DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
08. oktobrī, 2019
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Finanses

Izskatīts MK un LPS vienošanās un domstarpību protokols

Otrdien, 8. oktobrī, Ministru kabineta (MK) sēdē izskatīts Finanšu ministrijas (FM) sadarbībā ar Latvijas Pašvaldību savienību (LPS) un nozaru ministrijām sagatavotais ikgadējais MK un LPS vienošanās un domstarpību protokols. Tas ietver ar valsts budžeta likumu saistītus jautājumus, kas skar pašvaldību intereses gan vidējā termiņā, gan 2020. gadā.

2020. gada budžetā pašvaldībām plānoti nodokļu ieņēmumi kopā ar speciālo dotāciju 18,8% apmērā no kopbudžeta. Pēdējo gadu budžeta izpilde pierāda, ka budžeta plāns pārpildās un faktiskā izpilde nodrošina pašvaldībām būtisku papildu finansējumu. LPS domes sēdē izskanējušais salīdzinājums ar 2007. gadu prasa papildu precizējumu, jo īpatsvara apmērs bez absolūto summu minējuma nesniedz skaidru priekšstatu par pašvaldību budžeta ieņēmumu izmaiņām.  Pieaugums pašvaldībām 13 gadu laikā ir 684,1 miljona eiro apmērā (no 1117,6 miljoniem eiro 2007. gadā līdz 1801,7 miljoniem eiro 2020. gadā). Turklāt jāņem vērā, ka no valsts budžeta tiek piešķirts finansējums gan pedagogu algu nodrošināšanai, gan ceļu sakārtošanai, gan citiem pasākumiem, ko administrē nozaru ministrijas.

Protokolā noteikts, ka pašvaldībām tiek nodrošināts stabils reģionālā griezumā sabalansēts finansējums, nodrošinot, ka visām pašvaldībām pēc finanšu izlīdzināšanas ir ieņēmumu pieaugums. Tāpat 2020. gadā pašvaldībām to funkciju veikšanai nodrošināts finansējuma pieaugums par 63,1 miljonu eiro jeb 3,6% salīdzinājumā ar 2019. gadu. Valsts budžetā 2020. gadā pašvaldībām ir paredzēta speciālā dotācija 148 miljonu eiro apmērā. Sarunās ar pašvaldībām ir panākta vienošanās arī par 100% garantētu iedzīvotāju ienākuma nodokļa prognozes izpildi.

Vienošanās nav panākta par pašvaldību aizņemšanās iespējām 2020. gadā un vidējā termiņā. FM piedāvā kā galveno pašvaldību aizņēmumu prioritāti saglabāt aizņēmumus Eiropas Savienības līdzfinansētajiem projektiem. 2020. gadā ierosināts papildināt aizņemšanās iespējas, paredzot arī Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta līdzfinansētos projektus. Vienlaicīgi saglabājas nosacījums, ka aizņēmuma apmērs nepārsniegs projekta attiecināmās izmaksas.

2020. gada budžeta izpildes gaitā FM izskatīs iespējas rast resursus, lai pašvaldības varētu saņemt aizņēmumus jaunu bērnudārzu būvniecībai vai esošo bērnudārzu paplašināšanai. Tādējādi tiks mazinātas bērnudārzu rindas.

Ir arī nozaru ministriju jautājumi, par kuriem saglabātas domstarpības. Kā būtiskākos var minēt dabas resursu nodokļa ieņēmumu samazinājumu pašvaldību budžetos un jautājumu par finansējuma modeļa maiņu 1.-4. klašu skolēnu ēdināšanai.

Valdībā nolemts, ka nozaru ministrijas līdz 2020. gada 1. augustam turpinās diskusijas ar LPS par jautājumiem, kas ir aktuāli pašvaldībām, piedāvājot risinājumus 2021. gada vienošanās domstarpību protokolam.

Nākamā gada valsts budžeta projektu MK paredzēts apstiprināt piektdien, 11. oktobrī, savukārt Saeimā plānots iesniegt pirmdien, 14. oktobrī. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU