DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
17. augustā, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Labklājība
8
8

Izdota Sociālā darba vārdnīca

Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes Sociālo un politisko pētījumu institūtā pēc Labklājības ministrijas pasūtījuma izstrādāta Sociālā darba vārdnīca, kuras atklāšanas svētki norisināsies piektdien, 18. augustā, plkst. 16.30, Latvijas Universitātes Zinātņu mājā.

Latvijā pirmā un līdz šim vienīgā latviešu valodā izdotā sociālā darba terminoloģijas vārdnīca tika izdota 2001. gadā. Profesijai attīstoties, kā arī straujās globalizācijas ietekmē, ienākot jauniem konceptiem un skatījumiem, nepārprotami profesionālā vide, valoda un atšķirīgu terminu izpratne ir mainījusies. Agrāk tik pašsaprotamie termini kā: “antisociāls”, “disfunkcionāla/nelabvēlīga ģimene”, “varmāka”, “garīgi atpalicis” šodien tiek atzīti par necienīgiem un personu noniecinošiem. Profesionālajai valodai ir jāiet roku rokā ar pasaules tendencēm, pētniecības attīstību un profesionālo ētiku.

Vārdnīcas izstrādē izmantotas nozīmīgākās sociālā darba terminu vārdnīcas un enciklopēdijas, plašs zinātniskās literatūras klāsts angļu valodā, starptautiskā pieredze sociālā darba attīstībā, kā arī Latvijas sociālā darba specifika un normatīvie akti. Terminu skaidrojumos ietvertais saturs ir mūsdienīgs, saprotami formulēts un izskaidrots.

Jaunas sociālā darba vārdnīcas izdošana ir nozares profesionāļu vidū ilgi gaidīts notikums. Vārdnīcas izstrādes gaitā autori ieguldījuši nozīmīgu darbu, stiprinot un pilnveidojot sociālās jomas terminoloģiju latviešu valodā.

“Sociālā darba profesionālā terminoloģija raksturo visu sociālo darbinieku kopienu, sociālo darbinieku kopīgās vērtības, kopīgo pieredzi un arī kopīgos profesionālos sasniegumus. Jaunā sociālā darba vārdnīca, šāds augsta līmeņa un plaša apjoma darbs, ir ieguvums visai sociālo darbinieku kopienai. Vārdnīca ne tikai piedāvā terminu un citu nozarē lietoto leksisko vienību skaidrojumu, bet daudzos šķirkļos sniedz to veidošanās vēsturi un kontekstu, kā arī tipiskāko atrašanās vietu praksē un profesionālajā vidē. Šis izdevums palīdzēs ne tikai sociālajā darbā izmantotās leksikas labākai izpratnei un lietojumam, bet arī kalpos kā profesionālo zināšanu krātuve,“ - Mārtiņš Moors, Latvijas Sociālo darbinieku biedrības priekšsēdētājas vietnieks.

Sociālā darba vārdnīcas mērķauditorija ir sociālās jomas mācībspēki un jaunie studenti, kā arī sociālā darba praktiķi un pētnieki.  Izdevums drukātā formātā tiks nodots Latvijas nozīmes bibliotēkām un izglītības iestādēm, kas gatavo nākotnes sociālā darba profesionāļus, kā arī pašvaldību sociālajiem dienestiem un citām jomas organizācijām. Pārējiem interesentiem vārdnīca pieejama elektroniskā formātā Labklājības ministrijas mājaslapā: https://www.lm.gov.lv/lv/media/23154/download?attachment

Sociālā darba vārdnīca izdota Labklājības ministrijas projekta “Profesionāla sociālā darba attīstība pašvaldībās” ietvaros. Projekts tiek īstenots no 2015. gada aprīļa līdz 2023. gada decembrim.

Labs saturs
8
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI