DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
28. jūnijā, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Jūrkalnē atklās izstādi par tautasdziesmu teicējām

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

3. jūlijā no plkst. 15 līdz 17 Jūrkalnes tautas namā atklās ceļojošo multimediālo izstādi "Tautasdziesmu teicējas. 1991.". Tā būs apskatāma līdz 19. septembrim.

Izstāde "Tautasdziesmu teicējas. 1991." projekts ir kultūras notikums, kurā iedziļinoties var iegūt izpratni par latviešu tautas būtiskāko šķautni – tautasdziesmu un veidu, kā tautasdziesmas ceļo no paaudzes paaudzē, tautasdziesmu teicēju lomu tautasdziesmas pārmantošanas procesā. Izstāde pirmo reizi bija apskatāma Rīgā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.  Eksponējot multimediālā vidē liecības par tautasdziesmu teicējām, kādas ir dokumentētas 1991. gadā, radīta unikāla mākslas vide, kas stāsta un portretē latviešu tautasdziesmu teicējas, viņu dzīves un garīgo telpu. Filmēt un dokumentēt teicējas bija kinooperatora Andra Slapiņa ideja – viņu nošāva 1991. gadā barikāžu dienās Rīgā...

Ieceri turpināja radošā grupa, iemūžinot suitu, lībiešu, kursenieku, latgaliešu, sēļu teicējas. Ceļojošās izstāde ir balstīta uz pētniecisko materiālu, konceptuāli tā sniedz dokumentālu, kā arī mākslinieciski tvertu teicēju portretējumu. Izstādes koncepciju veido četri gadalaiki un četri novadi. Latgale – ziema, Kurzeme – pavasaris, Vidzeme – vasara, Latgale – ziema.

Izstādes radošā grupas režisore un izstādes mākslinieciskā vadītāja ir Dace Micāne-Zālīte, videooperators ir Viesturs Graždanovičs, fotomākslinieks – Jānis Deinats, izstādes māksliniece – Sandra Strēle, ekspozīcijas dizaina realizētājs ir Rolands Strelčs, dizaina firma "YESWECAN". Izstādes kolekcijā ir fotomākslinieka Jāņa Deinata tautasdziesmu teicēju portreti no 1991. gada ekspedīcijām Latvijas novados. Pateicoties  "LG Electronics Latvia" atbalstam, izstāde ir aprīkota ar augstas kvalitātes "HDTV 4" ekrāniem un vienu lielformāta ekrānu, uz kuriem demonstrē septiņas folkloras ekspedīciju filmas, kas tapušas 1991. gadā un 2019. un 2019. gada ekspedīcijā, operators – Viesturs Graždanovičs, režisore –Dace Micāne-Zālīte. Izstādes ekspozīciju veido arī Jūrkalnes pagasta etnogrāfisko priekšmetu kolekcija.

Jau 2018. gada 12. oktobrī, iesākot izstādes ceļa veidošanu, Nacionālajā bibliotēkā tika rīkots dziesmu vakars "Tautasdziesmu teicējas. 1991. Dzīviskais. Mītiskais", kura gaitā daudzināja suitu tautasdziesmu teicēju Mariju Lāci (1904–1997) no Jūrkalnes. Viņa ir viena no ekspedīcijās filmētām

teicējām. Marija Lāce ir bijusi represēta, bet nekas nespēja salauzt viņas un viņas dziesmu garu. Jūrkalnes pagasta etnogrāfiskais ansamblis "Maģie suiti" ir tas, kas dzied savas puses dziesmas un ir Marijas dziesmu mantinieks.

Ceļojošās izstādes laikā (to organizē ne tikai Jūrkalnes tautas nams, bet arī biedrība "Maģie suiti" un Ventspils novada pašvaldība) ir paredzēts izglītojošs seminārs. 14. augustā īpašā viešņa, folkloriste un postfolkloras grupas "Iļģi" mūziķe, komponiste Ilga Reizniece apskatīs tēmu "Rotaļas bērniem – jēga un tradīcija" – tas būs ģimenei veltīts notikums.

Izstādi "Tautasdziesmu teicējas. 1991." bez maksas varēs aplūkot piektdienās un sestdienās no plkst. 11 līdz 17, savukārt svētdienās no plkst. 11 līdz 16. Pārējā laikā tas būs iespējams, iepriekš piesakoties pa  tālruni 26261884.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI