SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Lidija Dārziņa
LV portāls
23. novembrī, 2021
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Ģimene
4
48
4
48

Ģimenes valsts pabalsta izmaiņas no 2022. gada

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

No nākamā gada likumā paredzēta iespēja apvienot pabalstus, ja abiem laulātajiem katram ir savi bioloģiskie bērni, lai par tagad kopīgi audzināmajiem bērniem kopējā pabalstu summa būtu lielāka.

No 2022. gada 1. janvāra tiks īstenota ģimenes valsts pabalstu reforma. Vienlaikus ar pabalstu palielināšanu turpmāk to apmērs būs atkarīgs no tā, par cik faktiski audzināmajiem bērniem vecumā no 1 līdz 20 gadu vecumam persona saņem ģimenes valsts pabalstu.

īsumā
 • Palielinot ģimenes valsts pabalstus, vienlaikus mainīta to piešķiršanas sistēma.
 • No 2022. gada ģimenes valsts pabalsta apmērs būs atkarīgs no tā, par cik faktiski audzināmajiem bērniem vecumā no 1 līdz 20 gadu vecumam persona saņem ģimenes valsts pabalstu.
 • Pašreiz vispārējā gadījumā ģimenes pabalstu piešķir par katru bērnu, kas ir vecumā no 1 līdz 15 gadiem. Ar likuma grozījumiem paredzēts, ka pabalsta izmaksas laiks būs līdz bērna 16 gadu vecumam. Ja bērns mācās, pabalstu maksā līdz 20 gadu vecumam.
 • Likumā paredzēta iespēja apvienot pabalstus, ja abiem laulātajiem katram ir savi bioloģiskie bērni, lai par tagad kopīgi audzināmiem bērniem kopējā pabalstu summa būtu lielāka.
 • Lai viens no laulātajiem pabalstu pēc jaunajiem nosacījumiem varētu saņemt par visiem kopīgi audzināmajiem bērniem jau no 2022. gada 1. janvāra, iesniegumi VSAA jāiesniedz līdz 2021. gada 15. decembrim.

Izmaiņas pabalsta apmērā un tā noteikšanā paredz Valsts sociālo pabalstu likuma grozījumi, kas stāsies spēkā nākamgad, 2022. gada 1. janvārī.

No 1. janvāra ģimenes valsts pabalsta apmērs mēnesī būs šāds:

 • par vienu bērnu – 25 eiro;
 • par diviem bērniem – 100 eiro (50 eiro par katru bērnu);
 • par trīs bērniem – 225 eiro (75 eiro par katru bērnu);
 • par četriem un vairāk bērniem – 100 eiro par katru bērnu.

Līdz šā gada 31. decembrim pabalsta apmērs ir atkarīgs no tā, kurš pēc kārtas bērns ir piedzimis. Pašreiz ģimenes pabalsts tiek maksāts par bērna kārtas skaitli: par pirmo bērnu – 11,38  eiro, otro – 22,76 eiro,  trešo – 34,14 eiro, ceturto – 50,07 eiro. Pabalsta saņēmējam ir piemaksa par divu un vairāku bērnu no 1 līdz 20 gadu vecumam audzināšanu.

Jaunā aprēķināšanas kārtība neparedz piemaksu ģimenes valsts pabalstam.

No 2022. gada Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) pabalstu pārrēķinās automātiski un no janvāra izmaksās jaunajā apmērā.

VSAA ir sagatavojusi informatīvu materiālu par izmaiņām pabalsta piešķiršanā, kurā vērš uzmanību, kas jāizdara vecākiem, lai varētu saņemt otram laulātajam par viņa bērnu piešķirto pabalstu, lai tādējādi kopējā pabalsta summa būtu lielāka. VSAA piemēros ilustrē arī jauno pabalsta apmēru un tā apmēra salīdzinājumu ar pašreizējo ģimenes pabalstu dažādās situācijās.

Kā laulātie var apvienot pabalstus par kopīgi audzināmajiem bērniem

Likumā ir paredzēts, ka pabalstu var piešķirt laulātajam, kurš nav bērna vecāks, ja bērna vecāks, kurš saņem šo pabalstu, iesniedz VSAA iesniegumu par atteikšanos no pabalsta saņemšanas, savukārt laulātais, kurš nav bērna vecāks, iesniedz iesniegumu pabalsta saņemšanai par sava laulātā bērnu.

Tātad likumdevējs ir noteicis iespēju vienam no laulātajiem, pamatojoties uz otra laulātā labprātīgu piekrišanu, saņemt ģimenes valsts pabalstu par visiem kopīgi audzināmajiem bērniem, ne tikai par saviem bioloģiskajiem bērniem. Iespēja laulātajam saņemt pabalstu par visiem ģimenē kopīgi audzināmajiem bērniem ir būtiska, jo no tā atkarīgs kopējais pabalsta apmērs. Līdz šim pabalstu par sava laulātā bērnu, kurš nav abu kopīgs bērns, otrs laulātais nevarēja saņemt.

Lai varētu saņemt pabalstus par kopīgi audzināmajiem bērniem, svarīgs ir laulības fakts. Ja pāris dzīvo kopā nereģistrētā laulībā un audzina bērnus, kuri nav abu kopīgie bērni, tad vienam no viņiem nebūs tiesību saņemt pabalstus par visiem bērniem. Tas nozīmē – katrs saņems pabalstu vai pabalstus par saviem bērniem.

Kā rīkoties, lai viens no laulātajiem pabalstu par visiem kopīgi audzināmajiem bērniem varētu saņemt jau no 2022. gada 1. janvāra:

 • laulātajam, kurš saņem ģimenes valsts pabalstu par savu bērnu, jāiesniedz iesniegums VSAA par labprātīgu atteikšanos no viņam piešķirtā pabalsta turpmākās saņemšanas, piekrītot šīs tiesības nodot otram laulātajam;
 • laulātajam, kurš nav bērna vecāks, jāiesniedz iesniegums pabalsta piešķiršanai.

Nosakot pabalsta apmēru, ņem vērā bērnu skaitu, par kuriem konkrētais saņēmējs saņem pabalstu.

Piemēram, laulātie kopīgi audzina trīs bērnus. Annai ir divi bērni no iepriekšējās laulības, Jānim no iepriekšējām attiecībām – viens bērns. Pašreiz Anna saņem pabalstu 44,14 eiro mēnesī (par pirmo bērnu 11,38 eiro, par otro – 22,76 eiro, piemaksu par diviem bērniem – 10 eiro), Jānis – 11,38 eiro mēnesī. Kopā abi laulātie par bērniem saņem 55,52 eiro. Ja Anna arī nākamgad turpinās saņemt jauno pabalstu par diviem bērniem, tie būs 100 eiro, savukārt Jānis par vienu bērnu saņems 25 eiro. Ja laulātie vienosies par to, ka pabalstu par visiem trim bērniem saņems viens no viņiem, tad kopējais pabalsta apmērs būs 225 eiro (75 eiro par katru bērnu).

Lai viens no laulātajiem pabalstu pēc jaunajiem nosacījumiem varētu saņemt par visiem kopīgi audzināmajiem bērniem jau no 2021. gada 1. janvāra, iesniegumi VSAA jāiesniedz līdz 2021. gada 15. decembrim. Ja iesniegumus iesniegs vēlāk, tad vecākam, kurš atsakās no pabalsta saņemšanas un piekrīt, ka to turpmāk saņems laulātais, izmaksu pārtrauks no nākamā mēneša pirmā datuma. Pabalstu laulātajam varēs piešķirt tikai tad, kad pabalsta izmaksa būs pārtraukta bērna vecākam.

Iesniegumu (iesnieguma paraugs) par labprātīgu atteikšanos no turpmākās ģimenes valsts pabalsta saņemšanas un piekrišanu, ka to saņems otrs laulātais, var iesniegt:

 • elektroniski oficiālajā e-adresē;
 • elektroniski e-pastā pasts@vsaa.gov.lv (iesniegums jāparaksta ar drošu elektronisko parakstu, kas satur laika zīmogu);
 • nosūtot pa pastu jebkurai nodaļai vai ievietojot VSAA klientu apkalpošanas centros izvietotajās pasta kastītēs darba laikā.

Pabalstu maksās līdz bērna 16 vai 20 gadu vecumam

Ģimenes valsts pabalstu maksā no bērna 1 gada vecuma. Ar grozījumiem likumā par vienu gadu – līdz bērna 16 gadu vecumam – pagarināts pabalsta saņemšanas laiks neatkarīgi no tā, vai bērns mācās. Pabalstu turpina maksāt pēc 16 gadu vecuma sasniegšanas, ja bērns mācās vispārējās izglītības vai profesionālās izglītības iestādē, nav sasniedzis 20 gadu vecumu un nav stājies laulībā.

Pabalstu var pieprasīt tūlīt pēc bērna piedzimšanas. Pašreiz likums (līdz šā gada 31. decembrim) paredz, ka to var pieprasīt ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā. Pieprasot pabalstu vēlāk, to piešķir tikai par iepriekšējiem sešiem mēnešiem.

Valsts sociālo pabalstu likumā ar grozījumiem noteikts, ka pabalstu varēs pieprasīt 24 mēnešu laikā no tiesību rašanās dienas, proti, no bērna 1 gada vecuma sasniegšanas. Ja šis termiņš ir nokavēts, ģimenes valsts pabalstu izmaksā tikai par iepriekšējiem 24 mēnešiem, skaitot no pabalsta pieprasīšanas dienas, norāda VSAA.

Iesniegumu par ģimenes valsts pabalsta piešķiršanu visērtāk iesniegt portālā latvija.lv, izmantojot e-pakalpojumu “E-iesniegums VSAA pakalpojumiem” un izvēloties iesniegumu “Ģimenes valsts pabalsta un piemaksas pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu ar invaliditāti piešķiršanai”.

Labs saturs
48
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI