DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
03. augustā, 2022
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība

Valsts policija jūlijā pabeigusi izmeklēšanu divos kriminālprocesos par vakcinācijas sertifikātu viltošanu

Šā gada jūlijā Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde nodeva prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai divus kriminālprocesus saistībā ar vakcinācijas sertifikātu viltošanu. Abos gadījumos noziedzīgie notikumi izdarīti privātās medicīnas iestādēs Rīgā, un noziedzīgo darbību rezultātā kopumā astoņas personas nelikumīgi ieguvušas vakcinācijas sertifikātus, kuri šobrīd ir anulēti. Visiem aizdomās turētajiem medicīnas darbiniekiem ir piemērots drošības līdzeklis – noteiktas nodarbošanās aizliegums.

2021. gada 20. oktobrī Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (VP GKrPP ENAP) 2. nodaļā tika uzsākts kriminālprocess saistībā ar prettiesiska labuma pieņemšanu un pieprasīšanu un par apzināti nepatiesas informācijas ievadīšanu Vienotajā veselības nozares elektroniskajā informācijas sistēmā. Izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka Rīgā kādā privātā medicīnas iestādē sistēmā “E-veselība” tikuši ievadīti fiktīvi dati par Covid-19 vakcīnu saņemšanu. Šis noziegums izdarīts personu grupā un to izdarījuši divi medicīnas darbinieki – ārsta palīgs un medicīnas māsa, kā arī divas ar medicīnu nesaistītas personas – organizētājs un starpnieks. Policisti šīs personas aizturēja.

Policijas rīcībā esošā informācija liecina, ka noziegums izdarīts laika posmā no 2021. gada jūnija līdz decembrim. Personām medicīnas iestādē jāierodas nebija, personu dati tika nodoti medicīnas darbiniekiem, kuri veica datu ievadi sistēmā “E-veselība”. Policijai ir informācija par sešiem iedzīvotājiem, kuri tādējādi šīs lietas ietvaros nelikumīgi ieguvuši Covid-19 vakcinācijas sertifikātus, par vienu fiktīvu vakcinācijas sertifikātu samaksājot 400 eiro.

Šā gada 19. jūlijā VP GKrPP ENAP amatpersonas šajā kriminālprocesā pabeidza izmeklēšanu, nododot Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai   kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 326.2 panta 1. daļas un 243. panta 5. daļas pret četriem organizētas grupas dalībniekiem (diviem medicīnas darbiniekiem, organizatoru un organizēšanas atbalstītāju) par apzināti nepatiesas informācijas ievadīšanu Vienotajā veselības nozares elektroniskajā informācijas sistēmā par vakcinācijas pret Covid-19 veikšanu, patiesībā neveicot vakcināciju.

Savukārt 2021. gada 4. novembrī tika uzsākts vēl viens kriminālprocess par līdzīgām darbībām citā privātā medicīnas iestādē Rīgā. Noziegumā bija iesaistīts viens medicīnas darbinieks – medicīnas asistents ar tiesībām veikt vakcināciju pret Covid-19, un ar medicīnu nesaistīta persona – naudas nodošanas organizators. Fiktīvi vakcinējamām personām bija jāpiesakās vakcinācijai konkrētā datumā un konkrētā vakcinācijas punktā, kur tika veikta atzīme par faktiski nenotikušu vakcinēšanu pret Covid-19. Viena fiktīva vakcinācijas sertifikāta izmaksas bijušas 250 eiro, un “vakcinējamai” personai, ierodoties medicīnas iestādē, šī nauda, ievietota šokolādes tāfelītes iepakojumā, bija jānodod medicīnas darbiniekam. Policijas rīcībā esošā informācija liecina, ka tādējādi ne mazāk kā divas personas nelikumīgi ieguvušas vakcinācijas sertifikātus. 

Šā gada 19. jūlijā VP GKrPP ENAP amatpersonas šajā kriminālprocesā pabeidza izmeklēšanu, nododot Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai  kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 326.2 panta 1. daļas un 20. panta 2.  daļas un 3263. panta 1. daļas pret divām personām – medicīnas darbinieku un mantiska labuma nodošanas organizētāju) par apzināti nepatiesas informācijas ievadīšanu Vienotajā veselības nozares elektroniskajā informācijas sistēmā par vakcinācijas pret Covid-19 veikšanu, patiesībā neveicot vakcināciju.

Abās lietās fiktīvi iegūtie vakcinācijas sertifikāti ir anulēti. Vairākas personas, kuras fiktīvi ieguvušas vakcinācijas sertifikātus, taču sadarbojās ar policiju, tika atbrīvotas no kriminālatbildības.

Aizdomās turētajām personām ir piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, tostarp visiem aizdomās turētajiem medicīnas darbiniekiem ir piemērots drošības līdzeklis – noteiktas nodarbošanās aizliegums.

Labs saturs
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Ārkārtējā situācija, kas tika izsludināta, lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi, ir noslēgusies. No 1. marta iedzīvotājiem saistoši epidemioloģiskās drošības pasākumi un ierobežojumi ir apkopoti Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU