DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
05. novembrī, 2020
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

VARAM: plastmasas izstrādājumu ierobežojums samazinās vides piesārņojumu

Šodien Valsts sekretāru sanāksmē izsludināts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādātais likumprojekts “Par plastmasu saturošiem izstrādājumiem”, kas paredz aizliegt konkrētu plastmasu saturošu izstrādājumu laišanu tirgū, pasākumus to patēriņa samazināšanai vai prasības attiecībā uz izstrādājumu dizainu un pārstrādātas plastmasas saturu tajos.

Lai iepazīstinātu ar izstrādāto likumprojektu “Par plastmasu saturošiem izstrādājumiem” un SIA “Gateway&Partners” veikto pētījumu “Izvērtējums par konkrētu plastmasas izstrādājumu ierobežojumu un aizliegumu” VARAM piektdien, 6. novembrī plkst. 11:00 rīkos tiešsaistes pasākumu.

Likumprojekta “Par plastmasu saturošiem izstrādājumiem” mērķis ir novērst un samazināt konkrētu plastmasu saturošu izstrādājumu un zvejas rīku ietekmi uz vidi, īpaši ūdens vidi, un cilvēka veselību, kā arī veicināt pāreju uz aprites ekonomiku ar inovatīviem un ilgtspējīgiem darbības modeļiem, izstrādājumiem un materiāliem, tādējādi sekmējot arī iekšējā tirgus efektīvu darbību.

Likumprojekts izstrādāts, lai pārņemtu 2019. gada 5. jūnijā Eiropas Parlamenta un Padomes pieņemto Direktīvu 2019/904 par konkrētu plastmasas izstrādājumu ietekmes uz vidi samazināšanu. Direktīva nosaka jaunas prasības noteiktu plastmasu saturošu izstrādājumu ražošanai un tirdzniecībai, aptverot tādas produktu grupas kā pārtikas un dzērienu iepakojums, galda piederumi, dzērienu glāzes, baloni, mitrās salvetes, vates kociņi, plastmasu saturoši zvejas rīki un arī tabakas izstrādājumi ar filtru.

Direktīvas prasību pārņemšana veicinās tirgū laistā vienreizlietojamo plastmasu saturošu izstādījumu daudzuma samazināšanu, plastmasas atkritumu apsaimniekošanas pilnveidošanu, ievērojot atkritumu apsaimniekošanas hierarhiju un vides piegružošanas mazināšu ar plastmasas atkritumiem.

Likumprojekts nosaka prasības ražotājam un valsts iestāžu kompetenci, kā arī paredz atbildību par noteiktajiem pārkāpumiem - par likumā aizliegtā plastmasu saturoša izstrādājuma laišanu tirgū; par plastmasu saturošo izstrādājumu nemarķēšanu vai marķējuma neatbilstību likumā noteiktajām prasībām u.c. Likumprojekts paredz deleģējumu Ministru kabinetam izdot noteikumus ar prasībām: ražotāja paplašinātās atbildības sistēmai, marķēšanai, dzērienu iepakojuma dalītai vākšanai un ziņojumam par plastmasu saturošiem izstrādājumiem un to atkritumu apsaimniekošanu.

Paredzēts, ka likumprojektā ietvertais normatīvais regulējums stāsies spēkā līdz 2021. gada 3. jūlijam. Lai pilnībā pārņemtu Direktīvas prasības, nepieciešams izstrādāt jaunu likumu par plastmasu saturošiem izstrādājumiem.

Lai piedalītos videoseminārā, lūdzam izmantot šādu saiti: https://www.varam.gov.lv/lv/seko-tiesraidei-0. Jautājumus videosemināra laikā var uzdot, sūtot tos uz e-pastu: apspriesana@varam.gov.lv.

Paziņojums par līdzdalības iespējām likumprojekta “Par plastmasu saturošiem izstrādājumiem” izstrādes procesā pieejams šeithttps://bit.ly/32dMcJf.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU