saruka par 2,8 % (pēc neizlīdzinātiem datiem). Mazumtirdzniecības apjoma kritums ir vērojams arī mēneša griezumā. Augustā, salīdzinot ar jūliju, tas samazinājās par 0,4 % (pēc sezonāli koriģētiem datiem).

Gada griezumā augsto cenu ietekmē samazinājās pārtikas un nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums. Savukārt degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums praktiski saglabājās iepriekšējā gada līmenī.

Augustā nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums gada griezumā samazinājās par 3,9 %. Tas samazinājās visās galvenajās nepārtikas preču grupās, izņemot apģērbu, apavu un ādas izstrādājumu tirdzniecībā, kur apgrozījums pieauga par 12,3 %, informācijas un komunikāciju tehnoloģiju iekārtu tirdzniecībā (pieaugums par 5 %) un farmaceitisko medicīnisko piederumu tirdzniecībā (pieaugums par 0,2 %). Straujākais apgrozījuma kritums bija grāmatu, avīžu, kancelejas piederumu, audio un video ierakstu tirdzniecībā (par 12,2 %). Mazumtirdzniecības apgrozījums strauji samazinājās arī pulksteņu, juvelierizstrādājumu un citur neklasificētu jaunu preču mazumtirdzniecībā (par 8,9 %), sporta preču un spēļu mazumtirdzniecībā (par 8,6 %), mājsaimniecības elektroierīču mazumtirdzniecībā specializētajos veikalos (par 6,9 %), metālizstrādājumu, instrumentu, būvmateriālu un santehnikas mazumtirdzniecību (par 6,9 %) un ziedu, augu, sēklu, mēslošanas līdzekļu, istabas dzīvnieku un to barības tirdzniecībā (par 6,1 %). Mērenāks kritums bija vērojams tekstilizstrādājumu, paklāju, grīdsegu, tapešu, mēbeļu, apgaismes ierīču un cita veida mājsaimniecības piederumu tirdzniecībā (par 1,2 %) un kosmētikas un tualetes piederumu tirdzniecībā (par 0,9 %).

Sadalījumā pa tirdzniecības vietām straujš apgrozījuma kāpums bija vērojams mazumtirdzniecībā stendos un tirgos (par 7,5 %), bet pārējā mazumtirdzniecībā ārpus veikaliem, stendiem un tirgiem tas strauji samazinājās (par 10,6 %). Savukārt mazumtirdzniecībā pa pastu vai internetā bija vērojams neliels kritums par 1,7 %.

Pārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums gada griezumā augustā saruka vienpadsmito mēnesi pēc kārtas, bet augustā tam bija mērenāks kritums nekā iepriekšējos piecos mēnešos – par  3,1 %. Cenu līmenis pārtikai joprojām saglabājas augsts, kas ietekmē pārtikas preču apgrozījumu.

Degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums degvielas uzpildes stacijās augustā praktiski saglabājās nemainīgs – pieauga par 0,3 %, salīdzinot ar 2022. gada augustu. To lielā mērā noteica degvielas mazumtirdzniecības apjoma kāpums iepriekšējā gada augustā, samazinoties degvielas cenām pēc to straujā kāpuma iepriekšējā gada pirmajā pusgadā.

Kopumā š.g. astoņos mēnešos mazumtirdzniecības apgrozījums bija par 2,4 % zemāks nekā 2022. gada janvārī-augustā, ko lielā mērā noteica pārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījuma kritums par 5,1 % pārtikas preču augto cenu dēļ. Nepārtikas preču mazumtirdzniecība samazinājās par 2,6 %, ko noteica augstā bāze 2022. gada sākumā, kad pakāpeniski tika atcelti visi tirdzniecības ierobežojumi un mazumtirdzniecības apgrozījums ievērojami pieauga. Savukārt degvielas tirdzniecības apgrozījums šogad janvārī-augustā pieauga par 3,5 %, ko ietekmēja zemāki mazumtirdzniecības apjomi iepriekšējā gada aprīlī-jūlijā augsto degvielas cenu dēļ.

Mazumtirdzniecības apjomus turpinās ietekmēt augstās cenas – iedzīvotāji ir pielāgojušies lētāku un apjomu ziņā mazāku pirkumu veikšanai. Tomēr pārtikas un energoresursu cenām stabilizējoties, to negatīvā ietekme uz mazumtirdzniecības apgrozījumu pakāpeniski mazināsies.

MAZUMTIRDZNIECĪBAS UZŅĒMUMU APGROZĪJUMS,

Izmaiņas % pret iepriekšējā gada atbilstošo mēnesi, salīdzināmās cenās, sezonāli neizlīdzināti dati

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI