DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
16. novembrī, 2022
Lasīšanai: 6 minūtes

Valsts prezidenta Egila Levita uzruna Latvijas Darba devēju konfederācijas Gada balvas 2022 pasniegšanas ceremonijā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja.

Godātais Saeimas priekšsēdētāja kungs!

Labvakar, cienījamās dāmas un godātie kungi!

Man ir liels prieks jūs šovakar atkal uzņemt Rīgas pilī pēc trīs gadu pārtraukuma. Beidzamo reizi šeit tikāmies 2019. gadā. Divi krīzes gadi neļāva mums tikties, tādēļ vēl jo lielāks prieks tikties šodien. Tas kopumā nešķiet ilgs laiks, tomēr pēdējie gadi ir bijuši notikumiem bagāti.

Vispirms jau LDDK ir ievēlējusi jaunu prezidentu – Bites kungu. Izmantojot izdevību, sirsnīgi sveicu ar veiksmīgo pienākumu pārņemšanu!

Šajā laikā mūs skārušas divas nopietnas krīzes: Covid-19 pandēmija, kas lēnām pazūd, bet nav pavisam aizgājusi, un, protams, Krievijas izvērstais karš Ukrainā. Šīs krīzes ir metušas izaicinājumu visai sabiedrībai un, protams, jums, uzņēmējiem.

Piegāžu ķēžu traucējumi, energoresursu cenu krīze, pieaugošā inflācija jau katra atsevišķi ir izaicinājums jums un mums visiem. Vienlaicīgi tas ir kaut kas īpašs, kaut kas nepieredzēts, ar ko mums visiem ir jātiek galā.

Katrā krīzē pastāv arī zināmas iespējas. Un es domāju, ka mums šī trīskārtējā krīze – piegāžu ķēžu traucējumi, energoresursu cenu krīze un pieaugošā inflācija – ir pienācīgi jāizmanto, lai veicinātu mūsu ekonomikas transformāciju zaļās ekonomikas virzienā, kas dotu lielāku pievienoto vērtību kā līdz šim.

Cilvēku skaits mums ir tik, cik ir. Tas nepalielināsies. Bet pievienotā vērtība, ko šie cilvēki var dot mūsu ekonomikai un labklājībai, tā ir noteikti jāpaaugstina. Šeit izšķiroša loma ir jums, dārgie uzņēmēji, jūsu radošumam, jūsu spējai pielāgoties, jūsu spējai izturēt konkurenci. Šajā cīņā valstij jums ir jāpalīdz.

Valstij ir jāveicina likumdošana, kas vērš ekonomiku zaļās transformācijas virzienā. Ir jāiegulda zinātnē un pētniecībā. Ir jābūt adekvātai nodokļu politikai. Vesela virkne pasākumu, lai jūs varētu izmantot tās priekšrocības, ko piedāvā Latvija.

Es domāju, ka tas ir viens no galvenajiem jaunās valdības uzdevumiem. Patlaban notiek koalīcijas sarunas, un uzņēmējdarbības un konkurētspējas veicināšanas jautājums ir viens no centrālajiem punktiem, kas jāiekļauj nākamās koalīcijas pamatdokumentos.

Tātad mums ir jāorganizē mūsu ekonomika tādā veidā, lai pieaugtu pievienotā vērtība, ko var nodrošināt mūsu cilvēki.

Tādēļ viens no uzdevumiem ir veicināt cilvēku prasmju paaugstināšanu un pārkvalifikāciju no tādām nozarēm, kas nav perspektīvas, uz tādām, kas ir perspektīvas. Jums labāk nekā citiem ir redzams, kas ir perspektīvi un kas nav. Jūs esat pastāvīgā konkurencē ar citu valstu uzņēmumiem, jo mūsu ekonomika nav liela, bet tā ir atvērta. Tas nozīmē, ka eksporta daļa mūsu ekonomikā ir augsta, un tā turpinās pieaugt, pateicoties jūsu konkurētspējai.

LDDK apvieno kopā 109 uzņēmumus, kuros strādā gandrīz 50% Latvijas darba ņēmēju. Starp jūsu biedriem ir pārstāvētas gandrīz visas Latvijas tautsaimniecības nozares. Jūs kopā esat ne tikai lielākais darba devējs Latvijā, bet svarīgs partneris mūsu valdībai, lai valdība varētu pieņemt tādus lēmumus, kas nāk mūsu ekonomikai par labu. Protams, valdība lemj atbilstoši savām prioritātēm, taču jūsu kompetence ir ļoti svarīga, lai veicinātu valdības lēmumu kvalitāti.

LDDK aktīvi pārstāv savas intereses ne tikai nacionālajā un Eiropas Savienības līmenī, bet esat aktīvi centušies atbalstīt Ukrainas uzņēmējus, rīkojot Latvijas un Ukrainas uzņēmumu kontaktbiržas un daloties pieredzē ar saviem ukraiņu partneriem. Tas ir ļoti svarīgi arī no tā viedokļa, ka karš kaut kad beigsies, un pēc tam Ukrainā sāksies atjaunošanas darbi, kas prasīs ļoti daudz līdzekļu. Bet tās būs lielas iespējas arī mūsu uzņēmējiem piedalīties atjaunošanas darbā. Eiropas Komisija jau tagad domā par Ukrainas atjaunošanu. Ja mums būs labi kontakti, un es zinu, ka tādi mums arī ir, tad mūsu uzņēmējiem tas var būt nozīmīgs tirgus un darbalauks.

LDDK sniedz jums lielisku platformu, lai savā starpā apmainītos ar idejām, lai viens otru atbalstītu. Es gribu uzvērt punktu par atbalstu, jo visi Latvijas uzņēmēji atrodas konkurencē ar visiem uzņēmumiem un uzņēmējiem, kas atrodas ārpus Latvijas. Tādēļ savstarpējās saites un atbalsts mūsu uzņēmumiem ir ļoti svarīgas, lai attīstītu mūsu ekonomiku.

Noslēgumā es gribētu no sirds pateikties jums par smago darbu, par jūsu ieguldījumu krīžu risināšanā, sniedzot savu pienesumu, lai nekļūtu vēl sliktāk. Tas ir ļoti daudz, jo, ja mēs skatāmies uz Eiropu kopumā, Latvija tīri labi ir pārvarējusi Covid laiku divu gadu garumā. Tas ir mūsu sabiedrības, mūsu valsts un it sevišķi uzņēmēju veikums. Vēlējos to īpaši atzīmēt, jo parasti mēs sevi kritizējam. Bet tas, ko esam izdarījuši, ir solīdi.

Tādēļ arī turpmāk vēlu jums būt aktīvam sociālajam partnerim valstij un valdībai, līdzveidot mūsu ekonomisko politiku, bet vispirms veicināt sava uzņēmuma konkurētspēju. Lai jums izdodas paaugstināt pievienoto vērtību katram no jūsu uzņēmumiem un vienlaicīgi mūsu valstij kopumā!

Paldies!

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI