SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
17. decembrī, 2021
Lasīšanai: 5 minūtes
1
1

Turpinās granta programma apgrozāmajiem līdzekļiem

Stājas spēkā 17.12.2021.

FOTO: Evija Trifanova, LETA

Ar Eiropas Komisiju ir saskaņoti un 17. decembrī stājas spēkā grozījumi noteikumos par atbalstu Covid-19 krīzes skartajiem uzņēmumiem apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai. Atbalsta sniegšanas nosacījumi definēti, precizējot jau pērn izstrādāto programmu, tās atjaunošanai piešķirot papildu finansējumu, nosakot jaunus atbalsta saņemšanas kritērijus, kā arī, mainot periodu, par kuru komersanti varēs saņemt atbalstu.

Grozījumi Ministru kabineta 2020. gada 10. novembra noteikumos Nr. 676 “Noteikumi par atbalstu Covid-19 krīzes skartajiem uzņēmumiem apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai” paredz garāku granta saņemšanas periodu un lielāku valsts budžeta finansējuma apjomu.

Atbalsta pasākuma ietvaros pieejamais valsts budžeta finansējums ar grozījumiem, kuri valdībā pieņemti 7. decembrī, palielināts līdz 818 835 000 eiro. Savukārt atbalsts būs pieejams līdz 2022. gada 31. janvārim.

Par grantu šo noteikumu izpratnē uzskata valsts atbalstu, ko piešķir Covid-19 krīzes skartam uzņēmumam apgrozāmo līdzekļu plūsmas krituma kompensēšanai, lai pārvarētu Covid-19 infekcijas izplatīšanās kārtējo vilni.

Granta apmērs

Noteikumu 6. punkts nosaka, ka atbalsts noteikts 30% apmērā no uzņēmuma bruto darba algas (tai skaitā arī veiktās darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas) kopsummas, par kuru aprēķināti darba algas nodokļi 2021. gada jūlijā, augustā un septembrī. Līdz 250 000 eiro palielināta summa par katra atbalsta perioda mēnesi atsevišķi.

Savukārt apgrozāmo līdzekļu granta atbalsta programmā palielināts maksimālais atbalsta slieksnis saistīto uzņēmumu grupai no 1,8 miljoniem eiro līdz 2,3 miljoniem eiro.

Noteiktie kritēriji

Atbalsts būs pieejams gan sīkiem (mikro), maziem un vidējiem uzņēmumiem, gan lieliem uzņēmumiem, kuri kā nodokļu maksātāji reģistrēti Valsts ieņēmumu dienestā (VID) un atbilst vienam no šādiem nosacījumiem:

 • atbalsta perioda mēnesī uzņēmuma apgrozījums ir krities vismaz par 20%, salīdzinot ar vidējo apgrozījumu 2021. gada jūlijā, augustā un septembrī kopā, un šis apgrozījuma samazinājums ir saistīts ar saimnieciskās darbības ierobežojumiem saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai paredzētajiem epidemioloģiskās drošības pasākumiem;
 • atbalsta perioda mēnesī uzņēmuma apgrozījums ir krities vismaz par 30%, salīdzinot ar apgrozījumu 2019. gada atbilstošajā kalendāra mēnesī, un apgrozījums 2021. gadā vismaz trīs mēnešus ir pārsniedzis 10% no 2019. gada atbilstošā kalendāra mēneša apgrozījuma, un šis apgrozījuma samazinājums ir saistīts ar saimnieciskās darbības ierobežojumiem.

Aprēķinot apgrozījuma kritumu, nav jāņem vērā šajos noteikumos noteiktā, iepriekš saņemtā atbalsta apmērs.

Nozares, kas varēs saņemt atbalstu

Ar 7. decembrī veiktajiem grozījumiem noteikts atbalstāmo nozaru saraksts, kuras varēs saņemt apgrozāmo līdzekļu grantu par laikposmu no 2021. gada 1. decembra līdz 2022. gada 31. janvārim. Tam ir tiesīgi pieteikties uzņēmēji, kuri veic saimniecisko darbību kā pamatdarbību šo noteikumu 3. pielikumā minētajās nozarēs:

 • NACE 93.21 Atrakciju un atpūtas parku darbība;
 • NACE 93.29 Cita izklaides un atpūtas darbība;
 • NACE 92.00 Azartspēles un derības;
 • NACE 56.30 Bāru darbība;
 • NACE 74.90 Citur neklasificēti profesionālie, zinātniskie un tehniskie pakalpojumi (ja tie saistīti ar kultūras nozares pasākumu organizēšanu un papildu saimnieciskā darbība reģistrēta ar NACE kodu no 90.01 līdz 90.04 vai 93.29);
 • NACE 77.39 Citur neklasificētu pārējo mašīnu, iekārtu un materiālo līdzekļu iznomāšana un ekspluatācijas līzings (ja tas saistīts ar kultūras nozares pasākumu organizēšanu un papildu saimnieciskā darbība reģistrēta ar NACE kodu no 90.01 līdz 90.04 vai 93.29);
 • NACE 90.01 Mākslinieku darbība;
 • NACE 90.02 Mākslas palīgdarbības;
 • NACE 90.03 Mākslinieciskā jaunrade;
 • NACE 90.04 Kultūras iestāžu darbība.

Noteikumos minēts, ka uzņēmumiem iesniegums atbalsta saņemšanai par 2021. gada decembri un 2022. gada janvāri elektroniski jāiesniedz VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā līdz nākamā mēneša 15. datumam, t. i., līdz 2022. gada 15. janvārim un 15. februārim.

Virkni saimniecisko nozaru darbību neietekmē ārkārtējās situācijas dēļ ieviestie ierobežojumi, tāpēc šo nozaru komersantiem granta atbalsts nebūs pieejams. Neatbalstāmo nozaru saraksts pieejams MK noteikumu 2. pielikumā.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Ārkārtējā situācija, kas tika izsludināta, lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi, ir noslēgusies. No 1. marta iedzīvotājiem saistoši epidemioloģiskās drošības pasākumi un ierobežojumi ir apkopoti Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU