SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
24. aprīlī, 2020
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Stājas spēkā
TĒMA: Kreditēšana
2
2

Studiju un studējošā kredīti kļūs pieejamāki

Stājas spēkā 24.04.2020.
Publicēts pirms 4 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Vienkāršotas procedūras studiju un studējošā kredīta noformēšanai un saņemšanai, iespēja saņemt kredītu bez otrā galvotāja, kā arī noslēgt kredīta līgumu attālināti. To paredz valsts galvotā studiju un studējošā kredīta saņemšanas nosacījumi, kuri šodien stājušies spēkā un varētu tikt ieviesti jau no šā gada augusta.

Jaunie Ministru kabineta noteikumi Nr. 231 “Noteikumi par studiju un studējošo kreditēšanu studijām Latvijā no kredītiestāžu līdzekļiem, kas ir garantēti no valsts budžeta līdzekļiem”, kas stājas spēkā 24. aprīlī, paredz vairākas būtiskas priekšrocības:

  • atcelta prasība par otro galvotāju – galvojumu sniedz finanšu institūcija “Altum” portfeļa garantijas instrumenta veidā;
  • vienkāršotas procedūras, paātrināta kredītu saņemšana;
  • pakalpojuma digitalizācija, iespēja līgumu noslēgt attālināti, izmantojot e-parakstu;
  • nav studiju kredīta griestu – maksimālais studiju kredīts būs studiju maksas apmērā;
  • aizdevumus izsniegs vairākas kredītiestādes, konkurējot ar pakalpojumu;
  • valsts turpinās subsidēt studiju kredīta procentu maksājumus studiju laikā un gadu pēc absolvēšanas;
  • abiem vecākiem 30% apmērā dzēsīs studējošā kredītu par bērna piedzimšanu vai adopciju (šobrīd tiek dzēsts kredīts vienam no vecākam).

Līdzšinējā kārtība noteica, ka kredītus studijām izsniedz bankas par saviem līdzekļiem, savukārt valsts 90% apmērā nodrošina galvojumu. Lai saņemtu kredītu, bija nepieciešams vēl viens galvotājs, ko daudziem studentiem ir grūti nodrošināt. Arī valsts galvotā kredīta iegūšana ir laikietilpīgs process, tāpēc studenti bija spiesti meklēt pagaidu finanšu risinājumus, kamēr kredīts tiek piešķirts. Tāpat studiju kredītam bija noteikti griesti, kas ne vienmēr sedza pilnu studiju maksu, līdzšinējās kārtības trūkumus skaidro Izglītības un zinātnes ministrija (IZM).

Pēc studiju kredītiem mazs pieprasījums

Studiju vai studējošā kredītu izmanto aptuveni 10% studentu, kuri mācās maksas studiju programmās, informē IZM. 2019./2020. akadēmiskajā gadā par studijām kopumā maksāja 59% studējošo. Studiju maksa ir robežās no 1200 līdz 6000 eiro gadā. Zemāka maksa ir bakalaura studiju programmās. Kaut gan vidējais maksājums par valsts galvotā kredīta atmaksu pēc studiju beigām ir ļoti demokrātisks – tikai aptuveni 25 eiro mēnesī –, noslēgto kreditēšanas līgumu skaits pēdējos gados samazinās. Tā kā daudziem studentiem ir grūti atrast otro galvotāju, tiek meklēti citi risinājumi, piemēram, paralēli studijām strādājot pilnas slodzes darbu vai izmantojot citus aizņēmumus. Arī bankas nav ieinteresētas piedalīties izsolē par tiesībām izsniegt studiju kredītus, skaidrojot to ar pārāk lielu administratīvo slogu.

Lai šīs problēmas risinātu, IZM sadarbībā ar Latvijas Studentu apvienību, Finanšu ministriju, Studiju un zinātnes administrāciju, attīstības finanšu institūciju “Altum”, Finanšu nozares asociāciju un citiem sadarbības partneriem izstrādājusi jaunos noteikumus. Paredzams, ka vidējā termiņa budžetā plānotais finansējums ļaus gadā izsniegt aptuveni 2000 jaunu kredītu, aplēsusi ministrija.

Kredītiestādes varēs pieteikties no maija

Saskaņā ar valdībā apstiprinātajiem noteikumiem finanšu institūcija “Altum” aicinās kredītiestādes pieteikties studiju un studējošo kreditēšanai, sākot no 2020. gada maija. Savukārt pirmos līgumus ar kredītiestādēm “Altum” plāno noslēgt jau jūnijā, skaidro IZM. Kredītiestādēm ir jāizveido datu apmaiņa ar Izglītības un zinātnes ministrijas Studējošo un absolventu reģistru. Tas nepieciešams, lai iepriekš lietotos studējošo sarakstus no augstskolu kredītu komisijām aizvietotu ar elektronisko saziņu. Sagaidāms, ka studiju un studējošo kredīti būs pieejami no augusta studijām šā gada rudens semestrī.

Savukārt tiem jauniešiem, kas rudenī plāno studēt ārzemēs, ieteicams jau laikus interesēties par iespējām attiecīgajā valstī saņemt kredītu studijām, jo no valsts budžeta turpmāk tiks garantēti kredīti tikai studijām Latvijā. Svarīgi atcerēties, ka citu Eiropas Savienības valstu pilsoņiem ir tādas pašas tiesības izmantot vietējo kreditēšanas sistēmu kā konkrētās valsts pilsoņiem.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI