DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
12. jūlijā, 2022
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Latvija ziņo ANO Ņujorkā par ilgtspējīgas attīstības mērķu īstenošanu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Latvija 12. jūnijā Ņujorkā Apvienoto Nāciju Organizācijas Augsta līmeņa politikas forumā pasaules sabiedrību iepazīstinās ar sagatavoto ziņojumu par ilgtspējīgas attīstības mērķu (IAM) īstenošanu, savukārt 13. jūlijā foruma ietvaros norisināsies Latvijas organizēts tiešsaistes pasākums "Bibliotēkas un muzeji kā droša telpa dialogam un informācijas pratībai", izceļot kultūras nozīmi un potenciālu IAM ieviešanā.

Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece, kura vada Latvijas delegāciju pārstāvībai Apvienoto Nāciju Organizācijas Augsta līmeņa politikas forumā un 12. jūlijā tajā sniegs ziņojumu par ilgtspējīgas attīstības mērķu īstenošanu Latvijā, norāda: “Prezentējot Latvijas otro Ziņojumu Apvienoto Nāciju Organizācijai par ilgtspējīgas attīstības mērķu ieviešanu, apzināmies, cik būtiska ir Latvijas pāreja uz inovatīvu un ekoefektīvu tautsaimniecību. Domājot par ANO ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu, mums jāņem vērā gan Covid-19 ietekme, gan Krievijas īstenotā militārā uzbrukuma Ukrainai ietekme. Katrs šodienas ieguldījums un sasniegtais mērķis nozīmē nākamo paaudžu tiesību aizstāvēšanu gan Latvijā, kā arī ilgtspējīgas un iekļaujošas attīstības veicināšanu.”

Ministres ziņojumu un tam sekojošo biedrības “Latvijas Platforma attīstības sadarbībai” direktores Ineses Vaivares uzrunu tiešraidē varēs vērot aptuveni no plkst. 18.00-18.10 pēc Latvijas laika (11.00 pēc Ņujorkas laika) ANO foruma tīmekļvietnē: https://hlpf.un.org/2022/programme/voluntary-national-reviews-0.

Pārresoru koordinācijas centra - par attīstības plānošanu atbildīgās valsts institūcijas – vadībā, sadarbojoties ar nozaru ministrijām, pašvaldībām, nevalstiskajām organizācijām, akadēmiskajām institūcijām un citām iesaistītajām pusēm sagatavotais Latvijas otrais Ziņojums Apvienoto Nāciju Organizācijai par ilgtspējīgas attīstības mērķu ieviešanu tiek prezentēts šogad, kad Latvija ir pabeigusi vienu vidēja termiņa plānošanas periodu (2014-2020), uzsākusi Nacionālā attīstības plāna 2021.-2027. gadam (NAP2027) un Eiropas Zaļā kursa īstenošanu, pievērsusies COVID-19 pandēmijas izraisīto seku novēršanai un risina ar Krievijas militāro agresiju pret Ukrainu saistītos izaicinājumus.

“Latvijai ir labi sasniegumi miera, tiesiskuma un spēcīgu institūciju jomā, tāpat pēdējos gados palielinājies sniegtais atbalsts pasaules valstīm ar zemiem attīstības rādītājiem,” komentējot Ziņojumā ANO atspoguļoto, akcentē Pārresoru koordinācijas centra vadītājs Pēteris Vilks. “Bet starp Latvijas lielākajiem izaicinājumiem jāuzsver joprojām augstais ienākumu nevienlīdzības līmenis starp cilvēkiem un reģioniem Latvijā un nabadzības riska pieaugums, īpaši gados vecākiem cilvēkiem.”

Ziņojumā uzsvērts, ka klimata jomā Latvijai ir svarīgi konsekventi risināt izaicinājumus enerģētikā un turpināt kursu, lai izpildītu 2030. gada apņemšanās klimata pārmaiņu mazināšanai, vienlaikus nodrošinot, ka mājsaimniecības ar zemiem ienākumiem netiek nesamērīgi negatīvi ietekmētas.

Tā kā bez miera nevar būt ilgtspējīgas attīstības, Latvija ziņojumā ANO norāda uz Krievijas militārās agresijas pret Ukrainu ietekmi uz starptautisko kārtību, sabiedrību polarizāciju, uz pārtikas un enerģijas tirgiem un visneaizsargātākajiem cilvēkiem visā pasaulē.

Ziņojums atspoguļo Latvijas paveiktos un darāmos darbus IAM īstenošanā, informē par labo praksi, sniedz sabiedrības viedokļus par prioritāriem darbiem, kā arī atklāj šodienas un nākotnes izaicinājumus. Ja iepriekšējā ziņojumā 2018. gadā bija skaidrota Latvijas ilgtspējīgas attīstības plānošanas sistēma un sabiedrības līdzdalība tajā, noteiktas pamatlīnijas katram IAM, otrais ziņojums iet soli tālāk, novērtējot progresu IAM apakšmērķu līmenī.

Savukārt 13. jūlijā ANO Augsta līmeņa Ilgtspējīgas attīstības politikas forumā notiks Latvijas tiešsaistes pasākums "Bibliotēkas un muzeji kā droša telpa dialogam un informācijas pratībai", ko rīko Kultūras ministrija (KM) sadarbībā ar Pārresoru koordinācijas centru, UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju, Starptautiskās Muzeju padomes Latvijas Nacionālo komiteju (ICOM) un Starptautisko bibliotēku asociāciju un institūciju federāciju (IFLA).

Tematiskajam pasākumam tiešraidē varēsit sekot no plkst. 20.00 pēc Latvijas laika (13.00 pēc Ņujorkas laika), tas tiks straumēts Kultūras ministrijas Youtube kanālā: Libraries and museums as safe spaces for dialogue and information literacy - YouTube

13. jūlija Latvijas tematiskā pasākuma vadmotīvs ir "Ask Your Library! Ask Your Museum!" ("Jautā savai bibliotēkai! Jautā savam muzejam!"), tā apliecinot bibliotēku un muzeju gatavību būt par vietējiem ekspertiem un sarunu platformām ilgtspējīgas attīstības jautājumos. Jāatzīmē, ka Latvijas bibliotēkas un muzeji kopš 2018. gada mērķtiecīgi darbojušies kvalitatīvas izglītības un sadarbības veicināšanai, rīkojot izglītojošus pasākumus par ANO IAM nozaru profesionāļiem, kā arī īstenojot starpdisciplinārus projektus bibliotēku un muzeju apmeklētājiem.

Pasākumā uzstāsies britu muzeju speciālists un ICOM Ilgtspējīgas attīstības darba grupas loceklis Henrijs Makgī (Henry McGhie), IFLA projekta "Pasaules bibliotēku karte" vadītāja Kristīne Pabērza-Ramiresa, Apvienoto Arābu Emirātu universitātes profesore, informācijas pratības eksperte Maha Bašri (Maha Bashri). Ar pieredzi kopienu saliedēšanā, miera un medijpratības veicināšanā dalīsies arī Ukrainas Bibliotēku asociācijas valdes locekle Tetjana Hrančaka (Тетяна Гранчак). Pasākums notiks angļu valodā, bez tulkojuma. Plašāk ar 13. jūlija pasākuma programmu varat iepazīties PKC tīmekļvietnē ievietotajā pasākuma plakātā šajā saitē: Latvia Report - UN Side Event of Latvia 2022_3.pdf (pkc.gov.lv)

Latviju pārstāvošo delegāciju Apvienoto Nāciju Organizācijas Augsta līmeņa politikas forumā, kas notiek 5. - 15. jūlijā Ņujorkā, vada izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece. Delegācijas sastāvā ir pārstāvji no Izglītības un zinātnes ministrijas, Latvijas Republikas Pastāvīgās pārstāvniecības ANO Ņujorkā,  Pārresoru koordinācijas centra,  Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas,  biedrības “Latvijas Platforma attīstības sadarbībai”.

2015. gadā ANO Ģenerālajā asamblejā tika pieņemta rezolūcija “Mūsu pasaules pārveidošana: ilgtspējīgas attīstības programma 2030. gadam jeb Dienaskārtība 2030”. Tā nosaka 17 Ilgtspējīgas attīstības mērķu un tiem pakārtoto apakšmērķu sasniegšanu. Par sasniegto progresu valstis ziņo divas vai trīs reizes laikposmā līdz 2030. gadam.  Dienaskārtība 2030 paredz, ka IAM plānošanā un īstenošanā iesaistās itin visi – indivīdi, pilsoniskā sabiedrība, privātais sektors, valstis, valstu apvienības, ANO un citas institūcijas.

Ar PKC vadībā sagatavoto Latvijas Ziņojumu Apvienoto Nāciju Organizācijai par ilgtspējīgas attīstības mērķu ieviešanu varat iepazīties PKC tīmekļvietnes ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķu sadaļā: Latvija IAM 2022 LV.pdf (pkc.gov.lv). Arī angļu valodā: Latvia 2nd VNR_2022_2pg (1)_0.pdf (pkc.gov.lv)

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI