DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
29. jūlijā, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Pieņemti jauni MK noteikumi par aizsargājamiem ģeoloģiskajiem un ģeomorfoloģiskajiem dabas pieminekļiem

Lai precizētu 51 dabas pieminekļa robežas, administratīvo iedalījumu un noteiktu vienu jaunu dabas pieminekli, apstiprināti jauni Ministru kabineta noteikumi “Noteikumi par aizsargājamiem ģeoloģiskajiem un ģeomorfoloģiskajiem dabas pieminekļiem”. Noteikumos arī iestrādātas normas, kas nodrošinās aizsardzību Ostupes posmam (starp Ostiem un Ostciemu), kur lielā koncentrācijā sastopams ievērojams skaits atsegumu un Eiropas nozīmes biotopu.

Jaunie noteikumi (MK 2022. gada 14. jūlija noteikumi Nr. 461) ne vien precizē 51 dabas pieminekļa robežas, bet arī 15 dabas pieminekļu nosaukumus. Tāpat arī vairāki blakusesoši dabas pieminekļi tiek apvienoti vienā dabas piemineklī. Dabas pieminekļu robežu precizējumu rezultātā kopējā dabas pieminekļu platība samazinājusies par 254 ha. 23 dabas pieminekļiem platība pieaugusi (13 dabas pieminekļiem palielinās līdz 10 ha, 5 dabas pieminekļiem no 10-20 ha), 22 dabas pieminekļiem platība samazināta.

Dabas piemineklis “Grīžu Velna beņķis” un “Velna Skroderis” svītroti no dabas pieminekļu saraksta, jo to aizsardzību regulē noteikumu 1. punkts par dižakmeņiem.
Dabas piemineklis “Sēravoti Zaļajā purvā”, pēc ekspertu ierosinājuma, svītrots no dabas pieminekļu saraksta, jo tā izplūdes vieta dabā ir applūdusi un nav konstatējama, vienlaikus šīs vietas aizsardzību nodrošina Ķemeru Nacionālā parka dabas lieguma zonas nosacījumi.

Noteikumos iekļauts jauns dabas piemineklis – “Ostupes atsegumi” 45 ha platībā. Ostupes posms starp Ostiem un Ostciemu, Ventspils novada Ances pagastā, kur konstatēts ievērojams skaits smilšakmens atsegumu un avotu. Ostupes krastos kopumā reģistrēti 39 īpaši aizsargājami iežu atsegumi, kuri atbilst Eiropas Savienības nozīmes īpaši aizsargājamam biotopam 8220 Smilšakmens atsegumi.

Jaunajos noteikumos precizētas dabas pieminekļu teritorijas administratīvais iedalījums atbilstoši Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumam. Administratīvais iedalījums precizēts gan noteikumu pamattekstā (tabulā), gan pielikumos (robežu shēmās).

Šī bija noslēdzošā no trim dabas pieminekļu robežu precizēšanas kārtām. Iepriekš teritorijas izmantošanu regulēja Ministru kabineta 2001. gada 17. aprīļa noteikumi Nr.175 “Noteikumi par aizsargājamiem ģeoloģiskajiem un ģeomorfoloģiskajiem dabas pieminekļiem”, kuros bija noteikti 179 dabas pieminekļi.

Pirmajās divās kārtās 2017.gadā un 2019.gadā, veicot grozījumus MK noteikumos Nr.175, tika precizētas 128 dabas pieminekļu robežas. Jaunie noteikumi noslēdzošajā kārtā precizē atlikušo (51) dabas pieminekļu robežas, kas bija neprecīzas, noteiktas uz novecojuša kartogrāfiskā materiāla un neatbilda reālajai situācijai dabā un mūsdienu ģeotelpisko datu prasībām. Zinātnisko pamatojumu dabas pieminekļu robežu precizējumiem sagatavoja Dabas aizsardzības pārvaldes eksperti sadarbībā ar Latvijas Universitātes ģeologiem.

Ar Noteikumiem var iepazīties tīmekļa vietnē: www.likumi.lv

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU