SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
01. septembrī, 2019
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Stājas spēkā
TĒMA: Invaliditāte
2
2

Asistents augstākās izglītības apguvei

Stājas spēkā 01.09.2019.

Asistenta pakalpojumu augstākās izglītības posmā būs tiesīgas saņemt visas personas ar invaliditāti, kuras funkcionēšanas ierobežojumu dēļ nevar patstāvīgi pārvietoties ārpus mājokļa un kurām VDEĀVK izsniegusi atzinumu par asistenta nepieciešamību.

FOTO: Freepik

Valsts apmaksāts asistents turpmāk būs pieejams arī augstskolu un koledžu studentiem ar invaliditāti. Līdz šim studijās tiesības uz asistenta pakalpojumu – un tātad arī palīdzību – bija tikai studentiem ar pirmās grupas redzes invaliditāti.

Grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 942 “Kārtība, kādā piešķir un finansē asistenta pakalpojumu pašvaldībā”, kas stājas spēkā 1. septembrī, paredz nodrošināt asistenta pakalpojumu augstskolās un koledžās studējošajiem jau ar 2019. gada 1. septembri, kā to prasa Invaliditātes likums.

Šo pakalpojumu varēs saņemt tie studenti ar invaliditāti, kuri funkcionēšanas ierobežojumu dēļ nevar pārvietoties ārpus mājokļa patstāvīgi un kuriem Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (VDEĀVK) izsniegusi atzinumu par asistenta pakalpojuma nepieciešamību. Valsts apmaksāto asistenta pakalpojumu nodrošinās studējošā deklarētās dzīvesvietas pašvaldības sociālais dienests, informē Labklājības ministrija.

Augstskolas pienākums būs apliecināt, ka asistenta pakalpojuma saņēmējs apgūst attiecīgo izglītības programmu.

Asistenta pakalpojumu piešķirs atbilstoši laikam, kas nepieciešams, lai nokļūtu uz izglītības iestādi un atpakaļ un palīdzētu apgūt izglītības programmu, bet ne vairāk par 40 stundām nedēļā un tikai mācību gada laikā.

Pašreiz asistenta pakalpojumu pašvaldībā augstākās izglītības iegūšanai var saņemt cilvēki ar pirmās grupas invaliditāti, kuriem ir redzes funkcionālie traucējumi. Savukārt pārējiem studentiem ar invaliditāti asistenta pakalpojums pašvaldībā tiek piešķirts tikai pavadīšanai no mājokļa uz augstākās izglītības iestādi un atpakaļ.

Tāpat asistenta pakalpojums gan pārvietošanās atbalstam un pašaprūpei izglītības iestādē, gan nokļūšanai uz izglītības iestādi un atpakaļ ir pieejams izglītojamiem pirmsskolas izglītības, pamatizglītības, arodizglītības un vidējās izglītības iestādēs.

LM norāda, ka grozījumi nemaina cilvēkiem ar invaliditāti pašvaldībā pieejamo asistenta pakalpojuma kopējo apjomu nedēļā, kas ir līdz 40 stundām nedēļā.

2018. gada 1. novembrī pieņemtie grozījumi Invaliditātes likumā paredz nodrošināt tiesības augstskolās un koledžās studējošajām personām ar invaliditāti saņemt no valsts budžeta apmaksātu asistenta pakalpojumu pārvietošanās atbalstam un pašaprūpes veikšanai. Likuma normas par asistenta pakalpojuma nodrošināšanu augstskolās un koledžās stājas spēkā 2019. gada 1. septembrī.

Ar grozījumiem noteikumos ieviestas vēl vairākas citas izmaiņas, arī par kārtību, kādā sociālajam dienestam atmaksā asistenta pakalpojuma nodrošināšanai izlietotos finanšu līdzekļus, ja tie izmantoti, piemēram, sniedzot nepatiesu informāciju.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU