DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
18. janvārī, 2022
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības
2
2

Prioritāte – laba kapitālsabiedrību pārvaldība

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Otrdien, 18.janvārī, preses konferencē Rīgas pilsētas izpilddirektors Jānis Lange un Rīgas domes Kapitālsabiedrību pārvaldes priekšniece Ilze Spūle-Statkus informēja par Rīgas pilsētas pašvaldības kapitālsabiedrību pārvaldībā paveikto 2021.gadā un galvenajiem izaicinājumiem 2022.gadā.

2021. gadā turpinājās darbs pie Rīgas pašvaldībās tiešās līdzdalības kapitālsabiedrībās pārvērtēšanas. Tika apstiprināti kapitālsabiedrību stratēģiskie mērķi un saņemts Konkurences padomes viedoklis par sagatavotajiem līdzdalības izvērtējumiem. Šobrīd pieņemti domes lēmumi par līdzdalības saglabāšanu 13 kapitālsabiedrībās, bet vēl divu kapitālsabiedrību izvērtējumi tiek saskaņoti. Tajā pašā laikā 2021. gadā Rīgas dome lēma par SIA “Rīgas ūdens” līdzdalības izbeigšanu sabiedrībā ar ierobežotu atbildību “Aqua Riga”. Ieraksts par SIA “Aqua Riga” izslēgšanu no Komercreģistra izdarīts 2021. gada 2. decembrī.

Pirmo reizi visām 15 pašvaldības kapitālsabiedrībām Rīgas dome, noteikusi specifiskos nefinanšu mērķus nozares politikas īstenošanai. Definēti arī kapitālsabiedrībām izvirzītie finanšu mērķi, kas iekļaujami to vidēja termiņa stratēģijās. Rīgas dome 2021. gadā noteikusi jaunu dividenžu izmaksas politiku, paredzot, ka minimālā prognozējamā kapitālsabiedrību peļņas daļa, kas var tikt izmaksāta dividendēs, ir 40% no pārskata gada peļņas. Lēmums ir piemērojams, sākot ar 2021. pārskata gadu.

Viens no būtiskākajiem notikumiem kapitālsabiedrību pārvaldības jomā 2021. gadā bija Rīgas domes lēmums par četru kapitālsabiedrību – “Rīgas nami”, “Rīgas pilsētbūvnieks”, “Rīgas Centrāltirgus” un “Rīgas serviss” – reorganizāciju, tās apvienojot. Šī lēmuma mērķis ir virzīties uz pēc iespējas vienotu nekustamo īpašumu apsaimniekošanas sistēmu un pārvaldīšanas modeli, uzlabot korporatīvo pārvaldību un padarīt efektīvāku administrācijas darbu.

Pārmaiņas 2021. gadā piedzīvojušas vairāku kapitālsabiedrību valdes un padomes. Kopā organizēti deviņi nominācijas procesi jeb konkursi uz valžu un padomju locekļu amatiem, daļa no tiem vēl nav noslēgušies.

Pašvaldības kapitālsabiedrības 2021. gadā iesaistījušās Covid-19 radīto seku mazināšanā. Pašvaldības SIA “Rīgas 1. slimnīca” un “Rīgas 2. slimnīca” iesaistījās ar Covid-19 inficēto pacientu aprūpē, izveidojot arī jaunas gultas vietas saslimušajiem. Citas kapitālsabiedrības piešķīra nomas maksas atvieglojumus un atbrīvojumus, kuru kopējais apjoms sasniedza 700 000 eiro. Tāpat netika piemēroti līgumsodi un kavējama procenti komunālo un apsaimniekošanas pakalpojumu saņēmējiem.

2022. gadā turpināsies darbs pie kapitālsabiedrību vidēja termiņa darbības stratēģiju apstiprināšanas. Šogad tiks dibināta valsts un pašvaldības kopīga kapitālsabiedrība Rīgas ostas pārvaldīšanai, tās pamatkapitālā ieguldot gan valstij, gan pašvaldībai ostas teritorijā piederošo mantu un aktīvus. Valstij piederēs ne vairāk kā 60% un pašvaldībai ne mazāk kā 40% kapitāldaļu.

Lai nodrošinātu Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrību darba pārskatāmību, pašvaldība un kapitālsabiedrības paredzējušas organizēt informatīvu pasākumu ciklu. Gaidāmo pasākumu kalendārs atrodams pašvaldības mājaslapā riga.lv.

Rīgas pilsētas izpilddirektors Jānis Lange uzsver: “Laba pārvaldība ir pašvaldības prioritāte, un, lai to īstenotu, ir būtiski celt pašvaldības kapitālsabiedrību vērtību un nodrošināt, ka iedzīvotāji ir apmierināti ar pašvaldības kapitālsabiedrību sniegtajiem pakalpojumiem. Tāpat ir svarīgi, lai šo uzņēmumu darbība būtu iedzīvotājiem pārskatāma, saprotama, lai izvirzīto mērķu sasniegšana būtu izsekojama, tāpēc arvien vairāk rūpēsimies par sabiedrības informēšanu.”

Rīgas pilsētas pašvaldībai pilnībā vai daļēji šobrīd pieder 15 kapitālsabiedrības. To apgrozījums 2021. gadā bija 545 miljoni eiro, un tajās kopā nodarbināti ap 10 500 darbinieki.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI