DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
29. augustā, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas
4
4

No 2023. gada 1. oktobra uzņēmējdarbības riska valsts nodeva jāmaksā visām fiziskajām personām, kas nodarbina darbiniekus

Lai aizsargātu darbiniekus, sākot ar 2023.gada 1.oktobri uzņēmējdarbības riska valsts nodeva (URVN) jāmaksā visām fiziskajām personām, kuras algo darbiniekus. URVN veido darbinieku prasījumu garantiju fonda līdzekļus un uzņēmēja maksātnespējas gadījumā darbiniekiem ir tiesības pretendēt uz darba devēja neizmaksāto darba samaksu no šī fonda. Izmaiņas ir saistītas ar Grozījumiem likumā “Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā”.

Maksātnespējas kontroles dienesta Maksātnespējas procesa nodrošinājuma departamenta direktore Sandra Celma skaidro: “Līdz šiem grozījumiem uz izmaksu no darbinieku prasījumu garantiju fonda varēja pretendēt tikai tie darbinieki, kuru darba devējam ir pasludināts juridiskās personas maksātnespējas process. Līdz šim individuālajiem komersantiem (IK), zemnieku saimniecībām (ZS), individuālajiem (ģimenes) uzņēmumiem (IU) un zvejnieku saimniecībām (ZVS) tiek piemērots juridiskās personas maksātnespējas process, savukārt no šā gada 15. septembra gadījumos, kad tiesa lems par IK, IU, ZS vai ZSV maksātnespējas procesa pasludināšanu, tiem tiks pasludināts fiziskās personas maksātnespējas process, līdz ar to ar grozījumiem ir veiktas izmaiņas, kas nosaka, ka uz izmaksu no darbinieku prasījumu garantiju fonda varēs pretendēt arī tie darbinieki, kuru darba devējam tiks pasludināts fiziskās personas maksātnespējas process. Lai darba devēju darbinieki būtu aizsargāti un varētu pretendēt uz izmaksu no darbinieku prasījumu garantiju fonda, ja darba devējam pasludina maksātnespēju un tas paliek parādā darbiniekiem, katram darba devējam ir pienākums maksāt URVN, kas arī veido šo darbinieku prasījumu garantiju fondu. Līdz ar to, sākot ar šā gada 1. oktobri visām fiziskajām personām, kas nodarbinās darbiniekus (arī fiziskām personām – saimnieciskās darbības veicējiem, kuriem līdz šim šāds pienākums nebija), būs pienākums maksāt šo nodevu.”

Ar veiktajiem grozījumiem tiek nodrošināta Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2019/1023 (2019. gada 20. jūnijs) par preventīvās pārstrukturēšanas regulējumu, parādsaistību dzēšanu un diskvalifikāciju un ar pārstrukturēšanu, maksātnespēju un parādsaistību dzēšanu saistīto procedūru efektivitātes palielināšanas pasākumiem un ar ko groza Direktīvu (ES) 2017/1132 (Direktīva par pārstrukturēšanu un maksātnespēju) ieviešana, t.i. - dalībvalstis nodrošina, ka, ja maksātnespējīgiem uzņēmējiem ir ar profesiju saistīti parādi, kas ir radušies to tirdzniecības, darījumdarbības, amatniecības vai profesijas ietvaros, kā arī personīgi parādi, kas ir radušies ārpus minētās darbības un kurus nav iespējams racionāli nošķirt, tad šādi parādi, ja tie ir dzēšami, jāizskata vienā vienotā procedūrā, lai panāktu pilnīgu parādsaistību dzēšanu.

Riska valsts nodevas apmērs katru gadu tiek noteikts ar Ministru kabineta noteikumiem un 2023. gadā tie ir 36 centi. Darba devējs URVN aprēķina par katru darbinieku, ar kuru nodibinātas darba tiesiskās attiecības.

No Darbinieku prasījumu garantiju fonda sedz darbinieku prasījumus (nesamaksāto darba samaksu un ar to saistītos nodokļus) darba devēja maksātnespējas gadījumā.

Vairāk informācijas par Darbinieku prasījumu garantiju fondu un darbinieku prasījumiem Maksātnespējas kontroles dienesta mājaslapā sadaļā “Darbinieku prasījumi”.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI