"Dzimtā valoda ir katra cilvēka un ikvienas kultūras pamats. Tā saglabā un iedzīvina unikālo, savdabīgo, kas piemīt katrai tautai un kopienai. Arī Latvija ir bagāta ar daudzām latviešu valodas izloksnēm un dažādām citu tautu koptām valodām. Lai izprastu priekšteču atstāto valodas mantojumu, ir svarīgi pētīt un izzināt savas saknes, to unikālo un atšķirīgo, kas stiprina mūsu saikni ar dzimto vietu un piederību tai," stāsta UNESCO LNK ģenerālsekretāra p.i. Baiba Moļņika.
Liela daļa liecību, kas raksturo krāšņo latviešu tautas valodas un kultūras bagātību, glabājas Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta Latviešu folkloras krātuvē (LFK). Tapēc šogad, atzīmējot Dzimtās valodas dienu, ikviens aicināts izzināt LFK glabātos pierakstītos latviešu folkloras materiālus, īpaši tos, kas saistīti ar savu dzimto pusi, lai pētītu un iedzīvinātu katra Latvijas novada valodas bagātību un tradīciju daudzveidību. Liela daļa šo materiālu pieejami digitāli garamantas.lv.
19. februārī tiks atklāta akcija "Valodas talka", kurā ikviens, īpaši Latvijas izglītības iestādes tiks aicinātas kopīgiem spēkiem palīdzēt folkloristiem atšifrēt senos rokrakstus un piezīmes, starp kurām, iespējams, ir atrodams arī ģimenes, radu vai draugu lokā pierakstītais. Akcija noritēs līdz 30. aprīlim. Tās laikā skolēni interneta vietnē talka.garamantas.lv varēs piedalīties virtuālajā talkā – tradicionālās kultūras materiālu pārrakstīšanā. Aktivitāte būs pieejama desmit dažādās valodās, un katrs var izvēlēties savām spējām un interesēm atbilstošus materiālus. Darboties iespējams gan klasē, gan mājās, kā arī, izmantojot mobilās ierīces.
22. februārī Ādažu Brīvajā Valdorfa skolā, kas ir UNESCO Asociēto skolu projekta dalībskola, jau 18. reizi norisināsies Starptautiskās dzimtās valodas dienas konkurss, kura mērķis ir veicināt skolēnos atbildību par savu dzimto valodu, kopt valodas un runas kultūru un rosināt interesi par latviešu literatūru un kultūru. Šī gada konkursa tēma – tolerantais vārds.
22. februārī notiks arī UNESCO LNK tīkla "Stāstu bibliotēkas" seminārs "Garamantas dzimtajā valodā un dzimtajos dialektos".
Dzimtās valodas dienai veltītus pasākumus katru gadu rīko arī Latviešu valodas aģentūra.
Dzimtās valodas dienu katru gadu 21. februārī pēc UNESCO iniciatīvas visā pasaulē atzīmē ar mērķi izcelt valodas nozīmi ikdienas komunikācijā, pašizpausmē, sabiedrības veidošanā, zināšanu apgūšanā un tālākā nodošanā. Šajā dienā UNESCO aicina novērtēt valodu un kultūru daudzveidību, kas bagātina un saliedē sabiedrību un veicina starpkultūru dialogu.
Vairāk informācijas par Starptautisko dzimtās valodas dienu.
Liene Krīvena
UNESCO LNK konsultante