DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
12. februārī, 2021
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

RSU izdevniecība klajā laidusi Dr.iur. Allara Apsīša zinātnisko monogrāfiju "Ekonomisko resursu apvienošana romiešu tiesībās"

Romiešu radītie tiesiskie principi, īpaši privāto jeb civiltiesību jomā, ir izrādījušies tik veiksmīgi, ka joprojām atrodas Rietumu un nu jau arī visas globa­lizētās pasaules privāto tiesību pamatā. Ar romiešu privāttiesību pamatprincipiem neiepazīstinātam un nesagatavotam interesentam arī Latvijas Civillikums varētu likties grūti saprotams un sarežģīti uztverams. Lai veicinātu padziļinātu romiešu tiesību pirmavotu izpēti, īpaši jautājumā par ekonomisko resursu apvienošanas un kopējas apsaimniekošanas kārtības tiesisko regulējumu, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) izdevniecība klajā laidusi Tiesību zinātņu katedras docenta Dr.iur. Allara Apsīša zinātnisko monogrāfiju Ekonomisko resursu apvienošana romiešu tiesībās.

Vietām romiešu tiesisko principu ietekme ir vairāk pastarpināta, vietām tiešāka, piemēram, kontinentālajā Eiropā un tās valstu bijušajās kolonijās pastāvošajā tā sauktajā romāņu-ģermāņu jeb kontinen­tālās Eiropas tiesību sistēmā. Mūsdienu Latvija pieder kontinentālās Eiropas tiesību sistēmai, un seno romiešu iedibinātie principi tiesību normu recepcijas un vēsturiskās attīstības gaitā ir pārņemti arī Latvijas Republikas normatīvajos aktos. Tā mūsu 1937. gada Civillikumā redzama visai tieša romiešu privāttiesību ietekme,” norāda autors. Romiešu aizsākto tiesisko tradīciju ietekme vērojama arī citām tiesību nozarēm piederīgajās materiālo un procesuālo tiesību normās, kas daudz labāk aptveramas, apzinoties un izprotot tajās ietverto tiesisko ideju romiskos pirmsākumus.

“Latvijas pētnieki apskatāmo tēmu šādā griezumā nav īpaši pētījuši, ar publikācijām latviešu valodā man nav nācies saskar­ties. Tādēļ monogrāfija var dot ieguldījumu nacionālās tiesību zinātnes attīstībā,” uzsver A.Apsītis. Monogrāfija strukturēta astoņās nodaļās, kurās aplūkotas tādas tēmas kā romiešu sabiedrības līgums – vispārējie principi, romiešu sabiedrības (societas) tiesiskais statuss, pārstāvība un atbildība par saistībām, darbības termiņi un sabiedrības izbeigšanās un prasījuma no sabiedrības līguma (actio pro socio) iztiesāšana un citas tēmas.

Grāmata tuvākajā laikā būs pieejama Jāņa Rozes grāmatnīcās, kā arī RSU.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU