Neskatoties uz to, ka cena par apkuri salīdzinot ar 2019. gadu ir pieaugusi par 83%, bet elektroenerģijas cena par 18%, ar Banku augstskolas (BA) studentu un personāla paradumu maiņu ir izdevies samazināt patēriņu.
“Mūsu prioritāte ir izglītības kvalitāte un klātienes studiju saglabāšana, tādēļ esošās energokrīzes apstākļos rīkojām čempionātu “Ciešāk! Siltāk! Jautrāk!”, kur apvienojām augstskolas resursu patēriņa samazināšanu ar studentu, mācībspēku un administratīva personāla iesaisti efektīvākā resursu izmantošanā,” stāsta Peiseniece.
Čempionāts ilga mēnesi, un tā mērķis bija ietaupīt energo un finanšu resursus, lai tos lietderīgi novirzītu studiju procesam. Daļa taupības pasākumu bija saistīta ar tehniskām lietām – spuldžu nomaiņu, vienas BA ēkas “ieziemošanu”, viena lifta atslēgšanu, ārējā apgaismojuma izslēgšanu, daļējs attālinātā darba režīms administratīvajam personālam.
Būtiskākais ietaupījums sasniegts sadarbojoties ar studentiem un akadēmisko personālu, jo augstskolā izvietotas atgādinošas uzlīmes, lai veicinātu paradumu maiņu – izslēgt gaismu un ierīces, pareizi vēdināt telpas, nepazeminot temperatūru telpā un izmantot kāpnes lifta vietā.
Novembra energoefektivitātes čempionāta ietaupījums rēķināts salīdzinot megavatstundas (MWh) novembra rēķinos par apkuri pret bāzes gadu. Par bāzes gadu ņemts 2019. gads, jo tas bija pēdējais gads pirms pandēmijas, kad BA strādāja pilnā apjomā. Savukārt, 2020. un 2021. gadā valstī noteikto ierobežojumu dēļ telpās uzturējās minimāls cilvēku skaits, jo studijas notika attālināti.
Neskatoties uz elektroenerģijas cenu kāpumu, jaunie taupības paradumi pie šī brīža aprēķiniem no 2022. gada BA budžetā energoresursiem paredzētajiem līdzekļiem palīdzēs ieekonomēt teju 10 000 eiro.
“Šos ietaupītos nepilnus 10 000 eiro Banku augstskola varēs novirzīt, piemēram, jauno grāmatu iepirkšanai studentiem un citām vajadzībām, kurām šī gada budžeta energoresursu cenu pieauguma dēļ nācās naudu “nogriezt”,” stāsta BA rektore.
Taupības pasākumi tiks turpināti – telpās, kur notiek mācības, apkures sezonā temperatūra nepārsniegs +19 grādus. Savukārt, administrācijas telpās turpināsies prakse, kad vairākas dienas nedēļā darbs notiek attālināti. Dienās, kad darbs notiek attālināti, radiatoriem kabinetos tiek aizgriezta siltuma plūsma, bet svētdienās siltumapgāde atjaunota, lai uz pirmdienu telpas būtu sasiltas.
“Cik vien iespējams ir jāturpina dzīvot taupīgi, saglabājot studijas klātienē, jo studentiem ir ļoti svarīgs kontakts ar pasniedzējiem, kā arī nepieciešama komunikācija ar kursabiedriem un uzstāšanās praktizēšana,” uzskata rektore.
Viņa arī pauž cerību, ka Ekonomikas un Finanšu ministrija atradīs mehānismus, kā vairāk atbalstīt publiskās iestādes energokrīzes apstākļos.
Rektore pateicas visiem studentiem, mācībspēkiem un BA administrācijas darbiniekiem par aktīvu un atbildīgu dalību energoefektivitātes čempionātā.
“Čempionāta rezultāti apliecināja to, ka visi kopā mēs varam paveikt lielas lietas un šajā ziemā tas ir īpaši svarīgi,” uzsver Līga Peiseniece.
Lūk, pieci noderīgi padomi, kas ļaus ietaupīt energoresursus:
- Nelietot mākslīgo apgaismojumu, ja nav nepieciešamības.
- Sekot līdzi, lai gaismas objekti būtu izslēgti telpās, kurās neviens neatrodas.
- Pēc iespējas biežāk kāpt pa trepēm, lietot liftu tikai, ja ir vajadzība kāpt augstāk par 6. stāvu.
- Ievērot telpās pareizu vēdināšanu: logs ir, vai nu pilnībā ciet, vai vaļā 10 min.
- Ejot prom, jāatslēdz no kontaktligzdas elektroierīces, kuras netiek izmantotas, tai skaitā, printeri, tējkanna, skeneris un citi.