DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
05. decembrī, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Politika

NVO: Lai notiktu ekonomikas transformācija, Latvijā nepieciešama arī līdzsvarota sociālā un vides attīstība

Pirmdien, 5. decembrī, Latvijas Pilsoniskās alianses (LPA) padomes priekšsēdētājs Georgs Rubenis un LPA biedru organizācijas “Latvijas Platforma attīstības sadarbībai” (LAPAS) direktore Inese Vaivare piedalījās valdības koalīcijas partiju un partneru sanāksmē. Lai pārrunātu valdības deklarācijas saturu, pēc Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa aicinājuma, uz tikšanos bija aicināti Latvijas Pilsoniskās alianses, Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības, Latvijas zinātnes padomes, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras un Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvji.

Nevalstisko organizāciju (NVO) pārstāvji pauda neizpratni par līdzšinējo valdības deklarācijas sagatavošanas procesu, neiekļaujot pilsoniskās sabiedrības organizāciju redzējumu un viedokli, uzsverot, ka, izslēdzot dažādas sabiedrības grupas, kas, piemēram, pārstāv vides līdzsvarotu attīstību, bērnu, jauniešu, ģimeņu, cilvēku ar invaliditāti, vai pacientu tiesības un intereses, netiek sadzirdētas šo grupu vajadzības, kā rezultātā valstī pieaug risks vēl lielākai ienākumu un reģionālai nevienlīdzībai un nabadzībai. Tāpat NVO pārstāvji uzsvēra, ka valdības deklarācijas prioritātē “ekonomikas transformācija”, nepieciešams iekļaut arī līdzsvarotu sociālo un vides attīstību.

LPA padomes priekšsēdētājs Georgs Rubenis norāda: “Deklarācijas projektā mēs redzam nepilnīgu interpretāciju demokrātijas un pilsoniskuma vērtībām. Šādā, institucionālā pieejā, tiek pieņemts, ka Latvijas iedzīvotājs ir tikai savas valsts patērētājs, nevis aktīvs līdzdalībnieks. Taču, piemēram, valdības deklarācijas viena no prioritātēm ir drošība, un šajā jomā mēs šogad esam redzējuši ļoti augstu iedzīvotāju iniciatīvu un iesaisti, gan palīdzot bēgļiem no Ukrainas, gan ziedojot militārajām un civilajām vajadzībām. Un tas, kā norādīts arī Valsts kontroles ziņojumāstiprina gan iekšējo valsts noturību krīzēs, gan reģionālo drošību kopumā.”

Vienlaikus NVO pārstāvji pozitīvi novērtē, ka partijas ir sadzirdējušas NVO aicinājumus un plāno turpināt regulāras sanāksmes šādā pašā formātā, paplašinot sociālo partneru loku ar Latvijas Pilsoniskās alianses dalību, šādā veidā sniedzot iespēju lēmumu pieņēmējiem paust arī citu nevalstisko organizāciju redzējumu un viedokli par dažādu sabiedrības grupu aktuālajām problēmām un to risinājumiem.

Kā ziņots iepriekš, 28. oktobrī LPA un vēl gandrīz 60 citu Latvijas nevalstisko organizāciju pārstāvji nosūtīja aicinājumu Valsts prezidentam Egilam Levitam, Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam un partiju apvienībām “Jaunā Vienotība”, “Apvienotais saraksts” un Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”—“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” nodrošināt pilsoniskās sabiedrības iesaisti valdības deklarācijas veidošanas procesā. NVO aicināja valdības deklarācijā iekļaut apņemšanos stiprināt pilsonisko sabiedrību, demokrātiju un sabiedrības noturībspēju, ka arī risināt būtiskākos nevalstiskā sektora problēmjautājumus, lai stiprinātu demokrātiju Latvijā. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU