DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
14. aprīlī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība

ASV aizsardzības sekretārs tikšanās laikā ar I. Mūrnieci atzinīgi novērtē progresu Latvijas aizsardzības spēju stiprināšanā

Ceturtdien, 13. aprīlī, aizsardzības ministre Ināra Mūrniece Pentagonā tikās ar Amerikas Savienoto Valstu (ASV) aizsardzības sekretāru Loidu Ostinu (Lloyd Austin).

Pārrunājot drošības situāciju reģionā un Ukrainā, abas amatpersonas bija vienisprātis, ka Krievijas brutālais karš Ukrainā atstās globālas un tālejošas sekas.

“Latvija un ASV turpinās sniegt Ukrainai visu iespējamo atbalstu, lai sekmētu Ukrainas uzvaru cīņā ar Krieviju par savu valsti un tiesībām pašiem lemt savu nākotni. Mēs nedrīkstam pieļaut, ka starptautiskā sabiedrība pierod pie kara Ukrainā un iestājas nogurums no šī kara. Visas demokrātiskās pasaules interesēs ir panākt pilnīgu Ukrainas uzvaru un Krievijas sakāvi, jo tikai tas ļaus ilgtermiņā atjaunot noteikumos balstītu pasaules kārtību un nodrošinās ilgtermiņa mieru mūsu pasaules daļā,” uzsvēra aizsardzības ministre.

ASV aizsardzības sekretārs L. Ostins tikšanās laikā pauda atzinību par Latvijas līderību, sniedzot nozīmīgu atbalstu Ukrainai un atzīmēja, ka Latvija ir paraugs citām valstīm, jo ir viena no lielākajām militārās palīdzības sniedzējām Ukrainai, salīdzinot ar mūsu valsts ekonomikas apmēru.

Pārrunājot reģionālos drošības izaicinājumus, aizsardzības ministre informēja ASV kolēģi par Latvijas prioritātēm un jau paveikto aizsardzības jomā, tai skaitā, valsts aizsardzības dienesta ieviešanā, uzsverot, ka šī gada jūlijā dienestu uzsāks pirmie brīvprātīgie valsts aizsardzības dienesta karavīri.

I. Mūrniece uzsvēra, ka Latvija ne tikai ir ieguldījusi vairāk nekā 1% no IKP militārajam atbalstam Ukrainai, bet kopumā šogad aizsardzībai valsts budžetā paredzēti 2,3% no IKP.

“Latvija turpina straujiem soļiem virzīties uz priekšu, lai stiprinātu mūsu bruņoto spēku militārās spējas. Esam noslēguma posmā, lai parakstītu līgumu ar ASV par krasta aizsardzības sistēmu iegādi, pēc tam, kad būs saņemts apstiprinājums no ASV Kongresa. Patiess prieks, ka Latvijas pusē šobrīd esam pabeiguši darbu pie visas dokumentācijas, kas nepieciešama raķešu artilērijas sistēmu HIMARS iegādei. Nākošais solis šobrīd ir paša līguma sagatavošana un parakstīšana,” pauda aizsardzības ministre.

I. Mūrniece arī uzsvēra nepieciešamību pēc lielākas NATO iesaistes Baltijas gaisa telpas aizsardzībā un informēja par nodomu stiprināt Latvijas pretgaisa aizsardzības spējas, tuvākajā laikā iegādājoties vidēja rādiusa darbības pretgaisa aizsardzības sistēmas.

ASV aizsardzības sekretārs izteica atzinību Latvijai par ieguldījumu tās aizsardzības spēju stiprināšanā un uzsvēra, ka šīs investīcijas ir ļoti svarīgas gan Latvijas drošībai, gan NATO kolektīvajai aizsardzībai un atturēšanai.

Tikšanās laikā amatpersonas pārrunāja arī ASV un Latvijas prioritātes šovasar gaidāmajā NATO samitā Viļņā, kā arī iespējas attīstīt militārās industrijas sadarbību, kā arī stiprināt sadarbību Sēlijas poligona veidošanā. I. Mūrniece uzsvēra, ka ASV ir Latvijas nozīmīgākais stratēģiskais partneris un tuvs draugs, kurus vieno izpratne par fundamentālām vērtībām un nepieciešamību tās aizstāvēt.

Jau ziņots, ka aizsardzības ministre Ināra Mūrniece darba vizītē no 13. aprīļa līdz 15. aprīlim apmeklē ASV, kur Vašingtonā tiksies ar augstākajām ASV aizsardzības nozares amatpersonām.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU