DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
05. augustā, 2020
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Latvijas Slimnīcu biedrība: LR Ministru kabinets atbalsta negodīgu konkurenci veselības aprūpes pakalpojumu jomā

LR Ministru kabinets jūlija izskaņā lēmis par divu universitāšu slimnīcu pamatkapitāla palielināšanu. Lēmums pieņemts, konstatējot, ka intensīvās terapijas nodaļās gultas diena no valsts tiek segta tikai piektās daļas apmērā, slimnīcām radot ievērojamus zaudējumus. Latvijas Slimnīcu biedrība (LSB) uzsver, ka universitātes slimnīcas nav vienīgās, kurās neatbilstoša valsts finansējuma dēļ rodas zaudējumi – pašvaldību slimnīcas saskaras ar identisku situāciju, taču neizpelnās atbilstošu pārvaldes iestāžu uzmanību.  

Ministru kabineta 2020. gada 28. jūlija sēdē, izskatot informatīvo ziņojumu par Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīcas (PSKUS) un Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcas (RAKUS) pamatkapitāla palielināšanu, nolemts PSKUS ieguldīt finanšu līdzekļus 3,4 milj. eiro apmērā, savukārt RAKUS pamatkapitālu palielināt 3,5 milj. eiro.

LR Veselība ministrija informatīvajā ziņojumā atzīst, ka patlaban RAKUS un PSKUS intensīvās terapijas nodaļas gultas diena no valsts līdzekļiem tiek finansēta tikai daļēji, no faktiskajām izmaksām sedzot nepilnus 18%-22%. Ar identiskām problēmām ik dienu saskaras arī pašvaldību slimnīcas, taču tām Ministru kabinets līdzekļus neplāno piešķirt.

“Gan universitātes, gan pašvaldību slimnīcas ir komercsabiedrības. Ja identiskā situācijā kādai no tām pamatkapitāls tiek palielināts, taču pārējām tas netiek darīts, tad šāda rīcība, mūsuprāt, ir uzskatāma par iejaukšanos sabiedrības ar ierobežotu atbildību komercdarbībā un tirgus situācijas kropļošanā. Ņemot vērā jau tā trauslo veselības aprūpes pakalpojumu tirgu, šādi valsts atbildīgo institūciju paziņojumi izraisa neizpratni slimnīcu vadītājos, kā arī medicīnas darbiniekos, kuri strādā atbildīgi, godprātīgi, profesionāli un turklāt lielas spriedzes apstākļos,” uzskata Latvijas slimnīcu biedrības vadītājs Jevgēnijs Kalējs.  

Vairāku gadu garumā LSB kopā ar Nacionālo Veselības dienestu ir strādājuši pie intensīvās terapijas gultas dienu tarifu izmaksu plāna, taču tam finansējums netika atrasts. Jāmin, ka intensīvās terapijas nodaļu pastāvēšana ir vitāli svarīga, jo nodrošina akūtu, smago pacientu ārstēšanu un neatliekamās palīdzības sniegšanu. Tas sniedz iespēju aprūpēt pacientus, kuriem nepieciešamas sarežģītas ārstēšanas metodes, kuras cita profila nodaļās neveic.

J. Kalējs uzsver: “LSB uzskata, ka intensīvās terapijas nodaļu sniegto pakalpojumu zaudējumus jākompensē visām slimnīcām bez izņēmumiem, tādēļ aicinām valsts institūcijas uz kopīgu pastāvošās problēmas risināšanu. Ja šis jautājums netiks risināts, tad izskatām iespēju vērsties arī Konkurences padomē ar lūgumu vērtēt negodīgas konkurences veicināšanu veselības aprūpes pakalpojumu jomā.”

Par “Latvijas Slimnīcu biedrību”

“Latvijas Slimnīcu biedrība” ir brīvprātīga darba devēju organizācija — biedrība, kas apvieno 37 Latvijas slimnīcas un ārstniecības iestādes. Biedrības galvenais mērķis ir uzlabot veselības aprūpes plānošanu un vadīšanu slimnīcās, kā arī Latvijas iedzīvotāju veselības aprūpi.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU